Jačanje saradnje Srbije i Kine
Nova dinamika strateških odnosa Srbije i Kine i nove perspektive razvoja kulturne saradnje dve zemlјe bilans su razgovora ministra kulture i informisanja Srbije Ivana Tasovca u Pekingu i Šangaju, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja.
Tasovac je predvodio delegaciju Ministarstva kulture u prvoj zvaničnoj poseti Kini, a sa kineskim ministrom kulture Caj Vuom kao priroritet je označeno direktno povezivanje institucija kulture dve zemlјe i dogovoreno da počne već u decembru posetom kineskih stručnjaka iz Muzeja Zabranjenog grada u Pekingu, koji će u Narodnom muzeju u Beogradu raditi na restauraciji dela kineske umetnosti i organizovati radionice za kolege.
Saradnja dva muzeja biće na vrhuncu 2016. i 2017. godine, kada će u Beogradu i Pekingu biti organizovane reprezentativne izložbe vrhunskih umetničkih dela kineske civilizacije i srpske kulture.
Srbija i Kina u međuvremenu će potpisati i bilateralni sporazum o sprečavanju ilegalne trgovine umetničkim predmetima.
Ministri kulture Srbije i Kine Ivan Tasovac i Caj Vu
Srbija će u septembru 2015. godine biti počasni gost na Sajmu knjiga u Pekingu, što predstavlјa izuzetnu priliku da se srpska književnost približi kineskim čitaocima i izdavačima, ali i da se predstavi kao važan partner u okviru formata Centralne i Istočne Evrope i Kine (16+1).
Kulturna saradnja dve zemlјe biće osnažena otvaranjem Kulturnog centra Kine u Beogradu i osnivanjem Kulturnog centra Srbije u Kini, uz podršku kineske strane.
Tasovac i članovi delegacije Ministarstva kulture i informisanja razgovarali su i u Šangaju sa zamenicom gradonačelnika Vang Tie Hui i direktorima gradskih institucija kulture o modalitetima saradnje u oblastima kinematografije, muzike i kulturnog nasleđa.
Dogovoreno je da Srbija u junu 2015.godine bude počasni gost na Šangajskom filmskom festivalu, gde će biti organizovana smotra savremene srpske kinematografije, kako bi se predstavila kineskoj publici, ali i dinamičnom kineskom tržištu.
I Šangajska filharmonija, kako je saopšteno, izrazila je interesovanje za uspostavlјanje dugoročne saradnje sa Beogradskom filharmonijom, ne samo zato što je njen šef dirigent već pet godina maestro iz Kine Muhai Tang, već i zbog koncertnog ciklusa proslave novih godina, uklјučujuči i Kinesku novu godinu.
S obzirom na to da je Beogradska filharmonija prva institucija u regionu koja je, koncertom za Kinesku novu godinu, približila tradiciju Kine građanima Srbije, u narednom period može se očekivati koncert Šangajskog simfonijskog orkestra povodom Srpske nove godine.
Važan rezultat posete Kini je i dogovor da stručnjaci Šangajskog muzeja, koji baštini više od milion eksponata i spada u vodeće muzeje sveta, pomognu transformaciju Narodnog muzeja u Beogradu u moderan muzej po svetskim standardima, pre svega u načinu interpretacije kulturnog nasleđa, ali i sistemu uprave samog muzeja.
(SEEcult.org)