• Search form

26.04.2016 | 22:56

Intruzija

Intruzija

Moskovska umetnica Olga Matvejeva predstaviće se 28. aprila u umetničkom prostoru Kvaka 22 u Beogradu izložbom “Intruzija” (Intrusion) sa serijom dokumentarnih i studijskih fotografija koje su nastale  tokom protekle dve godine nastale u Srbiji, Sloveniji i Rusiji, kao pokušaj promišljanja i redefinisanja tradicionalne anahrone vampirske mitologije kroz dvostruki fokus: reprezentaciju iz pozicije mitološkog bića i pogled iz pozicije onoga ko se suočava sa mračnom perverznom silom.

Metaforička pripovest, koju čine mitološke forme i legende, odnosi se na procese koji se iznova ponavljaju tokom istorije.

Objektiv, odnosno fotografija, oponašaju propustljive membrane intruzije, kroz koje svoje pozicije smenjuju osmatrač žrtve i ubica vampira. Suptilnim transponovanjem pozicije posmatrača kroz ogledalo fotografije, autorka ispituje prirodu ljudske sposobnosti  za činjenje zla, odnosno nivo straha od suočavanja sa ogledalom i odsustvo odraza, kao referentnu skalu za vampirizam, navela je kustoskinja izložbe Ana Vukadinović.

Posmatrano kroz prizmu Lakanove psihologije, takav proces identifikacije,  koji odgovara fazi simboličkog kod čoveka, potvrđuje neobjašnjivu, besmrtnu, ne-pripadajuću-čoveku prirodu vampira, kao živih-mrtvih “hibrida”, dakle, odsustvo humanog subjekta unutar “intrudera” koji gravitiraju unutar artificijalnih “rajeva” Matvejeve, mračne strane granice života i smrti. Blede, demonizovane figure na fotografijama su fragilna, seksualno nepotpuno određena, transgresivna one night stand “bića”, čije telo je mesto metafore natprirodnog i esencije monstruoznosti ljudske prirode.

Deskripcija vampira kroz telo kao medijum i objekat fotografije vodi kroz narativ koji tumači kapacitet čovečanstva za zlo, ali i postavlja pitanja od značaja za savremeni urbani milje. Mlade, privlačne, u isto vreme ranjive i zastrašujuće erotične figure u sadomazohističkim pozama, metafora su anksioznosti u vezi sa pitanjima seksualnosti/homoerotizma. Seks i smrt, kao i gradski pejzaž i vampiroliki duhovi, međusobno su neodvojivi elementi postmodernog foto-horor narativa.

Na fotografijama Matvejeve nema ničeg, ili pak ima ponečeg od entropije, violentnosti i degenerativnosti iz gotičkih korena te sage. Atmosfera je delirična, nasilnost je latentna, destruktivnost implozivna. Ikonografijom prljavih suburbanih noćnih pejzaža i pažljivo doziranim svetlosnim igrama, umetnica dovodi gledaoca na teritoriju kulturno specifičnog, socijalno konstruisanog sindroma moderne fetišističke supkulture samoproglašenih vampira, koji kontinuirano proliferira u popularnoj kulturi opsednutoj smrću. Uspešnim izbegavanjem pozivanja na konvencionalne sujeverne predstave, Matvejeva uspešno sprovodi eksperiment dekonstrukcije ovog horor (sub)žanra gradeći savremenu i samosvojnu legendu i osobenu percepciju horora, navela je Ana Vukadinović.

Rođena 1986. godine u Moskvi, Olga Matvejeva diplomirala je na državnom Univerzitetu političkih nauka (2008) i na Rodčenko umetničkoj školi (2013), na kojoj predaje od 2012. Učestvovala je na mnogim nacionalnim i internacionalnim festivalima i izložbama savremene umetnosti.

Od 2010. godine je članica Foto saveza Rusije, a njene fotografije objavljene su u magazinima kao što su: British Journal of Photography, Snoecks, Forbes, Calvert, Granta, FK, Emaho, Eikon, Chemodan

Radovi Olge Matvejeve uvršteni su u kolekcije Hilger NEXT galerije, Anzenberger galerije, Moskovskog multimedijalnog muzeja, a nalaze se i u privatnim kolekcijama u Rusiji, Austriji, Francuskoj, Japanu i Nemačkoj.

Dobitnica je nagrada u Beču (2012), Moskvi (2011), Novogorodu (2010). Takođe, dvostruka je dobitnica državne stipendiju za mlade fotografe (2015. i 2016).

Umetnički prostor Kvaka 22 nalazi se u Ruzveltovoj 39 (ugao sa Ulicom albanske spomenice)

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.