• Search form

09.05.2017 | 18:10

Koljada ponovo u Beogradu

Koljada ponovo u Beogradu

Ruski pisac i reditelj Nikolaj Koljada gost je drugog Beogradskog festivala savremene ruske drame koji se održava od 9. do 11. maja u Ustanovi kulture “Vuk”, a učestvuje sa dve predstave – adaptacijom Šekspirovog “Ričarda III” i postavkom svog komada “Violina, daire i pegla”, u izvođenju Koljada teatra iz Jekaterinburga.

“Radujem se što se po drugi put održava ovaj festival. Prošle godine bio je mali, sada je veći i nadam se da će i dalje rasti. Doveo sam veliku trupu, više od 30 ljudi. Svi su jako želeli da dođu, jer su se oni malobrojni koji su bili na prvom festivalu vratili potpuno oduševljeni. Došli smo sa dve predstave, da pokažemo kako radimo klasičnu a kako savremenu dramaturgiju”, rekao je Koljada 9. maja na konferenciji za novinare u “Vuku”.

Za “Ričarda III” Koljada je, pored režije, radio i scenografiju i muzički aranžman.

Osavremenjena predstava govori o tome kako je vlast privlačna, kako čovek izdaje sve i svakoga težeći da bude obasut počastima i bogatstvom.

“Predstavljamo jedan zamišljeni svet, svoju umetničku viziju i u njoj izuzetnog Olega Jagodina u glavnoj ulozi. On je fantastičan glumac, takvog nema na svetu”, izjavio je Koljada.

Za predstavu “Violina, daire i pegla”, za koju takođe potpisuje scenografiju i muzički aranžman, rekao je da je komedija koja se dešava tokom jedne svadbe. Kritika taj sudar dve porodice iz različitih društvenih miljea opisuje kao slojevit, istovremeno smešan i gorak prikaz savremene Rusije.

Koljada je zahvalio svom prevodiocu Novici Antiću, koga zna više od 20 godina.

“Preveo je mnogo mojih drama. Video sam po njima nekoliko sjajnih predstava. Novica me spaja sa srpskom publikom”, istakao je Koljada.
 
Antić je preveo i nove ruske drame koje će na festivalu kroz javna čitanja predstaviti studenti režije i glume Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu: “Ruska smrtIrine Vaskovske, “JezeroMihaila Durnjekova, “SpojleriMarije Ognjeve i “Ptica u džepuŽanar Kusainove.

“Te komade studenti su odabrali iz knjige Savremena ruska drama – 3. tom, koja će uskoro izaći. Pisci su razni, pripadaju uralskoj školi dramaturgije, ali ima i onih iz Moskve i Sankt Petersburga. Pokušao sam da u jednoj knjizi ilustrujem bogatstvo savremene ruske drame, koja je u poslednjih desetak godina relevantna ne samo u istočno-evropskom kontekstu, nego se i na zapadu sve više čita, prevodi i izvodi”, rekao je Antić.

Na pitanje novinara da li posle generacija autora zaokupljenih tranzicijom danas postoji neka druga dominantna tema, Koljada je odgovorio da mu se čini da su mladi uvek pisali, pišu i pisaće o onome što im nedostaje, a to je ljubav.

“Nažalost, postoji stav da je savremena ruska drama uvek o narkomaniji, homoseksualizmu, pijanstvu, marginalcima. Tako razmišljaju i direktori pozorišta i mnogi reditelji, rekao bih lenji i neradoznali ljudi. Oni ne čitaju savremene drame. Ja čitam tekstove mojih studenata, kao i drame sa konkursa Evro-Azija koji se održava već 13 godina. Ljubav i kako naći svoje mesto pod suncem, svoj komadić sreće i novog života, to interesuje mlade autore. Postoje naravno i drame o tamnim stranama, oštro napisane, ali se ispod te prljavštine i tog grubog jezika krije nešto suštinski dobro”, izjavio je Koljada.

Gost Festivala je i generalna sekretarka Udruženja dramskih pisaca Rusije Ksenija Dragunska, koja je dodala da se mnogi komadi sa pomenutog konkursa bave porodicom, kao bolnom tačkom za mlade ljude.

“Uvek mi je velika radost da dođem u Beograd i bez povoda, to je moj omiljeni grad, ali sada imamo divan povod, ovaj festival koji će beogradskoj publici pokazati u čemu se sastoji savremena ruska drama i pozorište. Na javna čitanja donosimo najnovije komade, kako se kaže direktno iz rerne”, rekla je Dragunska.

Podsetivši da je prošle godine u teatru u Jekaterinburgu boravilo troje mladih srpskih dramaturga, istakla je da “kulturne veze dve bratske zemlje počinju upravo kroz te lične veze pojedinaca” i da je u tome i značaj ovog festivala.

Inače, u Ateljeu 212 upravo počinju probe za predstavu “Osećaj brade” prema drami Ksenije Dragunske.

Na Festival i prvi put u Beograd, kojim je oduševljena, stigla je Marija Ognjeva (29), čija je drama “Spojleri” objavljena u moskovskom zborniku “Drama godine” kao jedna od deset najboljih savremenih drama 2016. u Rusiji.

“Moj komad je gotovo potpuno dokumentaran. Pisala sam na osnovu snimaka razgovora sa psihoterapeutom i na osnovu prepiske sa drugovoima. Imala sam osećaj da sa mnom i mojim životom  nešto nije u redu, pokušala sam da na ovaj način shvatim šta se dešava, šta treba da promenim”, rekla je Ognjeva.

Festival savremene ruske drame pokrenut je 2016. godine sa ciljem razmene iskustava, ali i druženja pozorišnih umetnika Srbije i Rusije, rekao je direktor UK “Vuk” Svetislav Goncić.

“Čast nam je da je jedan od najvećih i najboljih savremenih ruskih dramskih pisaca ponovo sa nama. Divno je što će i naša publika videti specifiični Koljada teatar, koji u Beograd stiže iz Francuske, sa uspešnog učešća na festivalu u Mecu”, rekao je Goncić.

U festivalski progam festivala u “Vuku” uvrštena je i zatvorena proba predstave “Treznilište” koju prema Koljadinim tekstovima priprema srpski reditelj Stevan Bodroža.

Festival se završava na sceni Beogradskog dramskog pozorišta, koje će 11. maja izvesti svoju predstavu “Ključevi od Leraha”, po tekstu Koljade i u režiji Nataše Radulović.

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.