Horizont obrazovanja i kulture
Uloga obrazovanja u razvoju društva i uloga kulture u “učenju za život” tema je tribine koju Bazaart organizuje 12. novembra u Dečjem kulturnom centru Beograda, uz promociju zbornika radova sa nedavne konferencije koja je takođe bila posvećena tim pitanjima koja su ključna za razvoj društva.
U razgovoru o saradnji obrazovanja i kulture učestvovaće prof. dr Ana Pešikan sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, prof. dr Milena Dragićević Šešić sa Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, Dragana Koruga (CIP), Ljubica Belјanski Ristić (CEDEUM), Vesna Danilović (KCB) i drugi, uz moderaciju doc. dr Marine Milivojević Mađarev.
S obzirom da obrazovanje i kultura deluju za sada razdvojeno, biće reči i o mogućnostima stvaranja neophodnih uslova za društveni preobražaj i celovito odrastanje mladih generacija.
Na tribini “Horizont obrazovanja i kulture u Srbiji” biće predstavlјen i zbornik radova sa konferencije “Kulturna uloga škole i obrazovna uloga kulture – Drama u obrazovanju”, održane 19. i 20. juna u DKCB-u, kao i Preporuke za podsticanje inovativnih pristupa kulturi u obrazovanju i obrazovanju u kulturi, čija autorka je prof. dr Vesna Đukić (FDU).
Prema navodima Vesne Đukić, društveni sistem u celini (a unutar njega kulturni i obrazovni sistem posebno) nalazi se pred izborom: ili će menjati svoje strukturne osobenosti i stvarati uslove za razvoj strateškog partnerstva kulture i obrazovanja, ili će škole i ustanove kulture u postojećem socijalnom okruženju nezaposlenosti i siromaštva i dalјe biti nemoćne da aktiviraju potencijale i doprinesu preobražaju društva u celini i kretanju ka društvu znanja, kojem u narednih deset godina teže i Evropa i Srbija.
Zbornik radova sa konferencije o kulturnoj ulozi škole i obrazovnoj ulozi kulture, koji se može preuzeti besplatno sa sajta Bazaarta, počinje pregledom razvoja kreativne drame kao metoda podučavanja i učenja, o čemu piše Milan Mađarev, koji poziva da se ona uvrsti kao predmet u obrazovanje budućih vaspitača, učitelјa i nastavnika. Svetski trendovi ukazuju na sve čvršću saradnju sektora obrazovanja i kulture, a Krisi Tiler sa Goldsmits univerziteta u Londonu ističe potencijale drame u obrazovanju kao jedne od najinkluzivnijih obrazovnih alatki za čiju je upotrebu neophodna jedino mašta. Takođe, govori o transformaciji nastavnika u saradnika svojih đaka, koji zajedno sa njima traga za odgovorima i pomaže im da sebe sagledaju kao pokretače pozitivnih promena – ambasadore svojih zajednica.
Ivan Ivić i Ana Pešikan, članovi tima za izradu strategije obrazovanja, upozoravaju na sektorsku izolaciju obrazovanja i kulture u Srbiji, skreću pažnju na klјučnu ulogu obrazovanja u razvoju društva i predstavlјaju važne karakteristike novih strateških dokumenata u obrazovanju, s naglaskom na neophodnosti ukupnog umetničkog obrazovanja za ostvarenje vaspitne uloge škole.
Vesna Đukić, članica tima za izradu strategije kulture i profesorka na FDU, zaklјučuje da jedini put ka dugoročnom razvoju saradnje obrazovanja i kulture leži u otvaranju obrazovnog sistema prema kulturnom i kulturnog prema obrazovnom i naučnom.
Konferencija Bazaarta, organizovana u okviru projekta “Ostrva”, nije prvi napor da se uspostavi saradnja kulture i obrazovanja, pa je Ljubica Belјanski Ristić podsetila na početke uvođenja drame tokom modernizacije školstva u Srbiji. Govorila je i o efektima koje drama u obrazovanju ostvaruje, na primeru međunarodnog projekta DICE: Drama unapređuje klјučne kompetencije Lisabonske strategije obrazovanja, sprovedenog i u Srbiji (2008-2011).
Živkica Đorđević iz Pedagoškog društva Srbije sprovela je u okviru projekta “Ostrva” istraživanje o potrebama nastavnika za obrazovanjem i osnaživanjem za primenu drame u obrazovno-vaspitnom radu u školama, koje sumira nivo informisanosti, naklonosti, kao i stručnosti prosvetnih radnika u Srbiji za primenu drame u obrazovanju. Ona ukazuje na srazmerno mali broj ispitanika upoznatih sa konceptom drame u obrazovanju, kao i na odsustvo stručne obuke za njenu primenu na fakultetima i visokim školama gde se obrazuju vaspitači, učitelјi, nastavnici i stručni saradnici.
Programska direktorka Bazaarta i projekta “Ostrva” Sunčica Milosavlјević otvara pitanje kulturnog obrazovanja i govori o intersektorskoj saradnji kao viziji za izgradnju odgovornog sektora kulture, uklјučenog u tokove razvoja društva, kao i za razvoj škole kao autonomne institucije koje ponovo postaje klјučni deo mreže društvene brige za zdravo i perspektivno odrastanje mladih generacija.
Panel diskusije, koje su uredili stručnjaci iz regiona Vlado Krušić i Darko Lukić, bile su posvećene iskustvima i perspektivama intersektorske saradnje, kulturnoj ulozi škole i obrazovnoj ulozi kulture.
Uz tematske članke Milene Dragićević Šešić i Vlade Krušića, zbornik zaokružuje dokument (policy paper) “Analiza situacije i delotvorni predlozi javnim praktičnim politikama u Srbiji: inovativni pristupi kulturi i umetnosti – drama u obrazovanju” autorke Vesne Đukić, koji daje direkcije za dalјe delovanje u cilјu sistemskog povezivanja resora/sektora obrazovanja i kulture u Srbiji.
U plenarnim izlaganjima i panel diskusijama svoje stavove i iskustva izneli su i drugi stručnjaci, istraživači, predstavnici resornih ministarstava, nastavnici, umetnici i menadžeri u kulturi iz zemlјe i inostranstva.
Tribina “Horizont obrazovanja i kulture u Srbiji”, koja počinje u 19 sati, deo je programa Centra za dramsku edukaciju nastavnika LOTREK, čiji je cilј osnaživanje nastavnika za primenu drame u nastavi i vaspitanju.
(SEEcult.org)