Interakcija mladih dokumentarista iz celog sveta u Požegi
Učesnici 14. Međunarodnog studentskog filmskog kampa “Interakcija” snimili su proteklih dana u Užicu, Čačku i Ivanjici dokumentarce o svakodnevici tinejdžerskog života, pravoslavnih monahinja i stanara jedne višespratnice, a nakon montaže u Požegi, gde su se okupili i polaznici devetog masterklasa “Interdoc” iz celog sveta, njihovi filmovi biće premijerno prikazani 28. avgusta u Dvorani Kulturnog centra Beograda.
U Požegi će se tako narednih desetak dana okupiti više od 50 mladih filmadžija iz više od 30 zemalja iz celog sveta, među kojima su studenti filmskih škola i mladi filmski profesionalci – učesnici kampa “Interakcija” i masterklasa “Interdoc”, te afirmisani reditelji dokumentarnog filma kao njihovi predavači, ali i gosti javnog filmskog programa Interscreen koji počinje 20. avgusta nagrađivanom “Srbenkom” Nebojše Slijepčevića iz Hrvatske.
U organizaciji Nezavisnog filmskog centra “Filmart”, učesnici 14. “Interakcije”, podeljeni u tri ekipe, snimili su 19. avgusta poslednje kadrove za svoje buduće dokumentarce na temu “Svakodnevni rituali”.
Ekipa u Čačku, na čelu sa mladim rediteljem Ivanom Murgicom iz Argentine, bavila se svakodnevicom jedne zanimljive tinejdžerke, ivanjička ekipa, koju predvodi reditelj špansko-argentinskog porekla Pablo Radice, pronašla je inspiraciju za film u dnevnim ritaulima pravoslavnih monahinja, dok je užička ekipa sa rediteljem rusko-nemačkog porekla Andreasom Bošmanom dokumentovala život stanara jedne višespratnice.
Reditelj ivanjičke ekipe Pavlo Rudice na setu, foto: Milica Đorđević
Montaža i postprodukcija snimljenog materijala trajaće do 27. avgusta u Požegi, kada će biti i pretpremjerna projekcija novih dokumentaraca, čiju je prvu fazu nastanka, pored lokalnih koridnatora i izvršnog producenta, pratio i podržavao kroz konsultacije sa ekipama i reditelj Efim Graboj iz Izreala.
Prema oceni Graboja, produkcija ovogodišnje “Interakcije” ima potencijal da bude vrlo visokog kvaliteta. “Ekipe su dobro izbalansirane, drugačije jedna od druge, spremne i sposobne da savladaju sve prepreke koje su se pred njima pojavile. Sa uzbuđenjem očekujem početak procesa montaže filmova”, izjavio je Graboj povodom 14. "Interakcije" koja je tradicionalno počela uvodnom radionicom u KCB-u.
Reditelj Ivan Murgic i snimateljka Cecilia Sandoval na snimanju u Čačku, foto: Milica Đorđević
Osim 15 članova 14. “Interakcije”, u Požegu je stiglo i 20 učesnika 9. Međunarodnog masterklasa dokumentarnog filma “Interdoc” iz Češke, Litvanije, Kanade, Indije, Francuske, Slovenije, Italije, Pakistana, Velike Britanije, Južnoaričke Republike, SAD, Benina, Meksika i Srbije, koji će prisustvovati predavanjima afirmisanih reditelja Nebojše Slijepčevića, Vladmira Perovića i Mladena Matičevića.
“Interdoc” počinje 20. avgusta predavanjem Slijepčevića i projekcijom njegovog nagrađivanog dokumentarca “Srbenka” o pripremi potresne predstave “Aleksandra Zec” Olivera Frljića u Rijeci, za koji je 2018. godine u Kanu dobio nagradu Doc Aliance. Nakon projekcije, učesnici masterklasa i kampa, kao i šira publika, imaće priliku da razgovaraju sa autorom.
U okviru programa Interscreen, publika u Požegi imaće narednih osam večeri priliku da u jednoj od hala bivše fabrike “Mladost” pogleda i dokumentarac “Nebeska tema - priča o Vladi Divljanu” Mladena Matičevića, kao i dugometražne dokumentarne filmove “Žeđ kamenog mora” Vladimira Perovića i argentinsko-katarski “Konstrukcije” Fernanda Martína Restelija iz Argentine, prikazane i na prestižnom IDFA u Amsterdamu i brojnim drugim festivalima.
Najavljen je i celovečernji program “Malo filmske razonode” sa desetak kratkih fimova Miloša Tomića, među kojima i film “Muzičke traume” koji je prikazan na Dok Lajpcigu i nominovan je za Evropsku nagradu za animaciju “Emile” (European Animation Award Emile).
Program Interscreen nudi i osam kratkih dokumentaraca ovogodišnjih učesnika kampa “Interakcija” i masterklasa “Interdoc”, među kojima se izdavjaju “Blizanci” reditelja Pabla Radice, pobednik na više od 20 festivala širom sveta, dokumentarac “Moj kućni video” Andreasa Bošmana iz Nemačke, te “Kako postati papa?” rediteljke Justine Mitnik iz Poljske, proglašen najboljim kratkim dokumentarnim filmom 33. Varšava film festivala 2017. godine.
Takođe, biće prikazan i kratki dokumentarac Ivana Murgica “Zemaljski – suprotno od nebeskog”, nagrađen drugom nagradom NRW žirija na 63. Oberhauzen festivalu, kao i “Dolina vladara” bivšeg učesnika kampa “Interakcija”, a ovogodišnjeg supervizora Efima Graboja.
Požega je i mesto susreta dokumentarista i vizuelnih umetnika, pa će se Ivan Petrović i Dejan Klement baviti produkcijom video radova u okviru projekta IVA.lab (inter-video-akcija), koji “Filmart” četvrti put organizuje za vreme “Interakcije” i “Interdoca”.
U okviru kampa, masterklasa i IVA.lab do sada je učestvovalo oko 400 mladih iz više od 60 zemalja, a snimljeno je 47 dokumentaraca, koji su osvojili 15 nagrada na filmskim festivalima širom sveta.
Prošle godine, na 13. “Interakciji”, snimljena su tri dokumentarna filma o snažnim ženama u Zapadnoj Srbiji, a tradicionalno su premijerno prikazani u DKC-u u Beogradu, uz dodelu sertifikata učesnicima tog jedinstvenog programa za mlade autore iz celog sveta koji su preneli beogradskoj publici deo sjajne atmosfere u kojoj su stvarali protekle dve i po nedelje.
Ovogodišnji programi podržani su od Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Filmskog centra Srbije, Grada Čačak, Opštine Ivanjica, producentske kuće Cinnamon Films i brojnih partnera i prijatelja.
*Naslovna fotografija: Rahul Rabha iz Indije i Gudio Nicci iz Argentine (Milica Đorđević)
(SEEcult.org)