Kandinski Peperštajnu
Moskovski slikar Pavel Peperštajn dobio je nagradu Kandinski za najbolji umetnički projekat 2014. godine, za angažovani rad “Sveta politika” (Holy Politics).
Glavna nagrada Kandinski, vredna 40.000 evra, pripala je Peperštajnu za projekat koji se sastoji od deset slikarskih i nekoliko grafičkih radova, čiji su junaci preuzeti iz bajki, mitova i crtanih filmova, a odražavaju nezavidnu političku realnost današnje Evrope.
Inspirisan radovima Oskara Kokoške i sovjetskom političkom karikaturom, Peperštajn stvara junake koji se poput oživlјenih metafora prepliću sa tekstovima, nastavljajući se jedan na drugog, naveo je žiri u obrazloženju, dodajući da nagrađeni projekat odražava gnev autora povodom aktuelnih događaja u svetu.
Junak Peperštajnovih radova je čovek uopšte, nepovezan sa bilo kojom konkretnom ličnošću ili zemljom. Umetnik govori o političkim igrama širom sveta, koje nije neophodno kritikovati ili pokušati ih prevazići, već je za njihovu adekvatnu percepciju potrebno jednostavno biti svestan toga da se dešavaju. Napeta atmosfera i socijalni nemiri, prema mišljenju Peperštajna, predstavljaju se starim i nefunkcionalnim formama. On stoga pravi šale na račun aktuelnih političkih tema, urbanizma, ekologije i “predatora civilizacije”, naveo je žiri nagrade Kandinski - ruske verzije Tarnera, koja je svečano dodeljena 11. decembra u bioskopu “Udarnik” u Moskvi.
Peperštajn je 2009. predstavljao Rusiju na Bijenalu umetnosti u Veneciji.
Rođen 1966. godine u Moskvi, završio je Akademiju likovnih umetnosti u Pragu. Jedan je od osnivača umetničke grupe “Inspekcija Medicinska hermeneutika” (1987), a izlagao je na međunarodnim izložbama u Rusiji i inostranstvu, uključujući i Luvr, Centar Pompidu, Državnu Tretjakovsku galeriju, Ruski muzej…
Piše i poeziju i prozu, i bavi se umetničkom i rok kritikom. Autor je zbirke pesama “Veliki poraz i veliki predah”, a u koautorstvu sa Sergejem Anufrijevom napisao je kultni roman “Mitogena lјubav pralјe”.
Peperštajnov pobednički projekat “Sveta politika” bio je izložen u moskovskoj galeriji “Regina” početkom ove godine.
U najužem izboru, osim Peperštajna, bile su i Irina Korina sa projektom “Pripev” i Lilija Li-mi-jan, nominovana za projekat “Masters and Servantes”.
Osim za projekat godine, nagrada Kandinski dodeljena je i za najboljeg mladog umetnika, a dobitnik je Albert Soldatov.
Soldatovu je pripala nagrada u iznosu od 10.000 evra za video “Baltus” u kojem kroz deset scena oživljava likove francuskog slikara Baltusa, komentarišući internet zavisnost savremenog čoveka.
Soldatov je rođen 1980. godine u Moskvi, gde je diplomirao štampu na Moskovskom držvnom univerzitetu, a završio je i Školu za fotografiju i multimedije “Aleksndar Rodčenko”.
Osim Soldatova, u finalu nagrade Kandinski za mladog umetnika bili su i Jelena Rikova, nominovana za muzički performans “Ogledalo Galadirela” i Timofej Rada, koji je nominovan za rad “Sve što znam o uličnom slikarstvu”.
Prvi put ove godine dodelјena je i nagrada Kandinski i za naučni rad u oblasti istorije i teorije umetnosti, a laureat je Mihail Jampoljski, nagrađen za rad “Gnosis in Images” (Живописный гнозис), posvećen stvaralaštvu umetnika Griše Bruskina, koji se proslavio posle moskovske aukcije kuće Sotbi 1989. godine, a dobitnik je nagrade Kandinski za 2012.
Nagrada Kandinski je najvažnija privatna likovna nagrada u Rusiji, a dodelјuje se od 2007. godine i ima za cilј razvoj savremene ruske vizuelne umetnosti, podsticanje inovativnih projekata i autora, jačanje pozicije umetnika na svetskoj sceni…
Nagrada koja nosi ime jednog od najvećih ruskih umetnika i rodonačelnika apstraktnog slikarstva Vasilija Kandinskog (1866-1944) izazvala je ove godine rekordno interesovanje – ukupno je prijavljeno 418 radova, od kojih je za projekat godine 157, a za nagradu za mladog umetnika 261.
U uži izbor ušlo je bilo 18 projekata, uz 12 radova mladih umetnika do 35 godina. Bilo je i pet kandidata u užem izboru za naučni rad.
Među članovima žirija bile su istoričarke umetnosti Jekaterina Bobrinskaja iz Državnog instituta za umetnost i Marina Lošak, direktorka Državnog muzeja “Puškin”, nezavisni kustos Boris Maner iz Austrije, istoričarka umetnosti i kustoskinja Olga Sviblova, nezavisni kustos Dejvid Torp (David Thorp) iz Velike Britanije, direktorka Državnog muzeja savremene umetnosti u Solunu Marija Tsatsanoglou, izvršni direktor Moskovskog muzeja moderne umetnosti Vasilij Cereteli, profesor Moskovskog arhitektonskog instituta Andrej Tolstoj…
Nagradu Kandinski ustanovio je 2007. godine fond “Art – Hronika” (sada Breus fondacija), čiji je glavni projekat otvaranje muzeja savremene ruske umetnosti u bivšem bioskopu “Udarnik” – zgradi koja je spomenik konstruktivističke arhitekture. Legendarni bioskop izgradio je sovjetski arhitekta Boris Iofan 1931. godine.
Nagradu Kandinski za 2013. godinu dobila je Irina Nahova za projekat sastavljen iz porodične dokumentacije i fotografija koje je sama radila, a hronološki obuhvataju celo jedno stoleće.
Nahova će, inače, predstavljati Rusiju na 56. Bijenalu umetnosti u Veneciji 2015.
Među dosadašnjim dobitnicima Kandinskog su Anatolij Osmolovski, Aleksej Belajev, Vadim Zaharov, Aleksandar Brodski, Juri Albert, AES+F...
*Foto: kandinsky-prize.ru
B. Rakočević / SEEcult.org