Japanski umetnici u Distriktu
Japanski umetnici Terunuma Acuro i Đinko Suzuki predstavljaju se od 2. novembra izložbom “Deljenje” u kulturnoj četvrti Distrikt u Novom Sadu, u organizaciji Galerije Bel art.
Naziv izložbe “Deljenje” (Sharing) poziva na promišljanje o ulozi koju svaki pojedinac ima u osmišljavanju i negovanju zajedničkog životnog prostora kako fizičkog, tako i idejnog i emocionalnog. Pojam deljenja označava neminovnost uzajamne razmene u prirodi i društvu. Dvoje umetnika komentarišu teme koje se tiču bliskosti, eksploatacije, razumevanja i smisla, navela je kustoskinja Ksenija Marinković u pratećem tekstu.
Rad Đinko Suzuki u najširem smislu obuhvata rad u tehnici tkanja. Od najranijih studentskih dana posvećena je istraživanju ovog medija i ispitivanju osobenosti različitih materijala i različitih tehnika oblikovanja. Od tradicionalnih Ikat i Hoguši-gasuri tehnika, stvorila je složen, prepoznatljiv stil zahvaljujući kojem se njena dela nalaze u brojnim privatnim i javnim kolekcijama u Japanu. Pored tekstila, u radu koristi i papir, tj. posebnu tehniku izrade vlakana od papira upotrebom novinske hartije u boji, gde je vesti pretvarala u niti dajući im novi sadržaj i značenje. Nije pristalica striktnih medijskih podela i smatra da za neke pojave u prirodi i u umetnosti ne postoje jasne granice, da se mogu preklapati i donositi nova rešenja ali i nove probleme u domenu onoga što je moguće. Zadatak umetnika je da se time bavi. Đinko Suzuki nastavlja da eksperimetiše sa materijalima, te u delu "Medvedi planina Nametoko" pravi figuru medveda od kukuruzne svile i upliće je u mrežu istkanu od vlakana konoplje. Rad "Polarni medved" oblikovan je od ljuske kukuruza. Za tog medveda je odabrala format viseće mreže od konoplje bojene indigom kako bi dočarala sliku mora, čineći da medved hoda preko njega.
Upotreba formi i materjala ima pored likovne i simboličku ulogu u radu Đinko Suzuki. Medved je moćna i snažna životinja koja predstavlja prirodu, onaj njen deo koji se opire korupciji, i biva upleten i ranjiv postajući ikonično upozirenje na granice čovekove iluzije o dominaciji prirodom. Konoplja se koristi u proizvodnji od industrijske do medicinske. U mnogim zemljama regulacija uzgajanja konoplje zavisi od zloupotrebe na tržištu narkotika odnosno zakona koji reguliše upotrebu konoplje.
Galerija Bel art ugostila je 2022. godine grupnu izložbu japanskih umetnika “Small Reboots” u okviru programa “Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022” i obeležavanja 140 godina prijateljstva Japana i Srbije. Izložba “Deljenje” organizovana je u saradnji sa beogradskom galerijom X Vitamin, čija je osnivačica Ksenija Marinković koja sarađuje sa japanskom umetničkom scenom od 2007. godine predstavljajući brojne autore i autorke samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji.
Izložba će biti otvorena do 22. novembra.
(SEEcult.org)