Hicks, Bruce, Kerouac, Warhol
Satiričari američkog društva Bill Hicks i Lenny Bruce, legendarni crtaći o poročnom mačku Fritzu, kultni film “Chappaqua”, koji je inspirisao hipi pokret u Americi, kraljevi bit generacije Jack Kerouac i pop kulture Andy Warhol, kao i Jefferson Airplane, Jimi Hendrix i The Spencer Davis Group, atrakcije su filmskog programa Eastern Fronta u drugoj nedelji marta u klubu Idiott u Beogradu, uz DJ program posvećen muzici kraja 70-ih i početka 80-ih.
Satiričari američkog društva Bill Hicks i Lenny Bruce, legendarni crtaći o poročnom mačku Fritzu, kultni film “Chappaqua”, koji je inspirisao hipi pokret u Americi, kraljevi bit generacije Jack Kerouac i pop kulture Andy Warhol, kao i Jefferson Airplane, Jimi Hendrix i The Spencer Davis Group, atrakcije su filmskog programa Eastern Fronta u drugoj nedelji marta u klubu Idiott u Beogradu, uz DJ program posvećen muzici kraja 70-ih i početka 80-ih.
Među jereticima, hipicima i ostalim revolucionarima, koje Eastern Front predstavlja ovog meseca, posetioci tog klupskog programa imaju priliku da vide 8. marta performans “Bill Hicks - Live” stand-up komičara i društvenog satiričara Williama Melvina “Billa” Hicksa (1961-1994), čiji je crni humor predstavljao izazov mejnstrimu. Kritikovao je najčešće konzumerizam, sve što je veštačko, mediokritete, banalnost medija i popularne kulture, opisujući ih kao sredstva kojima establišment održava ljude “glupim i apatičnim”.
Osim performansa tog satira, Eastern Front predstavlja 8. marta i “Black History”, proslavljajući kulturu crnaca kroz muziku i razmišljanje.
Muzički program ponedeljkom (Subversive Beat For New Generation) Gi Jah selektora, obuhvata izbor electro-psyche, roots, dark dub, post-punk i early-industriala.
Eastern Fronta prikazuje 9. marta “The Lenny Bruce - Performance Film”, odajući počast i jednom od najkontroverznijih američkih komičara i društvenih kritičara, koji je hapšen bezbroj puta, navodno zbog opscenosti. Lenny Bruce, koji je uvek imao vremena za još po neku oštru reč najkorumpiranijima, zabeležen je u tom filmu na jednom od svojih poslednjih performansa sredinom 60-ih u San Francisku, na kojem se direktno i osvrnuo na optužbe kojima je bio izložen tokom karijere.
Publika Eastern Fronta imaće priliku da pogleda 9. marta i “Fritz the Cat”, legendarni crtać o hipicima i mačku koji je voleo sve što vole mladi, a za muziku je zadužen Jocha selector (dub reggae, punk, new wave, industrial).
Program Eastern Fronta 10. marta retka je prilika da se pogleda kultni film “Chappaqua” Conrada Rooksa, zasnovan na njegovoj sopstvenoj zavisnosti od droga. U tom ostvarenju pojavljuje se niz slavnih imena 60-ih, kao što su pisac William S. Burroughs, guru Swami Satćidanada, bit pesnici Allen Ginsberg i Moondog, kao i Ravi Shankar, The Fugs, Ornette Coleman...
Iste večeri biće prikazani i video snimci Jefferson Airplane i “Jimi Hendrix - Experience”, uz muzički program Nadplesnog VJ&DJ dua “Zlo i naopako” (New York punk, glam punk, electro punk, art punk).
“The 9 Lives of Fritz the Cat” nastavak su avantura poročnog mačka, a uz taj film 11. marta biće prikazan i koncertni snimak The Spencer Davis Group u Londonu 1966. godine, uz muzički program koji pušta DJ Trile (Patty Smith, Suicide, The Clash, Jane County, Singers and Players, Pere Ubu...).
Eastern Front pauzira petkom i subotom, a 14. marta prikazuje istragu o kralju bit generacije “What Happened to Kerouac?”, čiji su reditelji Lewis MacAdams i Richard Lener, te “Andy Warhol - The Complete Picture” Chrisa Rodleya o kralju pop kulture.
“What Happened to Kerouac? iz 1985. godine predstavlja ličnu istoriju i kreativni proces Kerouaca, a osim tog pionira bit pokreta, pojavljuju se još niz kultnih ličnosti, kao što su Allen Ginsberg, William Burroughs, William Buckley, Charlie Parker, Neal Cassady, Gregory Corso, Carolyn Cassady, Lawrence Ferlinghetti... Autor muzike je Thelonious Monk.
Film o Warholu predstavlja zanimljiv pogled na život i kreativni svet kralja pop kulture, uz retke audio snimke i scene iz arhive njegove fondacije. U filmu se pojavljuju, između ostalih, i Debbie Harry i Dennis Hopper.
Muzički program nedeljom (Call M for Music) obuhvata art-rock, garage, death-rock, gotik i industrial.
Među junacima koje će Eastern Front predstaviti do kraja marta, ukazujući na umetnike koji su bilo kroz muziku, film, slikarstvo ili pisanu reč, podizali nivo svesti savremenika, našli su se i kompozitor John Cage i otac video arta Nam June Paik, pisac, psiholog i futurista Timothy Leary, jedan od najvećih heroja afro-američke populacije Richard Pryor i njegov alter ego na Jamajci Peter Tosh, te američki arhivista, etnomuzikolog, autor eksperimentalnog filma, boem i mistik Harry Smith.
Poseban dan rezervisan je za legendarnog Zappu, a biće prikazan i dokumentarac “Hashish” Daniela Grabnera, kao i “Mandala Films” pionira apstraktnog vizuelnog filma Paula Sharitsa (1943-1993).
Program Eastern Fronta nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i na blogu www.seecult.org/blogs/easternfront
(SEEcult.org)