Izazovi roditeljstva
Film “Sin” rediteljke i scenaristkinje Ines Tanović iz Bosne i Hercegovine, o porodici iz savremenog Sarajeva koja ima jednog usvojenog i jednog biološkog sina, predstavili su na 48. Festu glumci i supružnici Snežana Bogdanović i Uliks Fehmiu, koji igraju roditelje, kao i producent Alen Babić, inače suprug rediteljke.
U filmu usvojeni sin, koga muči pitanje identiteta, beži iz škole, drogira se, otima tramvaj, a mlađi dečak ga sledi i postaje zavisnik. Tema filma, čija je premijera bila prošlog leta na Sarajevo film festivalu, bila je povod za razgovor 4. marta sa novinarima u Beogradu o roditeljstvu, deci, vaspitanju, odgovornosti starije generacije prema mlađoj…
Odgovarajući na pitanja novinara o uzrocima takvog ponašanja mladih, Uliks Fehmiu je rekao da su najodgovorniji roditelji.
“U ovom filmu roditelji nisu srećni, ali nije mi ih žao. Žao mi je tih dečaka. Odgovornost je pre svega naše generacije – roditelja koji sada imaju decu tinejdžere. Bilo je strašno kada smo kao mladi osetili da se sve okrenulo naopačke. Desio nam se sociološki fenomen iz kojeg još nismo izašli. Bili smo nevine žrtve. Ali to je davno prošlo vreme. Kada ste odlučili da budete roditelj, to nosi odgovornost stvaranja novog života, da mladima date bazu, sigurnost, da ih učite šta su ljudske vrednosti. Mislim da smo kao generacija napravili loš posao”, rekao je Uliks Fehmiu.
Snežana Bogdanović je dodala da roditelji greše zamenjujući ulogu sa decom.
“Uvek možemo da budemo bolji roditelji. Grešimo kada deci govorimo koliko smo se žrtvovali, koliko je nama teško, kada opravdavamo svoje ponašanje prema njima, umesto da shvatimo da samo treba da budemo tu za njih, da ih čujemo, da ih razumemo. Treba da imamo svest da smo mi u drugom planu. Dete od nas očekuje razumevanje i podršku, a mi često obrnemo te uloge, pa od sopstvenog deteta tražimo da shvati kroz šta mi prolazimo, koliko radimo, tražimo razumevanje za sebe. Ako to shvatimo i promenimo bićemo mnogo uspešniji roditelji”, rekla je Snežana Bogdanović.
Snežana Bogdanović, koja je 2019. nagrađena na Festu, takođe za lik jedne majke (u filmu Šavovi Miroslava Terzića), rekla je da je u godinama kada dobija uloge zrelih žena, koje se bave porodicom.
“Ova uloga mi je bila interesantna jer volim da se bavim ženama koje su različite od mene. Moj lik je jedna urbana Bosanka, intelektualka. Dosta sam radila na akcentu, boravila u Sarajevu, upijala jezik i energiju ljudi u toj sredini. Zanimala me je i tema filma. Ines je bila hrabra da se bavi netipičnom porodicom, koja ima svoje i usvojeno dete. Pratimo kako se bori sa odrastanjem momka koji traži pravo na majku, ne uspeva u tome i zato je nesrećan, a ona zapravo voli oba sina podjednako i bori se da porodica normalno funkcioniše”, navela je Snežana Bogdanović.
Alen Babić je rekao da Ines i on imaju dvoje dece – njenog sina iz prvog braka i zajedničku ćerku.
“Naša kućna priča bila je početak razmišljanja o temi ovog filma. Naš sin se ne oseća dovoljno voljenim. Razgovarali smo o tome kako se roditelj ponaša prema biološkom i usvojenom detetu. Ines se i u svojim prethodnim filmovima bavila porodicom”, naveo je Babić.
Uliks Fehmiu je igrao i u prethodnom filmu Ines Tanović “Naš svakodnevni život”.
“Volim Ines, tokom prve saradnje postali smo prijatelji. Na snimanju nije presudno, ali jeste bitno kada sa rediteljem imate lep odnos i van uključene kamere. Ines i cenim, jer nije lako biti žena reditelj, naročito na ovim prostorima, boriti se i istrajati, kada znamo u kakvom su stanju kinematografije u regionu. Ali ona je borac, kod nje nema plakanja”, rekao je Fehmiu, sin slavnog glumca Bekima Fehmiua, kome je posvećen 48. Fest.
Uliks Fehmiu i Snežana Bogdanović bili su i deo procesa u razvoju scenarija filma “Sin”, u kojem igraju i Dino Bajrović, Hamza Ajdinović, Emir Hadžihafizbegović, Jasna Ornela Bery, Lidija Kordić... Na snimanju je odluke donosila Ines. Odabrala je da radi duge kadrove, što je za glumca i lepše, jer može da igra u kontinuitetu.
Finansiranje filma “Sin” bilo je skromno, ali lakše nego sa ranijim projektima. Ipak, ceo proces trajao je četiri godine. Konkurišući kod različitih fondova, kako je rekao, imali su čak 13 verzija scenarija.
Film su uradili za 22 snimajuća dana kao koprodukciju Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Rumunije, Slovenije i Crne Gore.
Inače, Uliks i Snežana su prvi put zajedno na filmu, a kako su naveli, to im je bilo prijatno iskustvo, jer su imali tu prednost što su mogli da prelaze tekst zajedno. Na snimanju je, kako su dodali, bilo isto kao i sa drugim partnerima. “Proces je isti – da poštujete i podržite partnera”, dodali su glumci, koji su se sa Babićem i poklonili publici posle projekcije na filma na 48. Festu u Dvorani KCB-a.
*Foto: Fest
(SEEcult.org)