• Search form

09.09.2009 | 14:16

Južna Afrika u Beogradu

Multidisciplinarna manifestacija “Afričko selo” - Nedelja kulture Južnoafričke Republike (South Africa Village) predstaviće od 11. do 13. septembra u Beogradu, kroz niz izložbi, koncerata i pratećih programa, raznovrsnu kulturnu, turističku i poslovnu ponudu Južnoafričke Republike, a ulaz na prvu manifestaciju te vrste u regionu pritom je besplatan.

Južna Afrika u Beogradu

Multidisciplinarna manifestacija “Afričko selo” - Nedelja kulture Južnoafričke Republike (South Africa Village) predstaviće od 11. do 13. septembra u Beogradu, kroz niz izložbi, koncerata i pratećih programa, raznovrsnu kulturnu, turističku i poslovnu ponudu Južnoafričke Republike, a ulaz na prvu manifestaciju te vrste u regionu pritom je besplatan.

Manifestaciju će otvoriti u Muzeju afričke umetnosti ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, a publika će videti tokom trodnevnog programa dve izložbe vizuelne umetnosti, uz predstavljanje umetničkih zanata u okviru prodajne izložbe primenjene umetnosti, predstave Zulu nacionalnih plesova, koncerte, kao i prezentaciju južnoafričkog turizma i privrede.

Biće predstavljena i celokupna postavka galerije Moya Afrika (www.moyafrika.com), koja je pre godinu dana otvorena pri Muzeju afričke umetnosti - u 14 savremeno dizajniranih koliba, koje će biti postavljene u Muzeju i njegovoj bašti, posetioci će moći da vide: umetnine, nakit, ukrase, zanatske proizvode, materijale za uređenje enterijera, kao i da probaju južnoafrička vina.

Demonstatori u nošnjama u svakoj etno kolibi približiće Beograđanima jedinstvenu tradiciju odevanja, kićenja i ukrašavanja bojama i znacima koju su vekovima sačuvali sve do danas narodi: Zulu, Hosa, Ndebele, Svazi, Venda, Soto (Kololo i Mzilazi), Sangan i Cvana.

Publici će sva tri dana, od 10 do 22 časa, biti omogućen besplatan ulaz u etno-selo, kao i na nastupe Zulu grupe Amagawe (Heroji) od 15 i 19.30 sati.

Svakog dana, ansambl Zulu igrača i njihov uigran grupni ples, činiće najatraktivniji deo programa.

Sjajni Zulu igrači, inače u istoriji poznati afrički ratnici sa štitovima i kopljima, obučeni u trake leopardovog krzna, hitrim pokretima i raznim akrobacijama izvode tradicionalni ples duboko ukorenjen u Zulu kulturi.

Raskošne ritmove celom spektaklu i posebnu notu dodaju bubnjari, neumorni virtuozi na južnoafričkim bubnjevima.

“Afričko selo” se održava kao deo Meseca južnoafričke kulture, koji se obeležava širom sveta.

Posle Beograda, “Afričko selo” planirano je za 2010. godinu i u drugim zemljama u regionu, odnosno u Bukurestu, Zagrebu i Sofiji.

Organizatori beogradske manifestacije su kompanija Minatar (Beograd/Johanesburg), NVO Makhaya Arts and Cultural Development (Johanesburg) i Muzej afričke umetnosti u Beogradu.

Poseban naglasak je i na predstavljanju kompanija iz različitih oblasti poslovanja, koje su zainteresovane za ulaganje u Srbiju i region.

Dolazak u Beograd potvrdili su ambasadorka Južnoafričke Republike u Atini Mandisa Dona Maraša (Marasha), zamenik ministra kulture Južnoafričke Republike Pol Mašatile (Paul Mashatile), savetnik gradonačelnika i predsednik komiteta za ekonomski razvoj Grada Johanesburga Opa Monareng (Oupa), kao i drugi funkcioneri Johanesburga i predstavnici tamošnje Privredne komore.

Manifestaciju su podržali: Skupština Grada Beograda, ministarstva spoljnih poslova i kulture Srbije i Južnoafričke Republike, Grad Johanesburg, južnoafrička ambasada u Atini, Nacionalni savet za kulturno nasleđe Južne Afrike, Odeljenje za kulturu Kvazulu-Natal provincije, Odeljenje za kulturu Provincije Istočni Kejp, Privredna komora Johanesburga, Udruženje likovnih umetnika Južnoafričke Republike i Džez fondacija Južnoafričke Republike.

Kompanija Minatar, sa sedištem u Johanesburgu i u Beogradu, bavi se marketingom, konsaltingom i međunarodnom privrednom i kulturnom razmenom. U Beogradu posluje od 2008. i osnivač je galerije “Moya Afrika”.

Organizacija Makhaya Arts and Cultural Development, čije je sedište u Johanesburgu, bavi se promocijom južnoafričkog nasleđa i kulture u regionu jugoistočne i centralne Evrope.

Muzej afričke umetnosti je prvi i jedini muzej u regionu, posvećen isključivo kulturi i umetnosti afričkog kontinenta.

Tokom 35-godišnjeg rada ostvario je značajan doprinos u širenju i negovanju kulturnih veza, u promovisanju principa multikulturalnosti i kulturnog diverziteta, kao i u ukazivanju na značaj afričkog kulturnog i umetničkog nasleđa.

Sajt Muzeja afričke umetnosti je www.museumofafricanart.org, a “Afričkog sela” je www.africavillage.co.za

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r