Koheziona EU bez kulture
Nacrt kohezione politike Evropske unije za period od 2014. do 2020. godine izazvao je zabrinutost kulturnih radnika iz različitih zemalja u Evropi, koji apeluju na članice EU i Evropski parlament da priznaju ulogu kulture kao faktora podrške inovativnim i kreativnim rešenjima u suočavanju sa novim društvenim izazovima.
U toku je potpisivanje peticije za više kulture u kohezionoj politici EU, koja je pokrenuta na sajtu Evropskog kongresa kulture (ECC), održanog početkom septembra u Vroclavu, u okviru predsedavanja Poljske Evropskom unijom. ECC je okupio više od 300 intelektualaca, stručnjaka i umetnika iz celog sveta, koji su diskutovali o različitim aspektima kulturne politike i savremene kulture, trendovima i razvojnim pretnjama i šansama.
Prema navodima potpisnika peticije, nacrt nove kohezione politike EU za 2014-2020. dotiče se kulture samo u delu koji se odnosi na Evropski fond za regionalni razvoj (ERDF) i Evropski socijalni fond (ESF) u vezi sa zaštitom kulturnom nasleđa, ali ne spominje razvoj kulturne infrastrukture, kulturne industrije i edukaciju u kulturi.
U poređenju sa sadašnjim budžetom, perspektiva je nazadna, naveli su inicijatori peticije koju je moguće potpisati OVDE.
Kako je navedeno, stiče se utisak da je ignorisan poziv Saveta ministara EU da se evropski strukturni fondovi koriste i za finansiranje kulture kao faktora koji stoji iza “razvoja regiona i gradova”. Takođe, ignorisani su manifest “We Are More” organizacije Culture Action Europe, kao i analize Budapest Observatory, koje upravo naglašavaju potrebu priznanja društvene uloge i značaja kulture.
“Izgleda da smo već zaboravili Evropsku godinu kreativnosti i inovacija - reč ‘kreativnost’ potpuno je izbačena iz novog legislativnog paketa kohezione politike EU za 2014-2020”, navedeno je u peticiji.
Potpisnici peticije istakli su i da su projekti koji su sufinansirani iz evropskih fondova, posebno iz strukturnih, pokazali da kulturni sektor pomaže ekonomski rast, stvara nove poslove, pomaže razvoju gradova i oblikuje socijalne kompetencije. To je potvrđeno i studijama po narudžbi Evropske komisije, kao i mnogobrojnim konkretnim, praktičnim primerima.
Peticijom se apeluje na članice EU i Evropski parlament da usvoje izmene nacrta propisa koji se odnose na ERDF i ESF i priznaju na odgovarajući način ulogu kulture u društvu.
“Ne smemo da dozvolimo da se ostvari izjava Filipa Kerna (Philippe Kern) da je ‘EU 2020 strategija arhitektura bez kulture’”, poručili su potpisnici peticije.
Regionalna politika jedna je od najstarijih zajedničkih politika EU, osmišljena u cilju unapređenja skladnog razvoja i smanjenja razlika u stepenu razvijenosti različitih regiona ili zaostajanja najmanje razvijenih regiona.
Evropska regionalna politika se temelji na finansijskoj solidarnosti i koheziji, koja uvažava prednosti smanjivanja razlika u razvoju i prihodima između siromašnijih i bogatijih zemalja i regiona.
ERDF, ustanovljen 1975. godine, finansijski je najznačajniji strukturni fond koji podstiče izgradnju infrastrukture, razvoj male privrede, zapošljavanje, obrazovanje, zdravstvenu zaštitu…
ESF je namenjen rešavanju socijalnih pitanja i sprovođenju programa osposobljavanja za rad nezaposlenih i hendikepiranih kategorija stanovništva, a posebno je važan kao instrument za smanjenje nezaposlenosti.
(SEEcult.org)