• Search form

13.04.2019 | 22:09

Interdiskurzivnost geometrijske umetnosti

Interdiskurzivnost geometrijske umetnosti

Međunarodna izložba geometrijske umetnosti “Interdiscursive Non-objective 2” u Univerzitetskoj galeriji u poljskom gradu Ćešin predstavlja radove 35 umetnika iz celog sveta, koje povezuje interdiskurzivnost. Među njima je i Milija Belić, srpski multimedijalni umetnik koji živi i radi na relaciji Beograd-Pariz.

Na izložbi su predstavljena dela umetnika koji predstavljaju različite generacije, stavove i struje savremene geometrijske umetnosti, za koje je zajednički imenitelj interdiskurzivnost. Taj trend geometrijske umetnosti prvi put je opisan 2016. godine u tekstu prof. Grzegorza Sztabinskog "Interdiskurs u savremenoj geometrijskoj umetnosti".

Sztabinski veruje da je, "suprotno ulozi nekadašnjeg geometrijskog diskursa, koji je u svojim pretpostavkama bio relativno homogen, iako multiformni, savremena umetnost ovog tipa zamaglila granice u sferi teorijskih pretpostavki i praksi". Geometrijski diskursi, prema njegovom mišljenju, pronalaze izraz prvenstveno u delima umetnika, ali i u autorskim i kritičko-teorijskim izjavama.

Osim Belića, na izložbi u Univerzitetskoj galeriji učestvuju i umetnici iz Australije, Austrije, Danske, Francuske, Holandije, Nemačke, Poljske, Slovačke, SAD, Mađarske i Velike Britanije.

Interdiscursive Non-objective 2, postavka

Komesar izložbe je Mark Starel, a otvorena je do 5. maja.

To je druga od tri planirane izložbe geometrijske umetnosti u Poljskoj 2019. godine. Prvo izdanje te izložbe održano je u Galeriji Dzialan u Varšavi u februaru ove godine, a treće će biti otvoreno 9. maja u Galeriji Instituta za likovne umetnosti u Kielcu.

*Foto na vrhu: Milija Belić, Deconstruct, 2017.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav