• Search form

23.05.2012 | 11:20

Jedni s drugima i zbog drugih

Jedni s drugima i zbog drugih

Izložbom “Sarajevska Vijećnica, još jednom” na Kalemegdanu, predstavama “Hipermnezija” u Bitef teatru i “1984” u CZKD-u, kao i nastupima mladog sarajevskog alternativnog rok benda Billy Andol i Đ-a Irmina Imamovića u Kulturnom centru Grad, 22. maja počeo je šesti festival “Dani Sarajeva” u Beogradu, posvećen preispitivanju odnosa dva grada i izgradnji dugoročnog prijateljstva u budućnosti.

U ime organizatora, direktorka Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR) Maja Mićić istakla je da je 2007. godine, kada je pokrenut taj festival, započeta priča o opsadi Sarajeva, ali su vremenom rasla i očekivanja i odgovornost za postignuto.

“Na nama je i danas da pričamo o opsadi, ali i da inspirišemo, provociramo, otvaramo nove teme i podsećamo na ono što se Sarajevu desilo od 1992. do 1995, obnavljamo veze zbog Sarajeva i Beograda u godinama pred nama. Ovo je trenutak kada ćemo sa onog neizbežnog ‘zašto nismo više učinili juče’ sebi postaviti pitanje šta ćemo konkretno da uradimo sutra”, rekla je Maja Mićić na otvaranju izložbe o sarajevskoj Vijećnici na kalemegdanskom platou.

Ističući da “Dani Sarajeva” žele da stvore prostor da mladi, umetnici, građani rade jedni sa drugima i jedni zbog drugih, ona je izrazila nadu da će taj duh festivala nastaviti da traje i nakon petodnenog programa.

Festival je otvoren izložbom “Sarajevska Vijećnica, još jednom”, koja predstavlja i poziv Beograđanima da posete Sarajevo, a uskoro i obnovljenu Vijećnicu, palatu u srcu Baščaršije iz doba Austro-Ugarske koja je najvredniji kulturni spomenik Sarajeva.

Vijećnica je u noći između 25. i 26. avgusta 1992. godine, direktnom artiljerijskom paljbom, uništena sa bibliotekom sa fundusom od više od dva miliona knjiga.

Autor izložbe, arhitekta Nedžad Mulaomerović, istakao je na otvaranju da je Vijećnica, kao primer neo-maurskog stila, romantizma i istoricizma, reperni objekat Sarajeva u poslednjih sto godina. Njene osnovne stilske elemente postavio je arhitekta Aleksandar Vitek, a gradnju je završio 1896. godine Ciril Metod Iveković. Godine 1949. menja se njena funkcija - u njoj se razvija Akademija nauka i umjetnosti, Nacionalna i univerzitetska biblioteka. Autori obnove nastoje da rekonstruišu zgradu prema originalnim nacrtima, a u tome mogu da im pomognu i Beograđani, budući da je prihod od ulaznica za “Dane Sarajeva” namenjen fondu za njenu rekonstrukciju.

Prve festivalske večeri izvedena je i predstava “Hipermnezija” u punom Bitef teatru, koja je upravo osvojila na Festivalu BH drame u Zenici glavnu nagradu za najbolji komad u celini, kao i specijalnu nagradu Stručnog žirija za dramaturški rad i nagradu žirija novinara za najbolju predstavu.

U punom CZKD-u izvedena je i predstava “1984” Sarajevskog ratnog teatra, u režiji Jasenka Pašića i Benjamina Bajramovića.

Pašić je naglasio da je cilj te predstave da kritikuje mehanizme koji utiču na kolektivno mišljenje ljudi, a ne da upozorava na “crne dane” kakvi se mogu videti u čuvenom Orvelovom delu.

Prvi dan festivala zatvorili su nastupi mladog sarajevskog alternativnog rok benda Billy Andol i DJ-a Irmina Imamovića u KC Grad, a program se nastavlja 23. maja, filmovima Šejle KamerićSreća” i “1395 dana bez crvene” u Domu omladine, te predstavom “Sumnja” Kamernog teatra 55 u JDP-u, u čijem će foajeu biti dodeljena i ovogodišnja festivalska nagrada.

Nagrada “Dana Sarajeva” dodeljuje se pojedincima i institucijama iz Beograda za doprinos jačanju saradnje dva grada, a prethodnih godina nagrađeni su Borka Pavićević (2010) i Branko Cvejić i JDP (2011).

Program drugog festivalskog dana biće zaokružen žurkom sa Sarajevo Drum Orchestrom u Blow up baru.

Beogradska publika imaće priliku do 26. maja da vidi i predstavu SARTR-a “99% (Strah i bijeda Trećeg rajha)” u JDP-u i “Šta smo to učinili” Kamernog teatra 55 u Ateljeu 212.

U okviru vizuelnog programa, 25. maja u Legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, koji deluje pri Muzeju savremene umetnosti Beograd, biće otvorena izložba Šejle Kamerić1395 dana bez crvene”.

Festivalski program obuhvata i panel diskusije, kao i promociju knjige “Strana 212Almira Imširevića - zbirke priča koje su objavljivane na istoimenom blogu, a intimne su ispovesti, sećanja iz detinjstva, crtice iz poslednjeg rata u BiH, posvete ljudima sa margine...

Sarajevsku muzičku scenu predstaviće u završnici u Domu omladine Beograda i Sevdah Takht Damira Imamovića, novi bend tog sarajevskog muzičara, u kojem su i zagrebački perkusionista Nenad Kovačić (Antenat, Afion) i mladi basista i autor sa beogradske muzičke scene Ivan Mihajlović (Naked, SviNaPod).

“Dane Sarajeva” od 2007. godine svakog maja u Beogradu organizuje YIHR, kao podsećanje na početak opsade Sarajeva i reakciju na ćutanje zvaničnog Beograda o onome što se tokom rata dešavalo u glavnom gradu BiH.

Festivalski sajt je danisarajeva.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.