• Search form

19.05.2010 | 22:43

Kapelica u ITS-u

ITS-Z1, eksperimentalna umetnička laboratorija u Ritopeku, čiji je osnivač beogradsko-njujorški umetnik Dragan Ilić, počeće izlagačku sezonu 29. maja gostovanjem ljubljanske galerije Kapelica, odnosno izložbe “Ekologija tehno uma” u selekciji Jurija Krpana.

Kapelica je za potrebe predstavljanja diskursa savremene istraživačke umetnosti i popularizovanja istraživačkog umetničkog stvaranja u Sloveniji dizajnirala izložbu sastavljenu od 14 aluminijumskih konstrukcija na kojima su grafički predstavljeni simptomatički projekti pojedinačnih umetnika.

Kapelica u ITS-u

ITS-Z1, eksperimentalna umetnička laboratorija u Ritopeku, čiji je osnivač beogradsko-njujorški umetnik Dragan Ilić, počeće izlagačku sezonu 29. maja gostovanjem ljubljanske galerije Kapelica, odnosno izložbe “Ekologija tehno uma” u selekciji Jurija Krpana.

Kapelica je za potrebe predstavljanja diskursa savremene istraživačke umetnosti i popularizovanja istraživačkog umetničkog stvaranja u Sloveniji dizajnirala izložbu sastavljenu od 14 aluminijumskih konstrukcija na kojima su grafički predstavljeni simptomatički projekti pojedinačnih umetnika.

Umetnici panoe mogu dograđivati u odnosu na razvoj svog rada, ali će u razvijenom obliku panoi biti opremljeni mehaničkim interfejsima koji stvarajui utisak performativne dimenzije stvaranja.

Na izložbi u ITS-u (International Test Site), panoi će biti opremljeni kratkim video insertima koji u aktuelnoj fazi razvoja nadomeštaju mehaničke interfejse.

Galerija Kapelica je tokom 15 godina postojanja uspela da uspostavi produkcijske uslove za predstavljanje umetnika koji su za predmet interesovanja odabrali nauku i tehnologije i njihov uticaj na savremeno društvo.

Selekcija umetnika, koja bitno označava savremene istraživačke umetničke prakse u Sloveniji, prvi put je predstavljena na međunarodnom festivalu Ars Electronica u Lincu, u sekciji “Featured Art Scene”, a potom na festivalu Arzenal Depo 2K9 u filmskim studijima Viba filma u Ljubljani 2009. godine.

To se podudarilo sa obeležavanjem 80-godišnjice inaugurisanja slovenačke istorijske avangarde (Junge Slowenische Kunst) u berlinskoj konstruktivističkoj reviji “Der Sturm”.

Izložba Kapelice u ITS-u biće otvorena do 5. juna.

Ilić je prošle jeseni nezvanično otvorio svoj International Test Site, jedinstvenu eksperimentalnu umetničku laboratoriju i arhitektonski kompleks na vrhu brda na obali Dunava, koja je osmišljena kao izložbeni, radionički i rezidencijalni prostor za programe umetnika, kustosa i naučnika iz zemlje i sveta.

Reč je o privatnom projektu Ilića, koji smatra da je internacionalna umetnička scena u krizi zbog preterane komercijalizacije, zbog čega je jedan od osnovnih ciljeva ITS-a da se suprotstavi toj tendenciji obezbeđivanjem platforme za eksperimentalne umetnike kako bi testirali svoje ideje bez ograničenja tržišnim silama i trendovima.

Radeći i boraveći poslednjih godina na relaciji Njujork-Beograd, Ilić gradi ITS sopstvenim sredstvima, kao “work in progreš” projekat zasnovan na arhitekturi kao procesu i ideji da živi u večitoj transformaciji.

Jedinstvena arhitektonska celina na ovim prostorima i svojevrsni vidikovac sa veličanstvenim pogledom u spektru od 360 stepeni (na Pančevo i obalu Dunava, odnosno Avalu), ITS je i svojevrsna zadužbina samog umetnika koji je i proteklih par godina okupljao na tom prostoru i predstavljao radove eminentnih svetskih umetnika koji u različitim formama ispituju koegzistenciju visoke tehnologije i ljudskog tela.

Među njima je, u maju 2007. bio i poznati australijski umetnik Stelark (Stelarc), koga je Ilić upoznao sredinom 80-ih u Ist Vilidžu u Njujorku.

Stelark bi, prema planiranom programu, trebalo da gostuje na jesen u ITS-u performansom kojim će demonstrirati svoje “Treće uvo”.

U junu bi trebalo da se predstave i studenti sa Akademije umetnosti u Atini, u kustoskom izboru profesora Janisa Melanitisa, dok bi u septembru bila održana izložba čija je autorka beogradska nezavisna kustoskinja Maja Ćrić.

U planu je i gostovanje projekta “Fluid”, čiji su kustosi Gabriel Roldos iz Kvins muzeja u Njujorku i Ilić.

Ilić je u tom njujorškom muzeju i sam gostovao krajem prošle godine, kada je izveo performans “Roboaction 5”, a potom je nove radove u toj seriji izveo i u Ekvadoru (Roboaction 6) i nedavno u Muzeju nauke u Bostonu (Roboaction 7), u okviru Nacionalne nedelje robotike.

Rođen 1948. u Grockoj, Ilić od 1977. godine živi i radi u Njujorku, gde je zauzeo važno mesto u krugovima tada veoma aktivnog umetničkog pokreta vezanog za Ist Vilidž, u kojem je sarađivao sa umetnicima i kritičarima poput Kiki Smit (Smith), Davida Vojnarovica (Wojnarowicz) ili Karla Mekormika (Carlo Mcormick).

U Australiji je boravio 70-ih godina, a samostalno izlaže od 1974. širom sveta.

Učestvovao je, između ostalog, na grupnim izložbama “Deset jugoslovenskih umetnika” (Njujork, 1982), “Dokumenta 7” (predstavljanje galerije “Fashion Moda”, Kasel, 1982), “Ist Vildž u Santa Barbari” (Santa Barbara Museum of Modern Art, 1984), “20000 skulptura” (Galerija Civilian Warfare, Njujork, 1984), “Terminal Njujork” (Galerija Semafor. Njujork, 1985)…

Između ostalog, u junu 2008. godine izazvao je veliko interesovanje performansom “The People I Don't Like” u CZKD-u, koji je izveo krajem oktobra iste godine i u Kapelici u Ljubljani.

U tom radu poziva publiku da ga gađa specijalno zašiljenim grafitnim olovkama, dok on uzvikuje imena raznih ličnosti.

Beogradska publika gađala ga je dok mu nije raskrvarila lice, a najžešći napadi bili su na pomen bivšeg vladajućeg para u Srbiji Slobodana Miloševića i Mirjane Marković, ali i pojedinih američkih političara, pa i tadašnjeg srpskog premijera Vojislava Koštunice.

Sajt Ilića je www.draganilic.org, a zastupljen je i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org

Mapa lokacije ITS-a: http://itsz1.wordpress.com/map

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav