Industrijski deo 19. SFF-a
Sarajevski filmski festival, osim projekcija najnovijih ostvarenja iz regiona i šire, i ove godine obuhvata i industrijski segment, koji je postao bitno mesto okupljanja filmskih profesionalaca i ima važnu ulogu u razvoju koprodukcija u Jugoistočnoj Evropi.
Četvorodnevni program umrežavanja i raznolikih profesionalnih aktivnosti obuhvata i sesije koje će, uz moderiranje dopisnika za biznis na Al Jazeeri Balkans, Marka Pavlovića, predstaviti vodeće međunarodne eksperte i njihove stavove o aktuelnim pitanjima u filmskoj industriji, poput finansiranja filma, uticaju kreativnih industrija na lokalna društva i filmskoj industriji u kontekstu dominacije novih tehnologija.
Koprodukcijski market SFF-a, CineLink, predstavlja najobećavajuće regionalne dugometražne projekte u fazi razvoja i finansiranja, uključujući dva gostujuća projekta sa Bliskog Istoka u saradnji sa Doha Film Institutom i Arapskim fondom za umetnost i kulturu.
CineLink Work in Progress predstavlja odabranim selektorima međunarodnih filmskih festivala i prodajnim agentima šest novih, uzbudljivih naslova u fazi postprodukcije.
CineLink je jedna od najuspešnijih razvojnih i finansijskih platformi u Evropi, te nudi nagradni fond od više od 160.000 evra u gotovini i uslugama.
Ovogodišnja država partner je Nemačka, a tema partnerstva su nemački producenti sledeće generacije.
Regionalni forum SFF-a vraća se u novom obliku, u cilju razvijanja biznisa i razmene znanja.
Forum spaja više do 100 ključnih profesionalaca iz 15 država iz regije, kako iz privatnog, tako i iz javnog sektora, koji će razgovarati o gorućim problemima industrije, kao i o načinima zagovaranja i oblikovanja javne politike i međusobnog povezivanja.
Serijal razgovora u okviru industrijskog segmenta SFF-a počinje 22. avgusta razgovorom na temu “Finansiranje filma: racionalizacija javnog finansiranja za koprodukciju u bivšoj Jugoslaviji”, koji bi trebalo da ukaže na lekcije koje je moguće izvući iz prošle decenije u koprodukciji, i kako iopšte saradnja može da napreduje u narednim godinama.
Kulturna politika u fokusu je 23. avgusta, a biće reči o načinima na koje je moguće povećati uticaj kreativnih industrija na lokalna društva i ekonomije. Smatrajući da su kulturni događaji velikog obima pokretačka snaga u ekonomiji kreativnih industrija, organizatori se nadaju da će ta sesija ponuditi okvir za istraživanje spone između privatnog i javnog sektora, te načina na koji kreativne industrije mogu biti iskorišćene kao alat ekonomskog oporavka.
Poslovni modeli, odnosno filmska industrija između novih zakona i nove tehnologije, tema su sesije 24. avgusta, zasnovane na činjenici da je privlačnost digitalne tehnologije u potpunosti narušila postojeće poslovne modele u industrijama za kreiranje sadržaja.
Kako se boriti protiv piraterije i kako u isto vreme uključiti nove igrače u lanac vrednosti filma, neka su od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici razgovora.
Među govornicima su najavljeni: šefica odeljenja za koprodukciju pri Hrvatskom audiovizuelnom centru Sanja Ravlić, izvršni direktor Edinburškog filmskog festivala Ken Hay, programski menadžer Berlinala Thomas Hailer, Međunarodni filmski festival u Berlinu, direktor i predsednik uprave Pozorišta Cornerhouse & Library Dave Moutray, direktor odeljenja za kinematografiju pri Britanskom savetu Briony Henson, Erik Barnett iz Misije SAD u Evropskoj uniji, direktor SFF-a Mirsad Purivatra...
SFF predstavlja do 24. avgusta 214 filmova iz 59 zemalja, uključujući 22 iz regiona jugoistočne Evrope koji su u trci za nagradu Srce Sarajeva u takmičarskim programima igranog, dokumentarnog i kratkog filma.
Festivalski sajt je www.sff.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)