• Search form

25.01.2020 | 11:47

Kineski festival svetla na Kalemegdanu

Kineski festival svetla na Kalemegdanu

Kineski festival svetla, čiji je inicijator multiinstrumentalista Slobodan Trkulja, svečano je otvoren 24. januara na Kalemegdanu u Beogradu povodom Kineske nove godine, čiji je doček u samoj Kini protekao pod senkom smrtonosnog korona virusa. Festival je organizovan pod pokroviteljstvom Vlade Srbije, ambasade Kine u Srbiji, Vlade Vojvodine i gradskih vlasti Beograda i Novog Sada, čiji su zvaničnici istakli dobre odnose dve zemlje kako u kulturi, tako i u privredi.

Festival je otvoren vatrometom u 17 sati po beogradskom, odnosno u ponoć po pekinškom vremenu, a biće ga moguće obići besplatno do 16. februara.

U ime organizatora, Balkanopolis centra za modernu tradiciju, Slobodan Trkulja izjavio je da je Beograd “jedan od retkih gradova u Evropi čiji će građani i posetioci imati priliku da uživaju u igri svetlosti koju je osmislila grupa umetnika iz provincije Sičuan koja sa sobom donosi duh tradicije i simbolike drevne Kine”. Muzičar koji već godinama uživa veliku popularnost u Kini, izrazio je uverenje da će Kineski festival svetla “doprineti još većem zbližavanju naroda Srbije i Kine koje veže tradicionalno prijateljstvo i izuzetno bliski odnosi”.

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević izjavio je da su odnosi kineskog i srpskog naroda na visokom i čvrstom nivou, te da veze sa tradicionalnom civilizacijom kao što je kineska predstavljaju za Srbiju i čast i obavezu da se nešto nauči i razmene iskustva.

“Prijateljstvo dve zemlje, geografski relativno male Srbije i jedne velike Kine jeste nesrazmerna u gabaritima, ali ta se veza temelji na bliskosti dva naroda koji su vezani istorijskim nitima i koji su u važnim istorijskim okolnostima znali da pruže ruku jedni drugima”, kazao je Vukosavljević i podsetio na Konfučijeve reči: “Nije naša vrlina da nikada ne padnemo, već je vrlina u tome da znamo da ustanemo posle pada”. “Okolnosti sadržane u ovom uputstvu mogu da važe i za Kinu i za Srbiju”, rekao je Vukosavljević i istakao da od Kine može mnogo da se nauči, ali da veruje da i srpska kultura može kineskim prijateljima da da dragocena iskustva i emotivnu sliku naroda i istorije.

“Nadam se da ćemo i u budućnosti raditi zajedno, osećati se bliskim i ostati prijatelji”, rekao je Vukosavljević i poželeo svim Kinezima u Srbiji da “nastave da se osećaju kao kod svoje kuće i da znaju da ovde imaju svoj dom i svoje prijatelje”.

Ambasadorka Kine Čen Bo uzvratila je zahvalnost Vladi Srbije i Gradu Beogradu na organizaciji KFS-a i prijateljstvu, koje je nazvala čeličnim.

“Hvala Beograđanima i svim srpskim prijateljima što su sa nama zajedno dočekali novu godinu i učinili nam da se osećamo kao kod svoje kuće. U prethodnoj godini je postignut brz razvoj i kineske i srpske ekonomije, te je bileteralna saradnja sve jača i jača… Godina pacova je prvi znak u kineskom horoskopu i ova godina donosi početak za sve i zato svima želim da ti počeci budu uspešni i da nam donesu što bolju saradnju i prijateljstvo koje je već sada čelično”, kazala je ambasadorka.

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić podsetio je na niz projekata sa kineskim partnerima i posebne sporazume koje Beograd ima sa Pekingom, Šenženom i Šangajem, a proslavi se pridružio i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, koji je poželeo kineskom narodu mnogo prosperiteta, uspeha i sreće.

*Foto: promo - Đorđe Tomić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r