• Search form

05.12.2016 | 11:18

Između znanja i imaginacije

Između znanja i imaginacije

Muzej moderne i savremene umetnosti (MMSU) u Rijeci predstavlja od 6. decembra radove iz najnovije faze beogradskog umetnika Vladimira Miladinovića koji je još od 2012. godine posvećen arhivskom istraživanju tabuiziranih istorijskih perioda oko kojih se teško postiže širi društveni konsenzus.

Izložba “Između znanja i imaginacije” u Malom salonu MMSU u Rijeci obuhvata serije crteža među kojima su i “Zapisnik” (Izjava bivšeg radnika MUP-a koji je prevozio kamion sa telima iz Kosova u Beograd), “Slobodni predmeti” (spisak predmeta prikupljnih tokom procesa ekshimacije na lokalitetu “Batajnica 2” u Beogradu) i “Timočka krimi revija” (stranice lokalnog nedeljnika u kojem su objavljene prve vesti o pronađenoj hladnjači sa telima u Dunavu). Takođe, prvi put će biti prikazani i novi radovi, crteži ugljenom većeg formata na papiru i platnu, posebno producirani za izložbu “Između znanja i imaginacije”, na kojima su predstavljeni delovi pejzaža nastali na osnovu arhivskih fotografija snimljenih tokom vođenja istražnih radnji, ili pronađeni predmeti korišćeni u procesima identifikacije stradalih.

Miladinović u svom radu koristi razne vrste materijala - od stranica dnevnih novina do zvaničnih državnih dokumenata, svedočenja, listi, mapa i planova. U formi crteža, verno kopirajući prikupljeni materijal u tehnici laviranog tuša, Miladinović pokušava da stvori lični odnos prema prikupljenom materijalu.

  Forensic Team Site photographs (site KV003), ugljen na papiru, 150x188 cm, 2016.

Njegov rad, kako je naveo MMSU povodom izložbe, predstavlja neku vrstu katarzičkog prisećanja kroz koje svaki posmatrač prolazi dok iščitava stranice i članke iz 1991. i 1992. godine, ili delove zapisnika iz arhive Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu.

Sa sličnim iskustvom se suočava i sam autor, koji je kroz dugotrajni proces kopiranja i sam prolazio kroz sukobljavanje sa sopstvenim upisanim znanjem o događajima koji se uzimaju kao predmet rada. Takođe, ponuđeni materijali se često shvataju veoma provokativno u savremenom trenutku, iako je činjenica da su mnogi od njih bili predmet veoma prisutnih dnevno-političkih tema.

Miladinovićev rad, između ostalog, pokazuje i neke od načina putem kojih dominantne ideologije u datom trenutku vrše proces ideološke interpelacije.

Prevodeći u polje umetnosti sudske procese, zapise o ratnim zločinima i spiskove pronađenih predmeta na osnovu kojih se identifikuju žrtve, Miladinović ukazuje na značaj potisnutih ili izbačenih narativa iz prošlosti u procesima uspostavljanja odnosa u sadašnjosti. Pored pitanja o manipulaciji, istorijskoj odgovornosti i intelektualnom angažmanu, umetnik  pokreće i pitanje odnosa teksta i slike, odnosno svedočenja i imaginacije, neizrecivog i nezamislivog. Koliko nam zapravo svedočenje o traumatičnoj prošlosti govori ako nismo u mogućnosti da zamislimo? Da li nam je dovoljna faktografija dokaznog materijala da bismo verovali?


    E court page no 1 - Timočka krimi revija, 1. maj 2001, lavirani tuš na papiru, 50x70 cm, 2016.

Vladimir Miladinović (1981) diplomirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, a završio je doktorske studije na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, na odseku za teoriju umetnosti i medija.

Glavni fokus njegovog rada leži u polju preispitivanja politika sećanja, medijskih manipulacija i kreiranja i interpretacije istorijskih narativa.

Dobitnik je nagrade 53. Oktobarskog salona u Beogradu 2012. godine, na kojem je predstavio seriju politički angažovanih crteža rađenih tušem na papiru, na kojima je kopirao naslovne i druge strane režimskih novina u Srbiji sa početka ratnih 90-ih godina, podsećajući na događaje i državnu propagandu tog vremena.

Miladinović od 2007. godine ima status samostalnog umetnika, a član je i umetničko-teorijske grupe Četiri lica Omarske koja se bavi propitivanjem memorijalnih strategija na prostorima bivše Jugoslavije. Takođe je i jedan od osnivača Inicijative za savremenu umetnost i teoriju.

   2000179J2P PhotoBat02, ugljen na platnu, 120x150 cm, 2016 .

Miladinović je od 2009. godine uključen u nekoliko naučno-istraživačkih projekata.

Izlaže aktivno u zemlji i inostranstvu, poput: SMBA - Stedelijk Museum Bureau Amsterdam (Amsterdam, Holandija), Artium - Basque Museum Centre of Contemporary Art (Vitoria, Španija), Münchner Stadtmuseum (Minhen, Nemačka), Salzburger Künstverein (Salcburg, Austrija), FreiraumQ21 - Museumsquartier (Beč, Austrija), CACT-Thessaloniki Center Of Contemporary Art (Solun, Grčka)…

Izložba “Između znanja i imaginacije” u Malom salonu MMSU organizovana je u saradnji sa Kulturnim centrom Beograda, a biće otvorena do 21. decembra.

Kustoskinja je Zorana Đaković Minniti, koordinatorka za međunarodnu saradnju u KCB-u, a realizaciju izložbe podržali su Ministarstvo kulture i informiranja Srbije i Grad Beograd.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.