Hodaj u sporoj budućnosti
Izložba “Hodaj u sporoj budućnosti” Nebojše Yamasaki Vukelića u Galeriji Doma omladine Beograda koncipirana je kao priča u slikama o paru koji je poslednji preživeli nakon misterioznog apokaliptičnog događaja, koji je ostavio grad obrastao u fantastičnoj flori.
Ciklusi akvarela i pojedinačne “slike” sa Vukelićevim izlaskom u druge medije (poezija i zvuk) širokim očima posmatraju mogućnosti da se u kriznim okolnostima živi, kao pojedinac, partner, umetnik… Izložba je, uvođenjem autobiografskog narativa o romantičnim odnosima u kriznim vremenima, korak ka razradi umetnikove lične mitologije, naveo je kustos izložbe, istoričar umetnosti Lav Mrenović.
"Dosadašnji Nebojšin umetnički rad je očito bio ispunjen ličnim mitologijama, međutim sada se on u njemu pojavljuje sa autoportetom. Nebojšino pojavljivanje je ranjivo, zapravo nigde nije moguće jasno videti izraz njegovog lica koje je skriveno iza 'oblaka' neizvesnosti o budućnosti. Motivi koji su do sada bili implicitno lični, sada su razrađeni - arhitektonski motivi kao prostori u kojima i sa kojima je Nebojša zaista živeo suprostavljeni su fantastičnoj flori budućnosti; alat je povod za kontemplaciju o sposobnostima pojedinaca i smislu rada u savremenom svetu", naveo je Mrenović u tekstu povodom izložbe.
Introspekcija je, kako je dodao, vodila i proširenijem odnosu sa medijem akvarela naspram dosadašnjeg Vukelićevog rada. Njegovi akvareli su sve vreme bili idiosinkratični – od sanjive atmosfere, preko neuobičajene kombinacije motiva, pa do činjenice da u akvarelu i u pastelnim koloritima radi muškarac za kojeg je u patrijarhalnom poretku rezervisano da radi u monumentalnijim formatima.
Moramo da razgovaramo (detalj), 174 x 113 cm, akvarel na papiru, 2021, foto: Igor Ripak
“Sada su formati raznovrsniji kao i teme koje se obrađuju, ali je i njihova egzistencija ugrožena nagrizanjem ništavne beline papira koja preti da izbriše Nebojšine likovne meditacije isto onako kako su one i u stvarnosti kratkotrajne i olako se zaborave ili potisnu u brzom vremenu neoliberalnog poretka. Za izložbu je Nebojša organski komponovao i soundtrack sačinjen od niza kratkih ambijentalnih kompozicija koje su ekstenzija izloženih akvarela i koje pokazuju potrebu da sopstveni umetnički rad pomeri više ka ambijentalnim i iskustvenim okvirima što kao i uvođenje autobiografskog vizuelnog i lirskog narativa pokazuje veće samopouzdanje u izgradnji njegove lične poetike", naveo je Mrenović.
Da li osećas vetar, 144 x 114 cm akvarel na papiru, 2022, foto: Igor Ripak
Nebojša Yamasaki Vukelić, rođen je 1986. u Beogradu, gde je 2021. godine završio master studije slikarstva na Fakultetu likovnih umetnosti. Svoj rad uglavnom bazira na mediju crteža, kroz koji tematizuje pitanje ličnih i kolektivnih kapaciteta za društvenu imaginaciju.
Izlagao je na brojnim grupnim izložbama, kao i na samostalnoj “Unutra sve biće meko i nežno” u galeriji X Vitamin.
Jedan je od dobitnika nagrade za crtež Fonda Vladimir Veličković za 2021. godinu, kao i nagrade “Miodrag Janjušević – akademski slikar” za 2021.
Izložba “Hodaj u sporoj budućnosti" u Galeriji DOB-a biće otvorena od 15. do 27. novembra.
(SEEcult.org)