• Search form

12.07.2012 | 20:54

Jubilarni CineLink

Jubilarni CineLink

Jubilarni, deseti CineLink, koprodukcijski market Sarajevo Film Festivala, predstavlja 17 filmskih projekata iz regiona Jugoistočne Evrope, među kojima je rediteljski debi nagrađivane srpske glumice Mirjane Karanović, te novi filmovi Ognjena Sviličića iz Hrvatske i turskog filmskog autora i vizuelnog umetnika Kutluga Atamana.

Nagradni fond desetog CineLinka vredan je više od 160.000 evra u gotovini i uslugama, a dobitnici će biti poznati 14. jula.

Sedam projekata već je predstavljeno tokom CineLinkove sekcije “Work in Progress”, kada su predstavnicima evropske filmske industrije predočeni najperspektivniji regionalni projekti koji su u fazi post-produkcije.

Selekcija jubilarnog CineLinka obuhvata dva grčka projekta koja se na različite načine odnose prema aktuelnoj situaciji u toj zemlji na ivici bankrotstva. To su “A BlastSyllasa Tzoumerkasa, autora filma “Homeland”, te “LigniteGregorya Rentisa.

Mirjana Karanović koscenaristkinja je i korediteljka projekta “A Good Wife”, koji radi sa Stevanom Filipovićem, autorom filmova “Šejtanov ratnik” i “Šišanje”. Njihov projekat, u produkciji kuće “This and That” iz Beograda, posvećen je temi bolnog suočavanja sa istinom kroz priču o ženi koja saznaje da ima rak, otkriva suprugovu ratnu prošlost i prvi put u životu mora da donosi sama određene odluke.

Iz Srbije učestvuje i Pavle Vučković projektom “Panama” za koji je napisao i scenario sa Jelenom Vuksanović. Reč je o prvom dugometražnom igranom filmu tog mladog autora, dvostrukog dobitnika nagrade Cinefondation u Kanu - 2003. godine za film “Trči zeko, trči”, a 2007. za “Minus”.

Iz Hrvatske su u ponudi na CineLinku projekat “CowboysTomislava Mršića, te “Quiet PeopleOgnjena Sviličića koji je poslednjim filmom “Armin” (2007) učestvovao na više od 50 festivala i dobio niz nagrada.

U selekciji je i projekat “Men Don’t CryAlena Drljevića iz BiH, poznatog po dokumentarcima, koji je osmislio priču o veteranima sa različitih strana u konfliktima na prostoru bivše Jugoslavije koji pokušavaju da se suoče sa prošlošću. Projekat je inspirisan radom nevladine organizacije Centar za nenasilnu akciju, čiji su članovi ratni veterani iz BiH, Hrvatske i Srbije.

Suočavanjem sa ratnom prošlošću bavi se i novi projekat “The Miner” Hanne A. W. Slak, u slovenačkoj produkciji.

CineLink predstavlja i gruzijski projekat “Brides” scenaristkinje i rediteljke Tinatin Kajrishvili, zatim rumunske “4 BlowsPetera Kereka i “That Trip We Took With DadAnce Mirune Lazarescu, mađarske “Climbing the MountaninGabriela Dettrea i “S.K.Laszla Nemesa, “FatherVisara Morine sa Kosova, te turske “Dust ClothAhu Öztürk, “There, OutsideEmrea Yeksana i “South Facing WallKutluga Atamana, vizuelnog umetnika koji je 1997. učestvovao na Istanbulskom bijenalu radom “semiha b. Unplugged”, a bio je nominovan i za Tarnera 2004. godine, kada je dobio Karnegi nagradu.

Projekti za deseti CineLink odabrani su među 80 prijavljenih, iz 18 zemalja.

U proseku, 60 odsto projekata koji se predstave na CineLinku idu od razvoja do produkcije, što sarajevski koprodukcijski martket čini jednom od najuspešnijih razvojnih i finansijskih platformi u Evropi.

CineLink je proteklih deset godina imao važnu ulogu u razvoju međunarodnih koprodukcija u regionu, faktora koji je i omogućio razoj jugoistočnoevropskog filma poslednjih godina.

Posle Nemačke, Švedske, Italije i Velike Britanije, zemlja-partner ove godine je Francuska, pa je jaka delegacija profesionalaca iz svih oblasti filmskog biznisa prisutna na CineLinku kako bi se upoznala sa kolegama iz regiona Jugoistočne Evrope.

Prema navodima direktorke CineLinka Amre Bakšić Čamo, 2002. godine, kada je SFF pokrenuo koprodukcijski martket, proizvedeno je svega nekoliko filmova u regionu, s obzirom na raspad starog produkcijskog sistema.

Prema njenim rečima, od početka je bilo jasno da je najvažnije pomoći kreiranje filmske industrije. S obzirom na nedovoljna sredstva domaćih fondova, koprodukcija je postala ključna. Istovremeno, region je postao interesantan producentima širom Evrope.

Mnogi projekti predstavljeni u proteklih deset godina na CineLinku ostvarili su značajan uspeh na prestižnim festivali, a među poslednjima su “MedSemiha Kaplanoglua, nagrađen Zlatnim medvedom na Berlinalu 2010. godine, te rumunski film “Ako mi se zviždi, zviždimFlorina Serbana, dobitnik Srebrnog medveda 2010.

I film “Žena koja je obrisala suze” makedonske autorke Teone Strugar Mitevske, koji je u takmičarskom programu 18. SFF-a, predstavljen je svojevremeno na CineLinku, a premijerno je prikazan ranije ove godine na Berlinalu, u programu “Panorama”.

CineLink nije samo koprodukcijski market, već podrazumeva i razvoj projekata kroz cenarističke radionice, što je, prema rečima Amre Bakšić Čamo, izuzetno važno za uspeh odabranih projekata.

Više o CineLinku moguće je naći OVDE

SFF predstavlja u 18. izdanju ukupno oko 210 naslova iz 57 zemalja, uključujući takmičarske programe igranog, dokumentarnog i kratkog filma.

Festivalski sajt je www.sff.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav