• Search form

22.01.2009 | 13:06

Jubilarnih Sedam veličanstvenih

Jubilarni, peti Festival evropskog dugometražnog dokumentarnog filma “Sedam veličanstvenih” predstaviće od 25. do 29. januara u Sava centru u Beogradu izbor najboljih ostvarenja nove produkcije iz Evrope, a počeće delom “Slepe ljubavi” (2008) mladog slovačkog režisera Juraja Lehotskog, premijerno prikazanim u Kanu, a potom i na brojnim svetskim festivalima, koji predstavlja stilski uobličenu priču o ljudima koji su slepi, ali kao i svi ljubav stavljaju iznad svega.

Jubilarnih Sedam veličanstvenih

Jubilarni, peti Festival evropskog dugometražnog dokumentarnog filma “Sedam veličanstvenih” predstaviće od 25. do 29. januara u Sava centru u Beogradu izbor najboljih ostvarenja nove produkcije iz Evrope, a počeće delom “Slepe ljubavi” (2008) mladog slovačkog režisera Juraja Lehotskog, premijerno prikazanim u Kanu, a potom i na brojnim svetskim festivalima, koji predstavlja stilski uobličenu priču o ljudima koji su slepi, ali kao i svi ljubav stavljaju iznad svega.

Film “Slepe ljubavi” (2008) mladog slovačkog režisera Juraja Lehotskog, premijerno prikazan u Kanu, a potom i na brojnim svetskim festivalima, koji predstavlja stilski uobličenu priču o ljudima koji su slepi, ali kao i svi ljubav stavljaju iznad svega.

Lehotski i jedan od najpoznatijih mladih scenarista Marek Leščak napravili su, prema navodima organizatora, divan lirski mozaik satkan od nekoliko epizoda, koje sve objedinjuje ljubav, ali i ulazak u tajenstveni prostar iza zatamnjenih pogleda. Prefinjen, neobičan i veoma moderan autorski postupak vodi gledaoce čak i na dno mora, da bi dočarao složenost i osobenost glavnih junaka.

Prema navodima organizatora, vrhunska režija, kamera, montaža, zvuk, pa čak i animacija i specijalni efekti, predstaviće neočekivane dimenzije savremenog bioskopskog dokumentarnog filma.

Kao najradikalnije ostvarenje u programu jubilarnog izdanja festivala najavljen je danski film “Vesterbru” mladog Mikaela Nora koji je hrabro prepustio kameru glavnoj junakinji filma kako bi sama zabeležila zanimljive, dramatične i provokativne trenutke svoje intimne veze.

To je priča o ljubavi, ali i mladim Dancima koji se bore za samostalnost, iznajmljujući stan u sve popularnijem kvartu Vesterbru u Kopenhagenu.

Danska je već godinama u samom vrhu evropskog i svetskog dokumentarnog filma, a “Vesterbru” drastično pomera granice čak i najmodernijih dokumentarističkih postupaka., s obzirom da je mladi režiser Mikael Nor uputio glavnu junakinju kako da zapravo sama zabeleži zanimljive i dramatične trenutke svog života i intimne veze.

Kuriozitet ovogodišnjeg festivala su dva švajcarska dokumentarisitčka pogleda na dve velike zemlje - Rusiju i Ameriku.

Film “Majka” potpisuju dva mlada autora - Švajcarac Antoan Katen i Rus Pavel Kostomarov, koji su u zabitima Rusije pronašli priču koja kao da je sišla sa stranica nekog od romana Dostojevskog.

Glavna junakinja se zove Ljubov, što na ruskom znaci ljubav. Kada je bila devojčica, majka ju je prodala za flašu votke. Sada, mnogo godina kasnije, ona odgaja potpuno sama svoju decu, njih devetoro i hoće da usvoji deseto. Kroz do sada retko viđene prizore konfliktne svakodnevice duboke ruske provincije, taj izuzetan autorski rad otkriva moć ljubavi i snagu super-heroja u jednoj “običnoj” ženi.

Film “Majka” čak je i ruskoj publici doneo potpuno nove uvide, a pobedama na vodećim festivalima širom Rusije, drastično je uzdrmao i ruske filmske krugove.

Drugi švajcarski film je živopisni rad “Otarasi se đavola” Pitera Entela, koji opisuje kako u Nju Orleansu, nakon prohujalog uragana Katrina i velikog potopa, parohijani katoličke crkve svetog Avgustina, uglavnom siromašni crnci, počinju borbu da sačuvaju svog paroha i parohiju.

Na legendarnom mestu rođenja džeza, započinje neobična borba u kojoj se pridružuju poznati muzičari, a harizmatični sveštenik postaje uzdignuti svetli lik koji nadahnjuje i uliva snagu malima i slabima.

Film dramatičnih obrta, uzbudljiv kao filmovi koji se bave uvek teškom borbom za pravdu, “Otarasi se đavola” slika je Amerike kakvu nismo navikli da gledamo, naveli su organizatori.

Peti festival “Sedam veličanstvenih” predstaviće i film “Zaborav” jedne od najznačajnih autorki evropskog dokumentarnog filma Hedi Honigman, koji je napravljen u uslovima vrhunske filmske produkcije, a uvodi gledaoce u živopisni svet Latinske Amerike.

To je priča o najužem centru Lime, glavnog grada Perua, o ljudima na ulicama, u restoranima, u radnjama, koji gotovo pesničkom kreativnošću pronalaze načine da prevladaju užas svakodnevice. U velikom uličnom “cirkusu”, smeštenom u neposrednu okolinu predsedničke palate, otkrivaju se metafore za daleko veći cirkus koji traje već decenijama na političkoj sceni i koji potresa Peru i živote ljudi kao i razorni zemljotresi.

Sve to smešano je, sigurnom rukom izuzetno duhovitog junaka filma, barmena jednog otmenog restorana, u egzotični koktel koji publika pije s velikim uživanjem, ali s gorkim ukusom u ustima. Izuzetno poetsko uobličavanje surove realnosti inspirisano i prožeto stihovima velikog peruanskog pesnika Hozea Vatanabea, istakli su organizatori, najavljujući i engleski film “Sve se beli u Barkingu” mladog autora Marka Isaksa o malom mestu u istočnom predgrađu Londona, uzburkanog stalnim dolascima velikog broja emigranata.

Naizmenično šokantan i humorističan, taj dokumentarac otkriva rastuće senke podela, netrpeljivosti i rasizma - starosedeoci, Englezi smatraju da su se našli u najgorem izdanju multietničnosti savremenog sveta, a njihove nove komšije dolaze iz svih delova sveta - Afrike, Azije, Kariba i sa Balkana.

Prema navodima organizatora, taj film je brilijantna studija apsurdnosti rasizma koji je često zapravo zbunjenost, neznanje i osujećenost.

Za zatvaranje festivala 28. januara odabran je film “Sleep Furiosly”, preuzet iz čuvene rečenice Noama Čomskog, koja apsurdnošću i poetičnošću još uvek provocira različite umetnike širom sveta.
Lepotu zaboravljenog sveta, uz muziku kultnog muzičara savremene elektronske muzike, Afeksa Tvina, neobičnom filmskom kompozicijom i jos neobičnijim prizorima, spaja u jedinstvenu poetsku viziju britanski filmski umetnik Gideon Kopel.

Rušeći uobičajene dramaturške i filmske obrasce, autor omogućava gledaocima da urone u svet malog velškog mesta neobičnog imena.

Inspirisan u velikoj meri čuvenim modernim pesnikom, Dilanom Tomasom, rođenim nedaleko odatle, kao i kroz duge razgovore s Peterom Handkeom, Kopel je dokumentovao prostor, vreme, prirodu, ljude i životinje, preobražavajući život u čist sineasticki izraz.

Projekcije filmova na festivalu “Sedam veličanstvenih”, kao i proteklih godina, pratiće razgovori sa autorima. Dan posle projekcija, svaki od gostujućih autora objašnjavaće, demonstrirati i diskutovati o svom radu, kao i o prethodnim i budućim projektima, u okviru prateće radionice za mlade filmske autore i studente filma.

Festival “Sedam veličanstvenih”, prvi te vrste u Srbiji, pokrenuo je Centar za vizuelne komunikacije Kvadrat, produkcijska i edukativna filmska ustanova koju vode filmski režiseri, producenti i profesori Svetlana i Zoran Popović.

Kvadrat je prvi započeo radionice dokumentarnog filma za studente filma i mlade filmske autore tokom 90-ih u bivšoj Jugoslaviji, snimivši više od sto kratkih dokumentarnih filmova, koji su bili uspešni i na domaćim i međunarodnim festivalima.

Kvadrat je i jedan od prvih članova Evropske dokumentarističke mreže (EDN) iz Srbije, a 2005. godine je, u saradnji sa tadašnjim direktorom EDN-a Tue Stin Milerom i Sava centrom, pokrenuo festival “Sedam veličanstvenih”, čiji je Stin Miler selektor.

Dosadašnja izdanja festivala “Sedam veličanstvenih” izazvala su neočekivano veliko interesovanje publike i medija, u atmosferi kakva dugo nije viđena na beogradskim festivalima. Rasprodate projekcije i hiljade gledalaca, potvrdili su da u Srbiji postoji istinska potreba za jednim takvim festivalom.

Sajt festivala “Sedam veličanstvenih” je www.magnificent7festival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav