• Search form

01.08.2010 | 17:33

Jevtušenku nagrada Kaprija

Slavnom ruskom pesniku Jevgeniju Aleksandroviču Jevtušenku uručena je međunarodna nagrada Kaprija - “ostrva poezije” (Premio Capri), uz obrazloženje da je od 60-ih godina prošlog veka postao glas svog pokoljenja u svetskoj kulturi.

“Rastuće interesovanje i uvažavanje njegove poeziju priznanje je Jevtušenku kao prvom pesniku koji je uspeo da probije ‘gvozdenu zavesu’”, naveo je žiri.

Jevtušenku nagrada Kaprija

Slavnom ruskom pesniku Jevgeniju Aleksandroviču Jevtušenku uručena je međunarodna nagrada Kaprija - “ostrva poezije” (Premio Capri), uz obrazloženje da je od 60-ih godina prošlog veka postao glas svog pokoljenja u svetskoj kulturi.

“Rastuće interesovanje i uvažavanje njegove poeziju priznanje je Jevtušenku kao prvom pesniku koji je uspeo da probije ‘gvozdenu zavesu’”, naveo je žiri.

Jevtušenko ima čitaoce u celom svetu, a u Italiji je posebno veliki uspeh postigao prevod njegove poeme “Bratska hidrocentrala”, kao i romani “Jagodnjaci” i “Ne umiri pre smrti”.

Italijansko ostrvo Kapri, poznato po turističkim atrakcijama, ali i književnom nasleđu, vekovima je bilo omiljeno među slavnim ličnostima, kao što su rimski imperator i pesnik Tiberije, pisac i grof Ferzen, slikar Alberto Savinio, Maksim Gorki...

Poetska nagrada Kaprija ustanovljena je 1987. godine, a među njenim dobitnicima su Josif Brodski, Alberto Moravia, Fransis Fukujama, Bohumil Hrabar, Česlav Miloš, Tomas Venclova...

Jevtušenko je, posle svečane ceremonije uručenja nagrade, pročitao stihove posvećene tragičnom životu Maksima Gorkog i svom velikom prijatelju, glumačkom bardu Vitoriju Gasmanu.

Napuljski slikar Đani Picani, pesnikov prijatelj još od sredine 60-ih, poklonio mu je svoju novu sliku.

Dve Picanijeve slike već se nalaze u Jevtušenkovom muzeju, koji je nedavno otvoren u Peredelkinu kod Moskve.

Jevtušenko je boravak na Kapriju iskoristio i da izađe u susret studentima i održi im predavanje.

Inače, Jevtušenko je nedavno bio u centru pažnje kulturne i političke javnosti Rusije pošto je u svojoj dači u Peredelkinu izgradio galeriju i poklonio je državi zajedno sa dragocenim eksponatima.

Kulturna i politička elita ruske prestonice okupila se 17. jula da proslavi rođendan pesničkog barda i zahvali mu na velikom poklonu koji je zaveštao svom narodu i državi.

“Bilo je prijatno videti toliko uvaženih političara i visokih činovnika zajedno sa umetničkim kremom - u srdačnom razgovru koji se ponekad završavao i grljenjem, i to u odelima po protokolu obaveznim u takvim prilikama, uprkos nezapamćenoj vrelini koja ovog leta ne da Moskovljanima da dišu”, zabeležili su ruski mediji u izveštajima sa te svečanosti.

U Peredelkinu, moskovskom pesničkom gradiću Pejtonu, ima još nekoliko muzeja znamenitih pesnika (Pasternakov, Okudžavin), ali je Jevtušenkov prvi otvoren za pesnikovog života. Skromno ga je nazvao galerijom.

Među eksponatima su dela Olega Celkova, Aleksandera Bibina, Sergeja Moisenka, Nika Pirosmanija, kao i Pabla Pikasa, Marka Šagala, Žorža Braka, Maksa Ernsta...

Prvi sprat je posvećen književnim delima, pa se tu nalaze i prva izdanja Jevtušenkovih knjiga, njegove fotografije sa slavnim ličnostima, kao što su Robert Kenedi, Pikaso, Robert Frost...

U gostima kod Jevtušenka bivao je i Visocki, a kao spomen na te vizite sačuvan je magnetofon “Dnjepar” sa koga su prozvučali prvi oficijelni diskovi velikog pesnika, glumca i pevača, Vladimira Visockog, bez koga je već tri decenije Rusija duhom sve siromašnija. To je ovih dana i priznala, povodom 30-godišnjice njegove smrti i veličanstvene sahrane 28. jula 1980. godine usred Olimpijade, sa deset kilometara dugom kolonom koja je ušla u Ginisovu knjigu rekorda.

Program “primopredaje” Jevtušenkovog muzeja-galerije u Peredelkinu vodio je satiričar Mihail Zadornov, a najpre je nastupio dečji ansambl iz Uljanovska sa pesmama na Jevtušenkove stihove, nakon čega su pesnika dugo slavili kao velikog barda i darivali ga poklonima visoki gosti, među kojima su bili ministar kulture Avdejev i predsednik Saveta Federacije Mironov, kao i ambasadori SAD, Francuske, Bugarske, Kolumbije...

Prisutne, među kojima je bilo i dosta žitelja Peredelkina, obradovalo je obećanje nadležnih da neće rušiti peredelkinske muzeje, već će im, naprotiv, pomagati.

Pre formalnog otvaranja galerije, Jevtušenko je pročitao stihove posvećene invalidima Velikog otadžbinskog rata.

Ljubitelji umetnosti širom Rusije zahvaljuju mu na poklonu narodu, moleći se za njegovo zdravlje i dug život. Na Jevtušenkovom primeru se može sa radošću konstatovati da je u Rusiji pesnik ponovo više od toga, kao što je bilo nekada, u dobrim, starim vremenima.

Sajt nagrade Kapri je http://premiocapri.com

Branko Rakočević

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav