• Search form

18.04.2013 | 15:32

II Bijenale D-0 ARK u Konjicu

II Bijenale D-0 ARK u Konjicu

Bijenale savremene umetnosti D-0 ARK Underground predstavlja od 26. aprila u bivšem atomskom skloništu u Konjicu radove više od 30 umetnika iz dvadesetak zemalja širom sveta, koje su odabrali kustoskinja Basak Senova iz Turske i kustos Branko Franceschi iz Hrvatske, objedinjujući ih temom “Vremenska kocka /Zamak”.

Na drugom D-0 ARK Underground u bivšoj Titovoj Atomskoj ratnoj komandi (ARK) učestvuju: Adel Abidin (Bagdad/Helsinki), Alban Muja (Priština), Alfredo Pirri (Rim), Almin Zrno (Sarajevo), Apparatus 22 & Studio Basar (Bukurešt), Armin Linke (Berlin/Milano), Autopsia (Prag/Novi Sad), Banu Cennetoglu i Yasemin Ozcan (Istanbul), Brian Dailey (Vašington), Carl Michael von Hausswolff (Stokholm), Carlo Crovato (London/Berlin), Conor McGrady (Buren/Njujork), Cynthia Zaven (Bejrut), Dalibor Martinis (Zagreb), Danica Dakić (Sarajevo/Diseldorf), Daniel Garcia Andujar (Barselona), Dario Solman (Split /Njujork), Edin Numankadić (Sarajevo), Edo Murtić (Zagreb), Emre Erkal (Ankara), Igor Bošnjak (Trebinje), Ibro Hasanović (Brisel/Sarajevo), Janos Sugar (Budimpešta), Kim Cascone (San Francisko), Laibach (Ljubljana), Luchezar Boyadjiev (Sofija), Miroslaw Balka (Varšava), Nenad Malešević (Banjaluka/Beograd), Nemanja Cvijanović (Rijeka), Renata Poljak (Zagreb/Split), Paul Devens (Mastriht), Saeri Kiritani (Kanazava/Njujork), Simona Dumitriu (Bukurešt), STEALTH.unlimited (Beograd/Roterdam) i Yane Calovski (Skoplje).

Uoči otvaranja drugog ciklusa te bijenalne međunarodne izložbe u bivšem Titovom bunkeru, u Sarajevu će biti održani javni razgovori i prezentacije umetnika.

Od 23. do 25. aprila na prostoru Bošnjačkog instituta Fondacije Adil Zulfikarpašić biće održan razgovor sa umetnicima iz Turske (Banu Cennetoğlu), Irske (Conor McGrady), Libana (Cynthia Zaven), Španije (Daniel Garcia Andújar), Slovenije (Laibach), Hrvatske (Nemanja Cvijanović, Dalibor Martinis, Renata Poljak), Rumunije (Simona Dumitriu), Srbije (Stealth.unlimited) i Makedonije (Yane Calovski).

Program bi trebalo da osnaži saradnju lokalnih i međunarodnih aktera savremene umetnosti.

Organizatori su pozvali studente da prisustvuju u što većem broju razgovorima sa umetnicima kako bi razmenili iskustva i doprineli diskusijama sa ekspertima okruglog stola.

Bijenale D-0 ARK Underground održano je prvi put 2011. godine, a osnovni cilj je očuvanje objekta ARK, kao dela kulturno-istorijskog nasleda, od propadanja.

Ministarstvo odbrane bivše Jugoslavije svojevremeno je za objekat D-0 navelo da je “Titova Atomska ratna komanda izgrađena da primi, smesti i zaštiti 350 ljudi, te omogući uspešno rukovođenje i komandovanje oružanim snagama u slučaju atomskog rata”.

Direkcija Bijenala tim povodom poručuje da će u bivšem bunkeru primiti, smestiti i omogućiti umetnicima da svojim umetničkim delima zaštite to atomsko sklonište.

Drugo Bijenale umetnosti u Konjicu održava se pod visokim pokroviteljstvom Predsedništva Bosne i Hercegovine, a zemlje-partneri su i Turska i Hrvatska.

Savet Evrope proglasio je bio projekat D-0 ARK Underground za kulturni događaj Evrope u 2011. godini. Snažnu podršku Bijenale u Konjicu uživa i od UNESCO-a i generalne direktorke te organizacije UN Irine Bokove.

Irina Bokova je, prilikom potpisivanja deklaracije kojom su Turska i Hrvatska prihvatile partnerstvo u organizaciji tog regionalnog projekta, naglasila je da atomsko sklonište, izgrađeno svojevremeno u nameri da bude nepristupačno spoljnjem svetu, postaje sedište za dijalog i otvorenost. “Ovo je simbol moći kulture da leči bolne uspomene i nadmaši podele rata. Ovim Bijenalom savremene umetnosti pravite korak napred, čineći ovo mesto središtem na mapi savremene umetnosti”, poručila je Irina Bokova.

ARK D-0 naziv je bunkera koji je za vreme hladnog rata izgrađen u brdu nadomak Konjica.

Od 27. maja 2011. godine taj objekat postao je kuća umetnika iz regiona i sveta, koji su svojim umetničkim delima dali novu dimenziju tom atomskom skloništu poznatom i kao Titova arka.

ARK je građen od 1953. do 1979. godine. Nalazi se 280 metara ispod zemlje, na površini od 6.584 kvadratnih metara, sa 12 povezanih blokova i više od stotinu prostorija. Izgradjen je da bi se 350 odabranih ljudi iz vojno-političkog vrha bivše Jugoslavije pola godine moglo zaštititi od eventualnog atomskog udara. RK je koštao 4,6 milijarde dolara.

Iako se nuklearna katastrofa nije dogodila, zemlja koja je sistematski radila na svojoj odbrani u slučaju takvog napada, u međuvremenu se rasparčala u ratovima 90-ih.

Nakon prvog Bijenala u prostoru ARK “Time Machine - No Network!” ostalo je postavljeno više od 80 umetničkih radova, koje su odabrali kustosi Branislav Dimitrijević iz Beograda i Petar Ćuković iz Podgorice.

Drugo Bijenale D-0 ARK Underground biće otvoreno do 26. septembra.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.