• Search form

29.01.2015 | 17:00

Kako je konačno obnovljen Rejks muzej?

Kako je konačno obnovljen Rejks muzej?

Dokumentarnim filmom 'Novi Rejks muzej', koji je posvećen problematičnoj rekonstrukciji čuvenog muzeja u Amsterdamu, 30. januara u Sava centru počinje 11. festival “7 veličanstvenih”. To delo holandske rediteljke Uke Hogendejk poučno je i za zvaničnike i javnost u Beogradu, s obzirom na godinama odlaganu i nedavno započetu obnovu dva najveća muzeja – Narodnog i Muzeja savremene umetnosti na Ušću.

“Ono što je trebalo da bude film o ponosu Holandije, postalo je nešto nalik Šekspirovoj drami, zajedno sa neuspešnim menadžerima, ministrima i zvaničnicima sateranim u ćošak, sitničavim izvođačima radova i inostranim ugovornim partnerima, koji su bili zgranuti kada su videli kako sporo donošenje odluka osujećuje renoviranje i na kraju dovodi do njegovog potpunog zastoja”, navela je rediteljka filma “Novi Rejks muzej” koja je 400 sati snimljenog materijala pretočila u 130 minuta, dovodeći gledaoca do apoteoze, odnosno trenutka ponovnog otvaranja Rejks muzeja 2013.

Prema rečima Uke Hogendejk, rekonstrukcija Rejks muzeja izgledala je kao da se projekat “sve više srozava, i da neće biti napretka”.

“Godine 2008, kada je rukovodstvo najavilo da će muzej biti zatvoren još pet godina, shvatila sam da ću i ja da provedem još pet godina iza zidina Rejks muzeja i da ću još toliko biti svedok te fascinantne borbe”, navela je Uke Hogendejk, koja je bila u mogućnosti da iza zatvorenih vrata muzeja kamerom prati taj uzbudljiv, težak i ponekad tužno-smešan proces.

Rejks muzej, najznačajniji u Holandiji i jedna od najvećih kolekcija svetske umetnosti, zatvoren je 2003. godine zbog renoviranja. Plan je bio da se ponovo otvori 2008. godine, ali ono što je trebalo da se uradi za pet godina iziskivalo je deset, a budžet je stalno rastao.

Konačno je svečano otvoren u aprilu 2013. godine, a maratonsko, desetogodišnje renoviranje, koje je praćeno brojnim problemima, koštalo je 375 miliona evra. Obnovljeni Rejks muzej otvorila je holandska kraljica Beatriks, kojoj je to poslednja zvanična dužnost uoči abdikcije, posle 33-godišnje vladavine.

Rediteljka Uke Hogendejk je kadrovima koje prati snažna muzika uspela da zabeleži proces u kojem je zgrada ogoljena poput sumornog leša da bi postala ponovo velelepna, nalik onoj iz prošlih vremena.

Gledaoci filma u mogućnosti su da izbliza posmatraju kako kustosi pripremaju raspored svojih novih soba sa ogromnom strašću i predanošću.

Prate domara, koji na zgradu gleda kao na svoje dete i štiti je od uljeza, kao i arhitekte koji stalno moraju da prilagođavaju svoj dizajn. Prate i direktore muzeja koji se suočavaju sa finansijskim preprekama, sa birokratijom i raznim nesuglasicama, među kojima su i amsterdamski biciklisti-aktivisti.

Kolekciju Rejks muzeja čini više od milion eksponata, koji obuhvataju period od 800 godina - od srednjeg veka do umetnika kao što je britanski Ričard Rajt (Richard Wright), dobitnik nagrade Tarner 2009. godine, od koga je za obnovljeni muzej naručena instalacija sa više od 47.000 crnih zvezda.

Rejks muzej sadrži najveću kolekciju holandske umetnosti, uključujući dela Jana Stena (Steen), Johanesa Vermera (Johannes Vermeer) i Rembranta (Rembrandt van Rijn) nastala u vreme zlatnog doba Holandije u 17. veku, kada je ta zemlja bila velika pomorska sila, a Amsterdam jedan od najuticajnijih i najbogatijih gradova u svetu.

Uzbudljiv epski film Uke Hogendejk osvojio je nagradu za najbolji holandski dokumentarac 2014. godine na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma u Amsterdamu (IDFA), nakon što je imao premijeru na festivalima i u bioskopima širom SAD. Krajem 2014. godine prikazivan je u bioskopima širom Holandije.

Uke Hogendejk diplomirala je pozorišnu režiju 1990. godine na Akademiji umetnosti u Utrehtu, a režirala je pozorišne predstave od 1990. do 1996. godine sa mnogim trupama. Studirala je i televizijski dokumentarni film na Akademiji medija i radila kao reditelj za VPRO program.

Režirala je 1998. i dokumentarni film “Srećno vreme” (Een gelukkige tijd) u saradnji sa Polom Koenom, koji je dobio nagradu Holandske filmske akademije i “Euro-Comenius” nagradu u Beču. Takođe, autorka je filma “Iskustvo Holokausta” (2002).

Osim filma “Novi Rejks muzej”, 11. Festival evropskog dokumentarno filma “7 veličanstvenih” prikazuje do 5. februara u Sava centru još šest vrhunskih ostvarenja filmske dokumentaristike koje je tradicionalno izabrao selektor Tue Stin Miler iz Danske. Publika ce videti i dokumentarce o fudbalskoj zvezdi Mesiju, borbi za zaštitu nacionalnog parka Virunga u Kongu, uspostavljanju ustavnih temelja demokratije u Zimbabveu, bolnici za duševno bolesne u Lisabonu, ljubavi prema baštovanstvu, kao i o mukama mladih u potrazi za poslom u današnjoj Evropi.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r