• Search form

29.05.2012 | 15:08

Jubilarni Animafest

Jubilarni Animafest

Jubilarno izdanje Animafesta u Zagrebu, posvećeno ove godine kratkometražnom animiranom filmu, predstavlja od 29. maja do 3. juna gotovo 400 ostvarenja, uz 130 festivalskih gostiju među kojima je posebno jaka delegacija iz Japana, Kine i Južne Koreje, koju predvodi dobitnik festivalske nagrade za životno delo, pionir japanske nezavisne animacije i majstor crnohumornog izraza Yoji Kuri.

Jubilarno izdanje Svetskog festivala animiranog filma Animafest, koji slavi 40 godina postojanja, karakteriše posvećenost autorskom filmu, a osim što će upoznati publiku s najnovijim animiranim filmovima, posebnu pažnju skrenuće na nove trendove u animaciji, ali će prikazati i retrospektive majstora animacije.

  Animafest 1978, Dom JNA, sadašnji Dom Hrvatske vojske

Veliki takmičarski program nudi 32 filma, uz 26 u Velikoj panorami, odabranih među ukupno 824 prijavljena filma. Među filmovima u konkurenciji je čak iz Kine i Japana.

Sa filmom “Veliki zec” u Zagreb stiže i Atsushi Wada, koji je za taj rad dobio Srebrnog medveda za najbolji kratki film na ovogodišnjem Berlinalu. Kineski predstavnici su Xu An i Xi Chen s filmom “Kupon za žito”, pričom smeštenom u doba Kulturne revolucije.

Evropsku animaciju u Velikoj konkurenciji predstavljaju najnoviji radovi cenjenih animatora poput dobitnika Animafestovog Gran prija Georgesa Schwizgebela (Romansa, švajcarska koprodukcija s Kanadom), Rostoa (mračno i fantastično 30-minutno Čudovište iz Nixa) i Everta de Beijera (Dođi k sebi!).

   Villa Antropoff

Uvek zanimljivu estonsku školu, čiji je najpoznatiji predstavnik ovogodišnji član žirija Priit Pärn, predstaviće Kaspar Jancis i Vladimir Leschiov filmom “Villa Antropoff”, te Ülo Pikkov sa lutka-filmom “Tjelesno pamćenje”. U konkurenciji je i “Maska”, najnoviji film majstora lutka-filma, braće Quay.

Verovatno najbizarniji film Animafesta je “Bobby Yeah”, apokaliptična, groteskna priča strave britanskog autora Roberta Morgana.

   Bobby Yeah

Među 32 filma iz celog sveta nalaze se i dva domaća naslova “Cvijet bitkeSimona Bogojevića Naratha i “Zašto slonovi?Marka Meštrovića.

Svežinu i mladost 40-godišnjem Animafestu donosi studentski takmičarski program sa 33 naslova.

Najboljom školom animacije 2012. selekciona komisija proglasila je Umetničku akademiju Turku iz Finske koja će predstaviti tri najnovija rada - “RojenjeJonia Männistöa, “Tko se usuđuje?Sanni Lahtinen i “Rosy CheekHete Bilaletdin. Iz Filmske akademije Baden-Württemberg iz Ludvigsburga takođe dolaze tri filma, među kojima i “Teške glave”, koji je autorki Heleni Frank doneo nagradu za najtalentovaniju dansku nadu i ulaz u konkurenciju kratkog filma na Berlinalu 2011.

   Prekrižene haringe

Studentska konkurencija donosi i “Prekrižene haringe”, norveški film koji su radile dve domaće autorke - Ivana Bošnjak i Lea Vidaković.

Japansku animaciju u borbi za najbolji studenski film predstavlja Masaki Okuda i njegov “Dječak žvaka”, a iz Estonije stižu dva filma koja iskorišćavaju mogućnosti lutka-animacije “Doručak na traviErika Alunurma, svojevrsni omaž istoimenom filmu Olge i Priita Pärna, koji je taj poznati dvojac i montirao, te “MlinAnu-Laure Tuttelberg.

Dobar deo programa podsetiće publiku i na 40-godišnju istoriju Animafesta, odnosno na autore i filmove koji su ih obeležili.

Osim filmskog programa, koji se prikazuje u bioskopima Europa, Tuškanac i Cineplexx Centar Kaptol, u ponudi su i radionice (prošireni stereo i stop-animacija), izložbe, performansi i razgovori sa autorima.

Među gostima Animafesta je i veliki broj mladih autora čiji su filmovi u studenstkom takmičarskom programu i Panorami, poput studenata finske Akademije Turku.

   Animafest 2012 - studentska špica

Među brojnim majstorima animacije je i trostruki dobitnik Animafestovog Gran prija i član ovogodišnjeg žirija Priit Pärn, te najvažniji nemački autor animiranih filmova Andreas Hykade i mlada irska zvezda animacije David O'Reilly, takođe članova žirija.

Organizatori su se pohvalili i rekordnim brojem domaćih gostiju, autora i autorki čiji su filmovi u nekom od programa, a pripadaju mahom srednjoj i mlađoj generaciji koja obećava plodnu i raznovrsnu budućnost hrvatske animacije.

Poseban program “Europski TV serijali” mnoge će vratiti u detinjstvo - u društvo popularnog profesora Baltazara i drugih animiranih likova iz arhive Zagreb filma.

Odmah po otvaranju Animafesta kreće i prvi od tri blokova filmova Yojia Kuria, a neki od tih naslova njih nikada još nisu prikazani u Evropi.

   Ponoćni paraziti, Yoji Kuri

Među atrakcijama Animafesta su i Velika panorama i program Cartoon d'Or, koji prikazuje finaliste i pobednike te prestižne nagrade 2011. godine, svojevrsnog evropskog Oskara za animaciju.

Bogat filmski program prate i zanimljiva događanja vezana uz festival, kao što su izložba “40 godina Animafesta 1972-2012” u Galeriji ULUPUH, te šestodnevna projekcija filmova iz Animafestovog programa na fasadi Muzeja savremene umetnosti, kao i izložba “Neverovatni Koyaa” u Cineplexxu Centra Kaptol. Takođe, petodnevnu radionicu za decu vodiće mlada nagrađivana animatorka Petra Zlonoga.

Ovogodišnji festivalski novitet je besplatna mobilna aplikacija Animafesta koja će posetiocima pomoći da budu u toku sa svim događajima na jubilarnom izdanju tog festivala.

Aplikacija nudi mogućnost pregledavanja filmskog programa i uključuje fotografije filmova, sinopsise, raspored...

Takođe, posetioci mogu, dok čekaju projekciju, da se fotografišu s maskotom festivala Mandlekom i zaigraju mobilnu igricu preko aplikacije (kompatibilna je s uređajima iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPod touch - treća generacija, iPod touch - četvrta generacija) i iPad. Za korištenje je potreban iOS 4,3 ili kasnije verzije, a aplikacija je dostupna na hrvatskom i engleskom jeziku OVDE

Festivalski sajt je www.animafest.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.