• Search form

29.10.2023 | 12:03

Izazovi prevođenja Kišove biografije na francuski

Izazovi prevođenja Kišove biografije na francuski

Čitaoci u Francuskoj, zemlji-počasnom gostu 66. Beogradskog sajma knjiga, imaju priliku da se upoznaju sa životom Danila Kiša zahvaljujući prevodu njegove biografije iz pera britanskog istoričara Marka Tompsona, koji potpisuje Paskal Delpeš, Kišova bivša supruga i prevoditeljka njegovih dela na francuski. Prema njenim rečima, u tom poduhvatu bilo je mnogo izazova, a pomoglo joj je to što je poznavala Kiša i što je mogla da se osloni na srpski prevod Tompsonove knjige “Izvod iz knjige rođenih - Priča o Danilu Kišu” Muharema Bazdulja, u izdanju kuće Clio.

Ističući da je jako srećna što sada i francuska publika može da pročita Tompsonovu knjigu, Paskal Delpeš rekla je na 66. Beogradskom sajmu knjiga da je “i sam Kiš govorio da biografija mora biti srećno sklopljena, jer govori o posebnom istorijskom trenutku, osobi i vremenu i bilo bi idealno kada bi mogla da se napiše biografija koja bi sve to uspela da pokrije...”

“Ova biografija je prepuna činjenica i informacija, kako iz istorije tako i iz geografije, o Panonskoj niziji, o Panonskom moru koje više ne postoji, kao i o književnosti i političkom kontekstu, i brojni francuski čitaoci će mnogo uspeti da saznaju iz te knjige”, istakla je Paskal Delpeš na predstavljanju francuskog prevoda Kišove biografije, u izdanju švajcarske izdavačke kuće “Noar sur blank” (Noir sur blanc).

Ona je izrazila zahvalnost izdavaču, navodeći da se ubrzo po objavljivanju Tompsonove knjige obratila velikim francuskim kućama Galimaru (Gallimard) i Fajaru (Fayard), ali da je za njih to bio “suviše veliki poduhvat”, dok je “Noar sur blank”, odnosno njihov urednik David Bosk, odmah prihvatio da izda Kišovu biografiju i na francuskom, iako je bio svestan da knjiga neće biti bestseler, ali da će imati čitaoce.

“Ja nisam prevodilac sa engleskog, ali kada sam razmišljala da taj posao radi jedan moj kolega koji je stručnjak za engleski, ali ne zna ni to vreme, ni bivšu Jugoslaviju - niti istorijski, niti geografski, niti politički, a još manje književno - zato što su pisci iz ovih krajeva manje poznati u Francuskoj, te da će morati da se nekoliko meseci priprema za taj posao, na kraju sam sa ogromnim strahom odlučila da ja to prevedem”, navela je Paskal Delpeš, dodajući da je u početku prevodila bukvalno reč po reč, kao i da je imala mnogo izazova u radu, ali da je uložila ogroman trud, pazila na svaku, tačku, zapetu i sve moguće detalje.

Tompsonova knjiga “Izvod iz matične knjige rođenih - Priča o Danilu Kišu” oslanja se na Kišov kratak tekst istog naziva, s podnaslovom Kratka biografija, koji je 1983. godine objavljen uz knjigu Mansarda, a Tompson, prema rečima Paskal Delpeš, priču o Kišu koja je krenula od tih njegovih crtica, “pripoveda u kontekstu i iz različitih aspekata”.

“Mark Tompson je engleski istoričar i dobar poznavalac bivše Jugoslavije, onoga što danas nazivamo region, a žena mu je poreklom Srpkinja. Rad na ovoj knjizi je počeo pre 30 godina i u tom trenutku sam se upoznala sa njim. Istoričari su po definiciji osobe koje mnogo čitaju i to je dobro za istraživanje o Danilu Kišu. U svom uvodu on se osvrće na to kako predstaviti relativno nepoznatog pisca publici koja ne zna mnogo o njemu, tako da je za britansko tržište bilo potrebno napraviti eksperimentalnu biografiju koja bi bila enciklopedijska, a koja bi sadržavala i pastiš i on je u tome uspeo”, navela je Paskal Delpeš, životna saputnica Kiša tokom poslednjih godina žiovota u Francuskoj i bivša direktorka Francuskog instituta u Srbiji.

Pisac i prevodilac Tompsonove knjige na srpski jezik Muharem Bazdulj ukazao je da je Kišov svetski uspeh počeo u Francuskoj, a da je na engleskom jeziku imao prvenstvenu reputaciju u Americi, zahvaljujući zagovornicima kakvi su bili Suzan Zontag, Filip Rot, Josif Brodski. U Engleskoj nikada nije imao ni pravu publiku ni pravog zagovornika, zbog čega je Tompsonova knjiga još i značajnija, dodao je Bazdulj.

Prema Bazduljevim rečima, kada je pročitao najavu Tompsonove knjige, setio se njegovog izlaganja sa skupa koji je 1995. godine - povodom 60 godina od Kišovog rođenja organizovala Matica srpska - u kojem je tvrdio da je Kiš “mnogo više pisac visokog modernizma nego postmodernizma i da je verovao u književnost na način na koji su u nju verovali Džejms Džojs, Virdžinija Vulf i ta generacija” u vreme kada je “u engleskoj književnosti već došlo potpuno do jednog cinizma koji, uz svu tu ideju postmodernizma koju je Kišu lepila naša teorija, Danilu Kišu zapravo ne odgovara do kraja”.

“I meni je bilo drago da se jedna knjiga o Kišu pojavljuje upravo u Velikoj Britaniji koja je do tog trenutka prema njemu, kao kultura, bila nepravedna”, istakao je Bazdulj.

Navodeći da je preko prijateljice, srpsko-engleske književnice Vesne Golsforti, uspeo da dobije knjigu još dok je pripremana za štampu, Bazdulj je kazao da mu se ona jako dopala i da se zapitao “zašto je Tompson napisao ovakvu knjigu o Kišu koju nijedan naš biograf nije napisao”.

Prema njegovim rečima, Tompson je napravio jednu vrstu komparativne analize Kišovog mesta u svetskoj književnosti i njegovog mesta u srpskoj književnosti i napisao knjigu kakvu do njega o Kišu nismo imali. “Izuzetnost ove knjige, u poređenju sa drugim klasičnim knjigama, jeste u tome što je i neobičnom formom ispoštovao Kišovu poetiku i ovo je, čini mi se, Kišova biografija kakvu bi i on sam voleo da čita. Iskoristio je njegov najtipičniji biografski tekst, a kod Kiša je tipično neobično i od delova tog teksta napravio je knjigu”, dodao je Bazdulj.

Tompsonova knjiga, kako je dodao, podstakla je i nedavno objavljivanje “Enciklopedije mrtvih” u izdanju kuće “Pingvin”, kao i što je u “Pingvinovoj” ediciji kratkih priča, u kojoj objavljuju najveće svetske klasike, odnedavno i Kišova priča “Simon čudotvorac”.

Paskal Delpeš je rekla da je, radeći na ovom prevodu, uvidela koliko su francuski i engleski bliski jezici, te da je čitajući prvu ruku prevoda shvatila da je “pisala jezikom koji je bio između engleskog i francuskog”, te da joj je “trebalo mnogo više vremena da se odlepi od engleskog i da piše na francuskom, što nije bio slučaj na srpskim jezikom”.

Knjiga Marka Tompsona objavljena je 2013. godine u Americi i Velikoj Britaniji, a u prevodu Bazdulja i izdanju Klija ubrzo potom i u Srbiji, da bi usledili prevodi na nemački, italijanski jezik... U toku je prevod na kineski jezik.

Paskal Delpeš je celokupno Kišovo delo prevela na francuski jezik, a njegove knjige, inače, prevedene su na na 43 jezika.

Razgovoru o knjizi na štandu Francuske, koja je počasni gost 66. Beogradskog sajma knjiga, prisustvovali su i francuski ambasador u Srbiji Pjer Košar, ataše za kulturu francuske ambasade Katrin Fodri, urednik izdavačke kuće “Noar sur blank” David Bosk, ugledni profesor francuske književnosti Radivoje Konstantinović, pisac Milivoje Pavlović, koji je i autor knjige “Venac od trnja za Danila Kiša”, i mnogi drugi.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Narodni muzej Srbije, Trg Republike 1a, Beograd

    OD MNOGOBOŠTVA DO HRIŠĆANSTVA: ROTONDA U STOJNIKU - izložba posvećena jedinstvenoj građevini tog tipa na prostoru centralnobalkanskih rimskih provincija, koja je bila i paganski hram i hrišćanska crkva (5.9.-3.11.2024.)

    Autori izložbe: Tatjana Cvjetićanin, Maja Franković i Adam Crnobrnja

    Saradnice na izložbi: Olga Špehar i Jelena Premović

    http://www.narodnimuzej.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

Zoran Popović, Performance Axioms, SKC, Belgrade 1972
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.