• Search form

12.09.2012 | 23:14

Kasteluči otvorio 46. BITEF

Kasteluči otvorio 46. BITEF

Italijanski reditelj Romeo Kasteluči (Castellucci) otvorio je 12. septembra u prepunom Jugoslovenskom dramskom pozorištu 46. BITEF, zahaljujući što takav festival uopšte postoji.

Kasteluči je rekao da je izuzetno počastvovan što otvara 46. BITEF, a posebno je pohvalio ovogodišnji slogan “Izlet u istinu”, ističući i njegovu snagu, i strah koji izaziva rečju “istina”. Uprkos toj opasci, smeh u sali izazvao je lapsus glumca Vladimira Aleksića, koji je prevodio Kastelučijeve reči, a umesto “Izleta u istinu” izgovorio je “Izlet u Rusiju”.

Beogradski internacionalni teatarski festiva je, uz polusatno kašnjenje, počeo Kastelučijevom predstavom “Pastorov crni veo” u izvođenju trupe Societas Raffaello Senzio iz Ćezene, koja je premijerno izvedena ranije ove godine na Avinjonskom festivalu.

Komad “Pastorov crni veo” Kastelučija, koji je učestvovao na BITEF-u i 2007. godine predstavom “Brisel # 4”, inspirisan je freskom koju je Rotko naslikao za njujorški restoran “The Four Seasons” u ciničnoj nameri da buržoaskoj publici zgadi obrok. Nakon beogradske, Kastelučijevu novu predstavu videće 16. septembra i novosadska publika u Srpskom narodnom pozorištu.

Za razliku od krcatog JDP-a, gde su se okupili mnogobrojni predstavnici kulturnog i javnog života, uključujući i ministra kulture Bratislava Petkovića, američka predstava “Život i vremena, epizoda br. 1Nature Theatre of Oklahoma iz Njujorka, odigrana je prve festivalske večeri u polupraznom Bitef teatru. Deo publike je i izašao sa te troipočasovne predstave koja, uz živo izvođenje muzike, prikazuje rano detinjstvo jednog od članova te trupe, a režirali su je Pavol Liska i Keli Kuper.

Ta američka predstava biće igrana i 13. i 14. septembra u Bitef teatru, koji je organizator BITEF-a.

Glavni program 46. BITEF-a obuhvata do 22. septembra još četiri strane predstave, uz sedam iz regiona, među kojima su četiri domaće.
Trećeg festivalskog dana, osim američke predstave, na programu je i francuska “Velika i neverovatna istorija trgovine” teatra Cie Louis Brouillard iz Pariza, u režiji Žoela Pomere, koja će biti igrana u Ateljeu 212, te autorski projekat Olivera Frljića Mrzim istinu”, koji će ansambl Teatra &TD iz Zagreba izvesti i 15. septembra u Istorijskom muzeju Srbije.

Pariska predstava, koja će takođe biti igrana i 15. septembra, prikazuje dve priče iz dve epohe - 60-ih i 2000-ih godina, a prema rečima reditelja Pomere, pokazuje kako delatost zvana trgovina-kupoprodaja, koja je u samoj srži svih društava, utiče na to kako mislimo sebe, kako doživljavamo ljudsko biće, kao i na naše odnose.

Frljićeva nagrađivana predstava “Mrzim istinu”, premijerno izvedena u maju 2011. u Zagrebu, raskrinkava disfunkcionalne porodične odnose, a zasnovana je na njegovom ličnom iskustvu do 16. godine, kada je napustio porodicu. Dramaturški temelj Frljić je zasnovao na tenziji različitih porodičnih dokumenata i ličnih svedočanstava, te fiktivnog statusa koji dobijaju u prostoru pozorišne reprezentacije.

Frljić je poznat beogradskoj publici po predstavama “Otac na službenom putu” i “Zoran Đinđić”, koja je podelila javnost, a u Narodnom pozorištu u Subotici režirao je “Kukavičluk”, koja je deo programa aktuelnog 15. Bijenala umetnosti u Pančevu.

Zagrebački Teatar &TD učestvuje na 46. BITEF-u i predstavom “NosferatuSaše Božića, koja će biti igrana u bivšoj zgradi “Beka”, a iz regiona je u konkurenciji i “GozbaSimone Semenič, u režiji Primoža Ekarta i produkciji ljubljanskog Zavoda imaginarni, koja će od 15. do 17. septembra biti izvođena u stanu u Ulici Dragoslava Jovanovića.

Od stranih produkcija 46. BITEF predstavlja i Lorkin komad “Krvave svadbe” koji je u minhenskom Folksbine režirao mladi beogradski reditelj Miloš Lolić, pobednik BITEF-a 2009. godine predstavom “Sanjari” JDP-a.

Predstava “Krvave svadbe”, koja će biti izvedena 19. septembra u JDP-u, premijerno je izvedena u septembru 2011. godine i proglašena jednom od najboljih u sezoni u Nemačkoj.

Britansku scenu predstavlja plesna predstava “Suviše smrtni” londonske Shobana Jeyasingh Dance kompanije, u koreografiji Šobane Džejasing - delo nastalo za crkve u evropskim gradovima, uključujući Veneciju, London, Vuster i Stokholm. Inspirisana njihovom dramatičnom arhitekturom, 20-minutna koreografija Džejasingove suprotstavlja i dopunjava ritmove i oblike tih istorijskih zdanja, a na BITEF-u će biti igrana 20. i 21. septembra u više termina u Franjevačkom samostanu u Zemunu.

Završnica 46. BITEF-a je u znaku holandskog komada “Deca suncaMaksima Gorkog, u režiji Iva van Hovea, koji će amsterdamski Toneelgroep izvesti 22. septembra u Pozorištu na Terazijama.

Glavni program 46. BITEF-a nudi i četiri domaće predstave - “Henri Šesti” u režiji Nikite Milivojevića, kojom beogradsko Narodno pozorište započinje 144. sezonu, a premijerno je izvedena na Šekspirovom festivalu u Glob teatru u Londonu, zatim provokativan komad “Oni žive (u potrazi za nultim tekstom)Maje Pelević i Milana Markovića, kojim su uzburkali srpsku političku scenu uoči nedavnih izbora, te “Dogs and DrugsAndraša Urbana i pozorista Kosztolányi Dezső iz Subotice, kao i "Vežba iz koreografije pažnje - Tačka bez povratka” Stanice za savremeni ples, autora Dalije Aćin i Siniše Ilića.

Žirijem 46. BITEF-a predsedava Goran Ignjac, a članovi su dramaturškinja Elizabet Šak (Elisabeth Schack), francuski pozorišni kritičar Žan Pjer Tiboda (Jean-Pierre Thibaudat), rediteljka Đurđa Tešić iz Beograda i kostimografkinja i teoretičarka izvođačkih umetnosti Maja Mirković.

Uprkos krizi, BITEF i ove godine nudi raznovrstan prateći program, uključujući 13. “BITEF Polifoniju” i 35. “BITEF na filmu”.

Pod naslovom “Istina ili izazov”, “BITEF Polifonija”, čije su urednice Ljubica Beljanski-Ristić i Irena Ristić, zamišljena je kao prostor interakcije fokusiran na istraživanje narativnih matrica i savremene diskurzivne prakse koja može biti umetničko polazište za različite vidove društvenog angažovanja. Radionice, prezentacije i predstave karakterišu otvorenost za lične priče i aktuelna društvena pitanja, istraživanje i problematizovanje sećanja i prošlosti, preispitivanje obrazaca života u sadašnjosti, ali i vizija budućnosti.

Ove godine “BITEF Polifonija” biće i mesto susreta i razmene evropskih stručnjaka angažovanih u oblasti drame, pozorišta i obrazovanja, a prestaviće i evropske projekte u kojima su partneri ili nosioci projekata bile organizacije iz Srbije.

Na 46. BITEF-u biće predstavljena i tri pozorišna projekta koja tematizuju Beograd iz perspektive stranaca. Reč je o predstavi “Žabe u vreloj vodi” nemačke rediteljke Suzane Črudine, u koprodukciji trupe Špreagenten i Kulturnog centra Rex, zatim prezentaciji projekta “Beograd” prema dramskom tekstu španske autorke Anđelike Lidel, u režiji Džulijena Fišere iz Francuske, te seriji od tri site specific performansa umetničke grupe Unlisted.

Francuski institut u Beogradu učestvuje na 46. BITEF-u projektom “Teatroskop”, čija je ambicija da pospeši razmenu Francuske i zemalja regiona, odnosno celokupnog bivšeg jugoslovenskog prostora, kao i Mađarske, Rumunije, Bugarske, Albanije, Grčke i Turske.

Francuska je prisutna na BITEF-u od njegovog osnivanja, a tim povodom, od 13. septembra do 13. oktobra organizuje izložbu “Francuska na BITEF-u: 46 godina druženja”, koju su pripremili Branislav Glumac, Filip Le Moan i Jovan Ćirilov.

Festivalska panel diskusija posvećena je temi “Pozorište i tržište”, a biće održana 18. septembra u Udruženju banaka Srbije.

46. BITEF je, inače, organizovan dosad najmanjim budžetom (pet odsto manji od prošlogodišnjeg, takođe recesijskog), a od ukupno 60 miliona dinara, Grad Beograd, kao osnivač BITEF-a, izdvaja 23,6 miliona, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije 17 miliona, vojvođanske vlasti 2,6 miliona, a novosadske 500.000 dinara. Nešto manje sume obezbedili su i Ministarstvo spoljnih poslova i opština Stari grad.

Organizatori BITEF-a istakli su stoga da bi taj festival bilo praktično nemoguće realizovati bez pomoći stranih ambasada, instituta i kulturnih centara zemalja čije trupe dolaze.

Na 45. BITEF-u, 2011. godine, najboljom predstavom proglašena je “Elijahova stolica” JDP-a koju je, prema romanu Igora Štiksa režirao Boris Liješević. U konkurenciji je bilo još 14 predstava, od kojih je većina bila iz regiona.

Specijalna nagrada 45. BITEF-a za izuzetnan dopirnos na polju pozorišnih umetnosti dodeljena je predstavi “Došao sam do kuće, ali nisam ušaoHajnera Gebelsa, u produkciji Teatra Vidi iz Lozane. “Politikina” nagrada za najbolju režiju dodeljena je Jožefu Nađu za predstavu “Bez naziva”.

Publika je najboljom proglasila predstavu “U Moskvu! U Moskvu!Franka Kastorfa, a gotovo identičan broj glasova dobila je i pobednička “Elijahova stolica”.

BITEF je i prošle godine bio suočen sa problemom smanjenog budžeta, a prvi put je posvetio deo glavnog programa predstavama u regionu.

Festivalski sajt je www.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav