HFestival i NEW konferencija o budućnosti izvođačkih umetnosti
Hartefakt organizuje od 10. do 15. decembra u Beogradu novo izdanje svog HFestivala, koji obuhvata i konferenciju “Budućnost izvođačkih umetnosti u Srbiji - perspektive i izazovi” koja će se kroz panel diskusije baviti institucijama, festivalima i nezavisnom scenom, u cilju uspostavljanja dijaloga o različitim problemima aktera u tom polju i mogucnostima njihovog rešavanja.
Konferencija bi trebalo da okupi 13. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci relevantne pozorišne radnike u izvođačkim umetnostima u Srbiji - autore, reditelje, glumce, administratore u kulturi i druge, a otvoriće je predsednica Vlade Ana Brnabić, najavili su 4. decembra u razgovoru sa novinarima Andrej Nosov i Biljana Srbljanović iz Hartefakta, koji su i članovi Saveta za kreativne industrije formiranog na inicijativu premijerke. Cilj je, kako su istakli, da se uspostavi dijalog, da se definišu postojeće institucionalne i vaninstitucionalne prakse, da se razmotre podrška ili njen nedostatak i da sami akteri predlože moguća rešenja za svoje probleme, koji su vrlo raznovrsni.
Kao deo šire NEW platforme, konferencija bi, kako je najavljeno, trebalo da omogući otvoren i konstruktivan razgovor svih relevantnih aktera iz tog sektora savremene umetničke produkcije, proces definisanja i redefinisanja postojećih institucionalnih i vaninstitucionalnih praksi u toj oblasti, razmatranje podrške i njenog nedostatka koju sektor izvođačkih umetnosti ima, te ocrtavanje pozicije savremene izvođačke umetnosti na evropskoj kulturnoj i umetničkoj sceni, pre svega u kontekstu međunarodne saradnje i participacije publike.
U tematskom delu konferencije “Institucionalna perspektiva” panelisti će biti direktori i predstavnici narodnih pozorišta iz Beograda Ivana Vujić, Niša Spasoje Ž. Milovanović, Sombora Mihailo Nestorović i Novog Sada Zoran Đerić, kao i Maša Mihailović iz Ateljea 212, a moderatorka će biti savetnica predsednice vlade za digitalne i kreativne industrije Ana Ilić.
Kao učesnici panela “Nezavisna i samostalna scena” najavljeni su Dijana Milošević iz Dah teatra, Marijana Cvetković iz Stanice – servisa za savremeni ples, Milan Vračar iz Kulturanove, Boris Mišković iz Beoarta i Minja Bogavac iz Reflektor teatra, koja je odnedavno i direktorka Šabačkog pozorišta, a moderatorka će biti Jelena Kajgo iz Bitef dens kompanije.
Panelisti na temu “Festivalske politike i prakse” biće direktori i umetnički direktori Bitefa Jelena Knežević, Beogradskog festivala igre Aja Jung, pozorišnog festivala Desire – Central station u Subotici Andraš Urban, Sterijinog pozorja u Novom Sadu Miroslav Radonjić i Jugoslovenskog pozorišnog festivala “Bez prevoda” u Užicu Nemanja Ranković. Moderator razgovora biće Milan Lučić iz Britanskog saveta u Beogradu.
Kao ravnopravni učesnici konferencije očekuju se i drugi akteri scene koji su pozvani na osnovu kriterijuma umetničkog kvaliteta i društvene relevantnosti, bilo kao predstavnici organizacija, trupa, institucija, bilo kao individualni stvaraoci. Svi će, kako je najavljeno, biti u prilici da aktivno izraze mišljenje, kritiku i stavove, ali pre svega konstruktivne i održive predloge za unapređenje celokupne oblasti.
Polazeći od potencijala koji postoje u oblasti izvođačkih umetnosti u Srbiji, ali i nedostatka mehanizama za njihov održivi razvoj, konferencija je zamišljena kao prvi korak u mapiranju prepreka sa kojima se čitav sektor suočava. To bi pre svega bio prvi korak u osmišljavanju strategija za njihovo prevazilaženje, za unapređenje uslova i dometa rada jedne od najvažnijih i međunarodno najpriznatijih umetničkih oblasti savremenog stvaralaštva u Srbiji, istakli su organizatori.
Biljana Srbljanović je rekla da je radna grupa, formirana posebno za ovaj sektor i NEW konferenciju, prikupila javno dostupne statističke, finansijske, organizacione i logističke podatke “kao vrstu startne pozicije, da znamo na čemu smo”.
Taj izveštaj biće na raspolaganju učesnicima konferencije, koji su pozvani da “govore potpuno neomeđeno bilo čime”, rekla je Biljana Srbljanović i dodala da je kod nekih bilo malo nepoverenja, s obzirom da je Savet za kreativne industrije osnovala predsednica Vlade Srbije. “Ma izađi i reci: Ua Vlada, jer to i to, samo prosto obrazloži”, poručila je Biljana Srbljanović, dramska autorka i redovna profesorka Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.
Kao dodatni panel konferencije, koji je istakla kao najdraži, Biljana Srbljanović najavila je izveštaj sa tog skupa koji će podneti troje mladih pozorišnih praktičara - Mina Ćirić, Ognjen Obradović i Pavle Terzić pratiće debatu u funkciji izveštača i na kraju dati neku vrstu sinteze, ali i reći kako oni sami sve to vide. “Tako da se čuje zaključak, ali ne od administracije, nego od mladih, jer su oni ti koji će sprovoditi sistemske promene”, rekla je Biljana Srbljanović.
Andrej Nosov je pomenuo da su Biljana Srbljanović i on doživeli odijum u delu kulturne javnosti kada su ušli u Savet za kreativne industrije. “Sada sa ponosom kažemo - evo prva dva-tri rezultata su tu”, istakao je Nosov, navodeći da je u finalnoj fazi dugoočekivano rešavanje statusa profesionalnih baletskih igrača, odnosno njihovog odlaska u penziju.
“Treća stvar je da se pravi mehanizam koji će najznačajnjim festivalima obezbediti jednu vrstu finansijske stabilnosti, tako da sredstva koja će ulagati država budu značajnija i da dolaze iz fonda koji će razumeti njihove potrebe i moći da prati njihov rad”, rekao je Nosov.
Konferencija je deo šire platforme NEW (New European Way), koja je fokusirana na obrazovanje i umrežavanje mladih autora, jačanje međunarodne saradnje i stvaranje osnovnih uslova za razvoj savremenog pozorišta, kao i na razmenu ideja i promociju novih aktera savremenog pozorišta.
Konferencija je i deo programa HFestivala, koji će biti održan najvećim delom u Jugoslovenskoj kinoteci, ali i u Bitef teatru, Centru za kulturnu dekontaminaciju i u Narodnom pozorištu, a počeće 10. decembra otvaranjem izložbe fotografija Fadila Šarkija o svakodnevnom životu migranata.
Program HFestivala obuhvata, između ostalog, predstave “Nora – Lutkina kuća” Kazališta hotel Bulić iz Zagreba, u režiji Senke Bulić, koja preispituje pitanje slobode izraza, te Hartefaktovu produkciju “Prst” Doruntine Baše, u režiji Ane Tomović o položaju žena na Kosovu čiji su muževi i sinovi nestali tokom rata.
Na HFestivalu gostovaće Sarajevo film festival (SFF) programom “Suočavanje sa prošlošću” koji je osmišljen kao preispitivanje ratnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije kroz filmske projekcije i komunikaciju sa autorima.
U okviru HFestivala, biće objavljen konkurs za Sajam istinitih priča, čiji je cilj da prikupi i zabeleži do sada neekranizovane priče u vezi sa ratnim zbivanjima, koje imaju potencijal da se pretoče u filmove.
Biće prikazani i filmovi “Teret” Ognjena Glavonića, za koji je Leon Lučev dobio Srce Sarajeva SFF-a za najboljeg glumca, kao i dokumentarac “Srbenka” Nebojše Slijepčevića o pripremi potresne predstave “Aleksandra Zec” u Rijeci, a autor će, nakon nedavne “Slobodne zone”, ponovo biti gost u Beogradu i učestvovati u razgovoru sa publikom posle projekcije. Najavljen je i film “Chris the Swiss” Anje Kofmel o mladom švajcarskom novinaru koji je pod čudnim okolnostima stradao 1992. godine u ratom zahvaćenoj Hrvatskoj. Takođe, biće prikazan i nagrađivani dokumentarni film Mile Turajlić “Druga strana svega”, kao i “Okupacija 1968” grupe autora (Evdokia Moskovina, Magdalena Simkov, Linda Dombrovski, Mari Elize Šnait, Stefan Komandarev) o okupaciji Čehoslovačke 1968. godine iz ugla reditelja iz pet zemalja koje su bile okupatori.
U okviru HFestivala, biće proglašen i pobednik Hartefaktovog konkursa za najbolji savremeni angažovani dramski tekst, namenjen autorima i autorkama sa prebivalištem u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sloveniji, Makedoniji, na Kosovu i u Srbiji. Od pristiglih tekstova, žiri (Žanina Mirčevska - predsednica, Biljana Srbljanović i Alban Ukaj) je kroz nekoliko selekcionih faza izdvojio pet drama koje će biti objavljene u zbirci savremene drame, a pobednička će biti postavljena na scenu u produkciji Hartefakta. Kao i prethodnih godina, pobednički tekst biće predstavljen kroz scensko čitanje.
Najavljena je i prezentacija NEW masterklas programa savremene dramaturgije, održanog nedavno pod mentorstvom Biljane Srbljanović.
Za završnicu HFestivala predviđen je koncert pozorišne muzike Draška Adžića, koji je doktorirao kompoziciju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi Isidore Žebeljan, a na FMU danas i radi kao asistent.
Različiti segmenti HFestivala podržani su od Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Sekretarijata za kulturu Beograda, Kreativne Evrope, ambasada Švedske i Švajcarske u Beogradu, kao i od platforme Srbija stvara/Serbia creates koja je deo šire inicijative premijerke Ane Brnabić za razvoj postojećih i nastajanje novih inicijativa u oblastima inovacija, kreativnih industrija i umetničkog stvaralaštva.
Sajt Hartefakta je heartefact.org, a program HFestivala i NEW konferencije nalaze se i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)