Jergović u CZKD-u
Hrvatski pisac Miljenko Jergović gostuje ponovo u Beogradu povodom knjige “Srda pjeva u sumrak na duhove”, koja je izazvala burne reakcije u Zagrebu, a na srpskom je izašla u izdanju kuće Rende. Centralni događaj u tom romanu Jergovića, koji će biti predstavljen 15. maja u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD), predstavlja ubistvo 12-godišnje Srde Kapurove, ponosne prosjakinje-plesačice, koja čudnovatim plesom (uz zvuke srpskih turbo-folk hitova), mami osmehe i novac Zagrepčana.
Hrvatski pisac Miljenko Jergović gostuje ponovo u Beogradu povodom knjige “Srda pjeva u sumrak na duhove”, koja je izazvala burne reakcije u Zagrebu, a na srpskom je izašla u izdanju kuće Rende.
Centralni događaj u tom romanu Jergovića, koji će biti predstavljen 15. maja u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD), predstavlja ubistvo 12-godišnje Srde Kapurove, ponosne prosjakinje-plesačice, koja čudnovatim plesom (uz zvuke srpskih turbo-folk hitova), mami osmehe i novac Zagrepčana.
Priča je ispričana iz pet različitih uglova: pet volšebnih junaka, sa fascinantnim životnim pričama, čije geografske putanje idu preko Srbije, Hrvatske i Bosne, povezano je sa Kapurovom, silovanom, zadavljenom i ostavljenom da truli u praznom stanu.
Birajući za glavne likove ljude koji simbolizuju ekstreme jugoslovenskog nacionalnog identiteta, Jergović u tom delu prepoznatljivim autentičnim stilom oživljava celokupnu istoriju SFRJ, s posebnim akcentom na Srbiju, Hrvatsku i Bosnu, ukazujući da ratovi nisu porušili samo zgrade, kuće i fabrike, već i čovečnost i samilost u nama i pretvorili nas u zveri vođene nacionalizmom.
Prema Jergoviću, čija su dela prevedena na dvadesetak jezika, “valjda bi svetu trebalo reći da biti Hrvat ili Srbin ne znači samo nešto pozitivno, nego znači i to da pripadamo narodima mračnih zločinaca.“
Rende je objavilo do sada i Jergovićeve romane “Mama Leone” (2005), “Buick rivera” (2006), “Ruta Tannenbaum” (2007) i “Dvori od oraha” (2008).
Jergović je početkom ove godine gostovao u Beogradu i na 37. FEST-u, kada je sa rediteljem Goranom Rušinovićem predstavio film “Buick Riviera” o specifičnom odnosu muslimanskog i srpskog emigranta u Americi, navodeći da to nije nikakva parabola o ratu u Bosni, već krajnje intimistički postjugoslovenski film.
“To je naša lokalna tema koju stranci ne mogu baš dobro da shvate”, rekao je tada Jergović, koji je na Pulskom festivalu prošle godine dobio Zlatnu arenu s Rušinovićem za scenario “Buick Riviere”.
Jergović je tada rekao i da, dok piše, ne očekuje da će njegove knjige biti ekranizovane, jer pomalo i zazire od toga.
Govoreći o odnosu Srba i Hrvata, Jergović je ocenio ta dva naroda kao da žive u groznom braku - uz mržnju, ali i večitu povezanost.
“To je grozan brak koji nikada neće biti prekinut. To je besomučna mržnja, iako jedni bez drugih ne mogu… Ako ne bi bilo Srba, Hrvati bi nestali, rasplinuli bi se”, rekao je Jergović, dodajući da se iz istorijske sličnosti Srba i Hrvata izvlači najveća mržnja.
Rođen 1966. u Sarajevu, Jergović je autor i knjiga “Opservatorija Varšava” (Zagreb, 1988), “Uči li noćas netko u ovom gradu japanski” (Sarajevo, 1990), “Himmel Comando” (Sarajevo, 1992); “Sarajevski Marlboro” (Zagreb, 1994), “Karivani” (Zagreb, 1995), “Preko zaleđenog mosta” (Zagreb, 1996), “Ovđe živi Conan. Mlada bosanska lirika, 1992-1996” (ur.) (Zagreb, 1997), “Naci bonton” (Zagreb, 1998), “Historijska čitanka” (Zagreb/Sarajevo, 2000), “Kažeš anđeo” (Zagreb, 2000), “Hauzmajstor Šulc” (Zagreb, 2001)...
(SEEcult.org)