I umetnicima pravo na zdravlje
Svi samostalni umetnici u Srbiji napokon će moći da overe zdravstvene knjižice i reše višegodišnji problem koji je nastao zbog nagomilanih dugovanja za PIO i zdravstveno osiguranje, jer lokalne samouprave nisu uplaćivale blagovremeno doprinose.
To je jedan od zaključaka koji su predstavnici Koordinacionog odbora reprezentativnih umetničkih udruženja (KOO) postigli 15. aprila na sastanku u Vladi Srbije koji je, kako je saopšteno, održan na inicijativu premijera Aleksandra Vučića – na čiju su se adresu, inače, umetnička udruženja više puta do sada alarmantno obraćala.
Uz zaključak da je situacija u kojoj su se našli samostalni umetnici potpuno neodrživa, najavljeno je da će na prvoj narednoj sednici vlade biti doneta odluka da se svim samostalnim umetnicima overavaju zdravstvene knjižice. Zaključeno je i da svi subjekti u ovom procesu - Grad Beograd, ministarstva kulture i finansija i PIO, dostave relevantne izveštaje iz svog delokruga rada i obaveza, te da se sazove novi sastanak na kojem će biti “precizno locirati problemi i predložiti najcelishodnija rešenja”, saopštilo je 19. aprila Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS), čiji je predsednik UO Dušan Rusalić ujedno i predsedavajući KOO.
Zaključeno je i da je za probleme samostalnih umetnika neophodno napraviti nova sistemska rešenja, navedeno je u saopštenju povodom sastanka održanog u jeku predizborne kampanje.
Kako je istaknuto, time će biti rešen problem više od 3.000 samostalnih umetnika i članova njihovih porodica, koji će moći da koriste Ustavom zagarantovano pravo na zdravstvenu zaštitu.
S predstavnicima Ministarstva kulture, kako je navedeno, dogovoreno je da se što pre obrazuju zajedničke komisije za donošenje pratećih akata neophodnih posle donošenja Zakona o kulturi radi njegovog sprovođenja.
Sastanku su, uz predsednika UO ULUS-a i predsedavajućeg KOO, prisustvovali i predstavnik Kulturno-prosvetne zajednice Srbije Živorad Ajdačić, operska pevačica Jadranka Jovanović, koja je i kandidat za poslanika Srpske napredne stranke, te predstavnici Grada Beograda, Ministarstva finansija, Ministarstva kulture i informisanja, PIO fonda i Vlade.
Kako je saopšteno, “posle duge diskusije, tokom koje su sukoblјavani stavovi i mišlјenja u zajedničkom interesu da se iznađu najoptimalnija rešenja”, u potpunosti su usvojeni argumenti koje su izneli predsedavajući KOO, kolege umetnici i predsedavajući sastanka.
Istaknuto je i da je predstavnik Vlade Srbije Ivica Kojić sa “puno razumevanja izneo izuzetno konstruktivne predloge za rešavanje problema”.
Prethodno je 1. aprila, na molbu Rusalića, održan i sastanak sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, koji je upoznat sa problemima samostalnih umetnika nastalih zbog nagomilanih dugovanja zbog neredovnih uplata doprinosa za PIO i zdravstveno osiguranje.
Nikolić je, kako je naveo Rusalić, “pokazao veliko interesovanje i tražio da bude upoznat i sa drugim problemima sa kojima se susreću umetnici”.
“Upoznavši se detalјno sa problemima samostalnih umetnika, tražio je da mu naš predstavnik ostavi celokupan materijal vezan za ovu problematiku kako bi se detalјno upoznao sa istim”, naveo je Rusalić povodom sastanka sa Nikoliće, koji je, kako je dodao, sve sugestije odobrio i prihvatio, uz “obećanje da će preuzeti sve u okviru njegovih kompetencija kako bi se ovi problemi rešavali”.
Sastanak je, kako je naveo Rusalić, protekao u “srdačnoj atmosferi potpunog razumevanja” uz napomenu predsednika Srbije da će uvek biti spreman da sasluša probleme umetnika i da “aktivno učestvuje u njihovom rešavanju”.
KOO je prethodno početkom marta optužio Ministarstvo kulture i informisanja da “dovodi u zabludu javnost i izaziva nove nesporazume” tvrdnjama da samostalni umetnici duguju državi milione dinara na ime poreskih obaveza u vezi sa penzijskim i zdravstvenim osiguranjem. KOO je tim povodom ponovio da je neophodno napraviti razliku između neplaćenog poreza na jednoj, i neizmirenih doprinosa za penzijsko i zdravstveno osiguranje samostalnih umetnika, na drugoj strani. Zbog tog problema samostalni umetnici nisu mogli da ostvare elementrno pravo na zdravstvenu zaštitu, kao i na starosnu penziju i bolovanje.
KOO je tada saopštio i da je takvo stanje “posledica neadekvatnog pristupa, tačnije loše politike prema umetnicima koju već duže vreme sprovode organi države na čelu sa Ministarstvom kulture i informisanja”.
KOO čine, uz ULUS, i Udruženje filmskih umetnika Srbije, Udruženje filmskih glumaca Srbije, Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije, Udruženje književnika Srbije, Udruženje dramskih pisaca Srbije, Udruženje muzičkih umetnika Srbije, Udruženje orkestarskih umetnika Srbije, Udruženje scenskih umetnika, stručnjaka i saradnika u kulturi, Asocijacija srpskih arhitekata, Savez estradno-muzičkih umetnika Srbije i Udruženje muzičara džeza, zabavne i rok muzike Srbije.
Uporedo su na isti problem ukazivala i udruženja dramskih i baletskih umetnika, Srpsko književno društvo i udruženja književnih prevodilaca i kompozitora, tražeći javno od premijera Vučića da Vlada Srbije hitno reaguje i reši problem overe zdravstvenih knjižica samostalnih umetnika.
Na rešavanje tog problema pozivali su i zaštitnik građana, kao i Nacionalni savet za kulturu.
(SEEcult.org)