Hakovana FB stranica Exita
Fejsbuk stranica festivala Exit hakovana je 28. februara rano popodne - svi administratori ostali su bez naloga koji su im omogućavali pristup i uređivanje sadržaja, ali rade na povratku kontrole i obavestili su o tom slučaju i kompaniju Facebook. Exit se izvinio svim posetiocima njegove FB stranice (facebook.com/exit.festival
) ako su ih zbunili besmisleni sadržaji koji su se na njoj pojavili, a poručio je da je bio i da će biti protiv svih ratova, pa i sajber ratova.
Fejsbuk stranica festivala Exit hakovana je 28. februara rano popodne - svi administratori ostali su bez naloga koji su im omogućavali pristup i uređivanje sadržaja, ali rade na povratku kontrole i obavestili su o tom slučaju i kompaniju Facebook.
Exit se izvinio svim posetiocima njegove FB stranice (facebook.com/exit.festival
) ako su ih zbunili besmisleni sadržaji koji su se na njoj pojavili, a poručio je da je bio i da će biti protiv svih ratova, pa i sajber ratova.
Na FB stranici Exita prvo su se pojavili post i link koji se tiču administriranja korisničkih stranica, a zatim i parole “VRATILI SMO SE!” i “NIKO NE MOŽE UZETI NAŠU STRANICU”. Postovi su napisani na engleskom i na srpskom jeziku. Admistratori Exita odmah su ispod tih postova ostavili komentar da je stranica hakovana, ali su komentari uklonjeni gotovo istog trenutka.
U jednom trenutku pojavio se komentar izvesnog Ervina Sulaja: “Vaša stranica je hakovana i uskoro će biti izbrisana”. Sulaj, umesto fotografije, na svom profilu ima sliku stisnute pesnice i logo “Albanske sajber armije” uz moto “Mi ne zaboravljamo!”
Na Exitovoj stranici postavljen je i video nastup Dejvida Gete sa prošlogodišnjeg festivala, kao i nekoliko besmislenih postova na lošem engleskom jeziku, video Tupaka Šakura i Karla Koksa.
Hakovane su i Fejsbuk stranice Exita za Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu, namenjene informisanju fanova u te dve zemlje.
Fejsbuk stranica festivala Exit, inače, najveća je stranica nekog srpskog proizvoda, sa više od 110.000 “fanova”.
Prema navodima Exita, upad hakera je posebno zanimljiv u svetlu najave održavanja konferencije/festivala Share, koja će biti održana od 7. do 9. aprila u Domu omladine Beograda, a baviće se, između ostalog, i pojavama hakovanja i drugim fenomenima na internetu, kao i društvenim aktivizmom i muzikom, o čemu će govoriti ljudi iz Gugla, Pajrat Beja, Piratske partije, Bit Torenta i mnogi drugi.
(SEEcult.org)