• Search form

24.03.2020 | 21:17

Ispunjen deo zahteva kulture u Hrvatskoj

Ispunjen deo zahteva kulture u Hrvatskoj

Ministarstvo kulture Hrvatske ispunilo je deo zahteva kulturne scene odlukom da odloži izvršenje ugovorenih programa i omogući isplatu honorara za aktivnosti koje nisu mogle biti realizovane u roku zbog posebnih mera preduzetih u borbi protiv širenja koronavirusa.

Na osnovu Zaključka Vlade Hrvatske o merama za pomoć privredi usled epidemije koronavirusa, Ministarstvo kulture donelo je 24. marta Odluku o odlaganju izvršenja ugovorenih programa javnih potreba u kulturi i uslovima isplate sredstava za odobrene programe u posebnim okolnostima.

*Foto: MKH

S obzirom da je sprovođenje velikog dela programa u kulturi onemogućeno, Ministarstvo kulture je odložilo izvršenje svih programa za koje je ugovorena bila realizacija u periodu dok traju posebne okolnosti u vezi sa pojavom koronavirusa. Nakon što prođu posebne okolnosti, sa korisnicima sredstava biće utvrđeni novi rokovi izvršenja, odnosno pravdanja sredstava u skladu sa datim okolnostima, navedeno je u odluci Ministarstva kulture.

Za vreme trajanja posebnih okolnosti, sredstva za odobrene projekte koji se ne mogu realizovati korisnici mogu isplaćivati samostalnim umetnicima, samozaposlenima i fizičkim osobama u kulturnim i kreativnim industrijama koji nemaju prihode po osnovi nesamostalnog rada, a čije je učešće predviđeno u sprovođenju programa. Tom merom obuhvaćene su i isplate honorara svih umetnika i stručnih saradnika uključenih u odobrene programe, a navedenih u prijavi programa, koji učestvuju u njemu u bilo kojem trenutku realizacije, nezavisno od toga da li su posao započeli ili dovršili.

Po prestanku posebnih okolnosti, obaveza je svih kojima su odobrena sredstva da dostave Ministarstvu kulture pisano obaveštenje o stanju realizacije projekta, utrošenim sredstvima i mogućnostima dalje realizacije.

Za vreme trajanja posebnih okolnosti, budući da korisnici sredstava nisu u mogućnosti da izvrše programe u okviru utvrđenih rokova, Ministarstvo kulture do daljeg odlaže i rok za predaju izveštaja o izvršenju programa utvrđenih potpisanim ugovorma.

Ta odluka se ne primenjuje na programe izgradnje, rekonstrukcije, adaptacije i opremanja kulturne infrastrukture, kao i na programe zaštite i očuvanja kulturnih dobara.

Ministarstvo kulture najavilo je i da će do kraja sedmice objaviti informacije o podršci umetnicima koji profesionalno obavljaju umetničku djelatnost, a kojima se doprinosi uplaćuju iz državnog budžeta koji će zbog posebnih okolnosti imati pravo na pomoć. Ta mera, kako je navedeno, sprovodiće se u saradnji sa Hrvatskom zajednicom samostalnih umetnika (HZSU), koja će prikupljati i obrađivati podatke u skladu sa usvojenim kriterijima. U razradi su i mere isplate pomoći iz Kriznog fonda za ostale umetnike koji neće biti obuhvaćeni prethodno navedenim merama za samostalne umetnike koji si sami uplaćuju doprinose ili kojima se doprinosi uplaćuju iz državnog budžeta, a koji su članovi umetničkih strukovnih udruženja.

Vlada Hrvatske usvojila je 17. marta krizne mere za pomoć kulturnom sektoru, kojima bi trebalo da se ublaže negativne posledice usled epidemije koronavirusa, a podrazumevaju osnivanje kriznog fonda za područja delatnosti u nadležnosti Ministarstva kulture, Hrvatskog audiovizuelnog centra (HAVC) i Zaklade Kultura nova. Merama odlaganja izvršenja obaveza fizičkih i pravnih osoba u području kulture za realizaciju programa prema Ministarstvu kulture, HAVC-u i Zakladi Kultura nova, te priznavanjem troškova organizacije odobrenih programa u kulturi otkazanih zbog epidemije koronavirusa, osigurava se minimalna likvidnost kulturnog sektora i sprečava urušavanje celokupnog lanca kulturnih vrednosti (stvaranje, proizvodnja, distribucija i učestvovanje).

Privremeno se obustavlja i revizija statusa samostalnih umetnika na razdoblje od šest meseci, odnosno uplate doprinosa za penzijsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava državnog budžeta, saopstilo je Ministarstvo kulture Hrvatske, koje je odlučilo i da Agencija za elektronske medije izvrši isplatu sredstava Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti elektronskih medija za 2020. godinu uz mogućnost prenamene dela fonda na temu javnog praćenja epidemije koronavirusa, te omogućavanje prilagođavanja programskih osnova pružilaca medijskih usluga.

Prethodno je inicijativa nezavisnih pozorišnih producenata, autora i izvođača, kao i Udruga koncertnih promotora - Promo, pozvala kulturne radnike, ustanove i organizacije da se pridruže apelu za hitnu pomoć domaćoj nezavisnoj kulturi, posebno ugroženoj proteklih dana zbog aktuelne situacije u vezi sa epidemijom koronavirusa.

Hitne mere Ministarstva kulture Hrvatske, međutim, nisu zadovoljile sve aktere u kulturi, pa su Platforma za radne uslove u kulturi i Inicijativa “Dosta je rezova!” uputile apel kojim ukazuju da će situacija ugroženosti javnog zdravlja zbog epidemije koronavirusa i obustave svih javnih događaja većinu radnika u kulturi gurnuti na samu iviciu egzistencije.

Stoga su Ministarstvu kulture upućeni i zahtevi da sve otkazane programe prizna kao održane i u skladu s tim prihvati sve nastale troškove, odnosno da se plate svi radnici koji su bili uključeni u pripremu programa i čiji rad ne sme ostati neplaćen (od autora, izvođača, preko tehničara i dizajnera do administratora). U slučaju odlaganja programa, zatraženo je da se omogući isplata honorara unapred (bar 80%). Takođe, zatraženo je da Ministarstvo kulture prizna organizacione troškove kao redovne troškove održavanja programa u minimalnom iznosu od 30% podrške.

Zatraženo je i da se u vreme krize pruži podrška svim umetnicima/ama, kulturnim radnicima/ama i organizacijama, a ne samo najeksponiranijim manifestacijama. Potpisnici apela traže i da se u slučaju odlaganja programa, čije bi se izvođenje nastavilo nakon isteka mera zabrane okupljanja, osigura “fond” prostora koji bi se po ubrzanoj i pojednostavljenoj proceduri, te bez naknade za korišćenje, ustupali organizacijama, udruženjima i samostalnim umetnicima/ama kako bi mogli sprovesti aktivnosti koje su planirane.

Kultura je stala širom regiona i sveta zbog pandemije koronavirusa, a dok se od nje očekuje da se preseli u virtuelno okruženje i tako olakša građanima period izolacije, sve češći su apeli kulturnih radnika i umetnika za podršku u uslovima krize kako bi uopšte opstali. Na apele, peticije i zahteve sektora kulture, koji je hronično marginalizovan, a i ovoga puta jasno pokazuje zašto je od životne važnosti za svako društvo, još nema adekvatnih odgovora, iako su nadležni u pojedinim zemljama u regionu pokazali dozu svesti. Slična je situacija i širom Evrope, ali i sveta, pa i velike međunarodne mreže u različitim oblastima umetnosti pokreću apele za pomoć kulturi, koja će biti itekako potrebna i po završetku aktuelne krize, s obzirom na velike gubitke zbog otkazanih programa, odlaganje, pa čak i otkazivanje pojedinih konkursa za sufinansiranje projekata, kao što je slučaj sa gradskim u Beogradu za 2020.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r