Jubilej Jugoslovenske kinoteke
Jugoslovenska kinoteka, jedan od najvećih filmskih arhiva u svetu, obeležava tokom 2009. godine šest decenija postojanja raznovrsnim programom, a jubilej će svečano proslaviti 6. juna - na dan prve filmske projekcije u Beogradu i na Balkanu, kada bi trebalo da se useli u novu zgradu u Uzun Mirkovoj. Direktor Kinoteke Radoslav Zelenović rekao je 3. februara na konferenciji za novinare da radovi u Uzun Mirkovoj “idu svojim tokom”, a čekaju se još sredstva Nacionalnog investicionog plana (NIP) za opremanje zgrade.
Jugoslovenska kinoteka, jedan od najvećih filmskih arhiva u svetu, obeležava tokom 2009. godine šest decenija postojanja raznovrsnim programom, a jubilej će svečano proslaviti 6. juna - na dan prve filmske projekcije u Beogradu i na Balkanu, kada bi trebalo da se useli u novu zgradu u Uzun Mirkovoj.
Direktor Kinoteke Radoslav Zelenović rekao je 3. februara na konferenciji za novinare da radovi u Uzun Mirkovoj “idu svojim tokom”, a čekaju se još sredstva Nacionalnog investicionog plana (NIP) za opremanje zgrade.
Centar za digitalizaciju još nije otvoren, jer se čeka jedna mašina za adekvatnu pripremu trake, ali se već radi na mašinama koje su u pogonu i, prema rečima Zelenovića, filmsko blago Kinoteke sada je bezbedno.
Ukazujući i da se procenjuje da je iz perioda od 1895. do 1914. godine sačuvano samo deset odsto svetskog filma, Zelenović je istakao da će Jugoslovenska kinoteka imati čak oko 70 odsto ostvarenja iz tog perioda.
Arhiv Kinoteke trenutno radi na dva velika projekta - restauraciji filma “Sreća” Stevana Miškovića iz 1928. godine, koji je jedan od prvih reklamnih filmova za igre na sreću, kao i na “Povratku srpskog pobednika” iz 1913. godine, u produkciji Đoke Bogdanovića, jednog od prvih srpskih producenata.
Na DVD je prebačeno sedam izdanja, uključujući prvi srpski igrani film "Život i dela besmrtnog vožda Karađorđa" Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine i pet filmova prvog srpskog producenta Svetozara Botorića.
Za jun se priprema nekoliko DVD izdanja, od kojih je prvo posvećeno Stevanu Miškoviću, koji je snimio prvi zvučni film “Nevinost bez zaštite”.
Biće restaurisani svi filmovi pronađeni u Austrijskom filmskom arhivu u Beču - devet Botorićevih i pet Bogdanovićevih, najavio je direktor Arhiva Kinoteke Aleksandar Erdeljanović, koji je ocenio i da će Centar za digitalizaciju i restauraciju biti ravan najsavremenijima u svetu.
"Život i dela besmrtnog vožda Karađorđa" bio je među filmovima pronađenim u bečkom arhivu pre nekoliko godina, a 80 godina verovalo se da su izgubljeni. Bečki arhiv čuva još neke materijale koji će, kako je najavljeno, do kraja godine biti prikazani u Kinoteci.
Kinoteka je povodom obeležavanja jubileja pripremila i raznovrstan program tokom cele godine, pa je za mart najavljen ciklus čeških filmova koji su nominovani ili dobili Oskara, kao i ciklus egipatskog filma, a u aprilu će, u saradnji sa Institutom Servantes, prikazati restaurisane filmove Luisa Bunjuela, dok je za maj planiran Festival indonežanskog filma. Krajem aprila ili početkom maja predviđena je i Nedelja kineskog filma, a za jun ciklus japanskog, dok su za jesen najavljeni ruski. Do kraja godine planiran je i ciklus makedonskog filma.
Povodom jubileja, Kinoteka vodi i pregovore sa festivalima u Pordenoneu i Bolonji o njenoj snažnijoj prezentaciji.
Afirmaciji Kinoteke na globalnom nivou doprineće i ustupanje pojedinih ostvarenja za sajt arhivskih filmova “Lobster” (www.lobsterfilms.com), kao i za sajt evropskog filmskog blaga (www.europafilmtreasures.eu), kojem je ustupljena Botorićeva “Srpska svadba” i “Akt figure” - nemački film iz 1903. godine, koji je ovde preveden kao “Balet u Evinom kostimu”, a jedan je od prvih na svetu i samo ga Jugoslovenska kinoteka poseduje.
U Muzeju Jugoslovenske kinoteke u toku je deveti Festival iranskog filma, koji je počeo 1. februara “Zaljubljenom ribicom” u prisustvu reditelja Alija Rafija (Raffi). Projekcija tog filma izazvala je veliko interesovanje, a prema rečima direktora Muzeja Kinoteke Dinka Tucakovića, protekla je u “najpunijoj sali ikada dosad”.
Muzej Jugoslovenske kinoteke u februaru predstavlja i programe posvećene zvezdama Gitar art festivala - Enju Morikoneu i Stingu, a prikazaće i deo programa 37. FEST-a i odati počast nekim značajnim umetnicima koji su nedavno preminuli, uključujući novinara i filmskog kritičara Bogdana Tirnanića (1941-2009).
Povodom iznenadne smrti Tirnanića, kome je nacionalna sekcija FIPRESCI nedavno dodelila nagradu za životno delo, u Kinoteci će 11. februara biti prikazan film “Rani radovi” Želimira Žilnika iz 1969 godine. Partnerka Tirnaniću u tom filmu je Milja Vujanović.
Kinoteka će podsetiti i na nedavno slovenačkog filmskog snimatelja i direktora fotografije Vilka Filača (1950 - 2008), američkog reditelja Roberta Maligana (Mulligan, 1925 - 2008), britanskog dramskog pisca i nobelovca Harolda Pintera (1930 - 2008), montažerku Jelena Bjenjaš (1924-2009) i hrvatskog filmskog arhivistu Matu Kukuljicu (1941-2009), osnivača i dugogodišnjeg upravnika Hrvatske kinoteke.
U okviru 37. FEST-a, u Kinoteci će od 21. februara do 1. marta biti održan posebno zanimljiv program, koji obuhvata filmove reditelja Jiržija Skolimovskog, kao i programe posvećene Latinskoj Americi, napuljskoj mafiji Kamora, fudbalu, cirkusu i Bader Majnhofu, a publika će videti i tri filma Soje Jovanović, u okviru okruglog stola FEST-a posvećenog rediteljkama u jugoistočnoj Evropi, kao i filmove ruskog reditelja Karena Šahnazarova (Shakhnazarov) i francuske glumice Dominik Blan (Dominique Blanc).
Zlatni pečat Kinoteke biće dodeljen tokom 37. FEST-a britanskom glumcu Ralfu Fajnsu, čijim će filmom “Čitač” FEST i početi 20. februara, kao i Skolimovskom, koji će se predstaviti u Beogradu i izložbom.
Kinoteka je nameravala da uruči Zlatni pečat i čuvenom italijanskom kompozitoru filmske muzike Eniu Morikoneu, zvezdi predstojećeg Gitar art festivala, ali od organizatora i Beogradske arene koš nije stigao bilo
kakav odgovor, rekao je Zelenović.
U toku je, inače, i veliki program Kinoteke u sklopu projekta “Srbija u Srbiji” Ministarstva kulture, koji je već realizovan u sedam gradova, a predstoje gostovanja u još pet - Vrnjačkoj Banji, Kragujevcu, Kruševcu, Čačku i Kladovu.
Kinoteka predstavlja četiri izložbe i sedam DVD-jeva, a prema rečima Zelenovića, “Karađorđe” je 2. februara napunio Centar za kukluru u Leskovcu i “videla se iskrena radost” među filmofilima u tom gradu.
Leskovac je, dodao je Zelenović, interesantan i kao filmski grad, pošto je 70-ih godina tamo bio festival amaterskog filma. Kinoteka je zato predložila Centru za kulturu da se sakupe ti filmovi, zaštite i nađu u njenom Arhivu.
Jugoslovenska kinoteka (naziv od 1952. godine) je nacionalni filmski arhiv Srbije, osnovan 1949. kao Centralna jugoslovenska kinoteka.
Tokom rada, više puta je menjala status, a na osnovu Zakona o zaštiti kulturnih dobara, ustanova je od posebnog značaja za Republiku Srbiju.
Jugoslovenska kinoteka je jedan od osnivača i stalni član FIAF-a (Međunarodna federacija filmskih arhiva), u čijem radu aktivno učestvuje od 1951. godine.
Jugoslovenska kinoteka obeležava svoj dan 6. juna, u znak sećanja na prvu filmsku projekciju na Balkanu (25. maj / 6. jun 1896), održanu u kafani "Zlatan krst" na Terazijama.
Prva filmska projekcija na Balkanu održana je u Beogradu kada su predstavnici kompanije braće Limijer (Freres Lumiere), Andre Kar (Andre Carre) i Žil Žiren (Jules Girin) iz Liona prikazali "Prvi program Limijerovih filmova". Nepunih šest meseci kasnije, Kar ponovo dolazi u Srbiju, gde uz prikazivački program snima i prve domaće filmove (Kalemegdanska setnja, Tramvajska stanica na Terazijama, Izlazak radnika iz fabrike duvana, Kraljev povratak iz Sofije i Proslava 22. februara).
Sajt Jugoslovenske kinoteke je http://www.kinoteka.org.yu, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistocne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)