Izazovi pred svetom knjiga
Zaštita knjiga, opismenjavanje 800 miliona odraslih širom sveta, kao i suočavanje sa izazovima koje su nove tehnologije donele u oblasti izdavaštva, osnovni su zadaci UNESKO-a koje je generalna direktorka te svetske organizacije Irina Bokova istakla u poruci povodom Svetskog dana knjige i autorskih prava, 23. aprila. Ističući da je knjiga i predmet i ideja, Irina Bokova je navela i da je čitanje privatna konverzacija, ali da je sušstina knjiga u razmeni - iskustava, znanja i razumevanja.
Zaštita knjiga, opismenjavanje 800 miliona odraslih širom sveta, kao i suočavanje sa izazovima koje su nove tehnologije donele u oblasti izdavaštva, osnovni su zadaci UNESKO-a koje je generalna direktorka te svetske organizacije Irina Bokova istakla u poruci povodom Svetskog dana knjige i autorskih prava, 23. aprila.
Ističući da je knjiga i predmet i ideja, Irina Bokova je navela i da je čitanje privatna konverzacija, ali da je sušstina knjiga u razmeni - iskustava, znanja i razumevanja.
“To je bogatstvo koje proslavljamo Svetskim danom knjige i autorskih prava”, poručila je Irina Bokova, ističući da su knjige najsnažnija forma dijaloga pojedinaca, kao i zajednica, generacija i društava.
Ta jedinstvenost mora biti zaštićena, poručila je Irina Bokova, navodeći da je tehnologija knjiga stara, ali je ostala i napredna, funkcionalna i u određenim uslovima nezamenljiva. To, kako je dodala, ne znači da nema promena i da bi im se trebalo a prirori odupreti.
UNESKO je, kako je dodala, nadležan da istraži sve posledice promena i izvuče iz njih najveću moguću korist - očuvavanjem onih vrednosti i formi izražavanja koje svi delimo i volimo.
“Naša uloga je da obezbedimo platformu za debatu i da delujemo u pravcu istraživanja starih i novih ideja”, poručila je Irina Bokova, navodeći da je internet bitno uticao na globalno tržište knjiga i praktično transformisao celu industriju, jer utiče i na izdavače, i na autore, i na čitaoce. Posledice te transformacije biće duboke i dugoročne, navela je generalna direktorka UNESKO-a.
Prema njenim rečima, promene će dovesti i do novih debata o snazi i slabostima različitih vrsta proizvoda, prirodi autorskih prava danas, ulozi biblioteka u vezi sa onlajn znanjem, značenju termina autorstva u svetu blogova i vikija...
“Moramo da istražimo ceo kompleks ovih pitanja”, poručila je Irina Bokova i dodala da UNESKO u tom smislu preuzima vodeću ulogu.
Irina Bokova najavila je i drugi Svetski forum o kulturi i kulturnim indistrijama u junu u Monci u Italiji koji će biti održano upravo na temu “Knjiga sutrašnjice; Budućnost pisane reči”.
Ističući da knjige otelotvoruju sposobnost čoveka da spoji svetove realnog i imaginarnog i da ih izrazi, Irina Bokova je istakla i da su knjige najbolji glas tolerancije i da su ljudima najjači znak nade.
“Moramo ih zaštiti. Moramo učiniti njihovo bogatstvo dostupnim za 800 miliona odraslih koji još ne znaju da čitaju. Moramo da istražimo sve aspekte promena koje se danas događaju. To su obećanja oko kojih se okupljamo na Svetski dan knjige i autorskih prava” ove godine, poručila je generalna direktorka UNESKO-a.
Svetski dan knjige obeležava se 23. aprila zbog simbolike tog datuma za svetsku književnost - 1616. godine na taj dan su preminuli Servantes, Šekspir i De la Vega, a ujedno je to i datum rođenja ili smrti još nekoliko uglednih autora (Maurice Druon, Haldor K. Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo).
Odajući počast tim autorima i njihovim delima, UNESKO je na Generalnoj konferenciji 1995. godine proglasio 23. april Svetskim danom knjige, u želji da ohrabri sve, a posebno mlade, da otkriju zadovoljstvo čitanja i izraze poštovanje svima koji su doprineli društvenom i kulturnom razvoju čovečanstva.
Ideja o praznovanju Svetskog dana knjige potiče iz Katalonije, gde je svakog 23. aprila održavana tradicija deljenja ruže uz svaku prodatu knjigu.
Svetski dan knjige obeležava se raznim akcijama i kampanjama širom sveta.
Sajt UNESKO-a je www.unesco.org
(SEEcult.org)