• Search form

04.02.2015 | 22:43

Komercijalna verzija sebe

Komercijalna verzija sebe

Festival evropskog dokumentarnog filma '7 veličanstvenih'  završava se 5. februara u Sava centru filmom “Pravila igre” Klodin Bori i Patrisa Šanjara - satiričnom sociološkom analizom francuskog sistema o mukama mladih da pronađu posao.

Na zatvaranju 11. izdanja “7 veličanstvenih” biće dodeljena nagrada za poseban humanistički pristup autora temi filma, koju obezbeđuje zdravstveni sistem Belmedic, dugogodišnji prijatelj tog festivala koji je od 30. januara prikazao šest dokumentaraca u izboru Tue Stin Milera.

Film “Pravila igre”, najavljen kao jedna od atrakcija i predstojećeg ZagrebDoxa, bavi se temom mukotrpnog pronalaženja posla danas, kada se na tržištu rada traže hrabri individualisti, ali u okviru granica u koje je potrebno uklopiti se.

Muke oko pronalaženja posla su gotovo univerzalne - da biste uspeli, morate predstaviti komercijalnu verziju sebe, staviti se u neprirodnu situaciju, i pre svega, igrati po pravilima. Situacija je teža ukoliko iza sebe nemate iskustva, niti kvalifikacije, pokazuje film “Pravila igre”, usredsređujući se na male grupe mladih ljudi koji nemaju radnu dozvolu i koji dolaze u konsultantsku agenciju za zapošljavanje na severu Francuske.

Kroz niz epizoda gledaoci su u poziciji da saosećaju sa njihovim frustracijama, neuspesima i uspesima tokom više meseci, koliko traje njihovo obučavanje kroz različite faze proceca zapošljavanja. Kroz njihove pripreme, film otkriva apsurdnost tih novih pravila igre.

Film “Pravila igre” predstavlja svojevrsni nastavak “Došljaka” (2009), a imao je premijeru u Kanu i osvojio jednu od najprestižnijih nagrada za dokumentarni film u Evropi – Zlatnu golubicu na DOK festivalu u Lajpcigu.

“Princip je isti: snimamo iz neposredne blizine, bez unapred zadatih pretpostavki, i toga šta se događa ljudima koji se svakodnevno suočavaju sa nekim od velikih društvenih problema koji se tiču svih nas. Poglavlje prvo: podnosioci zahteva za azil. Poglavlje drugo: podnosioci zahteva za posao”, navela je Klodin Bori.

Prema rečima Šanjara, njihov cilj je da prikažu stvarnost o kojoj svi govore, u koju svi veruju da su upućeni, ali kojoj se veoma retko pristupa na realan, konkretan način.

“Bilo da su u pitanju imigranti ili obuka nezaposlenih mladih ljudi, pitanje koje se za nas postavlja glasi: ‘Kako se čovek oseća kad tako nešto doživi?’ Kada se povede reč o velikim društvenim temama, teren je unapred miniran stereotipima i stranačkom retorikom. Zadatak filma sastoji se u tome da teren deminira tako što će stvari prikazati onakvim kakve jesu”, naveo je Šanjar, koji radi sa Klodin Bori od sredine 90-ih.

Klodin Bori započela je u pozorištu. Učestvovala je 70-ih u pokretu za decentralizaciju pozorišta u Francuskoj, a prvi dokumentarac režirala je 1968. Usledio je film “Žilijet s muške strane”, koji je bio u selekciji Kana. Od 1990. do 2002. pomagala u vođenju kreativnog centra za dokumentarne filmove Péripherie u Sen Deniju i pokrenula Susrete dokumentarnog filma. Šanjara je upoznala 1995. kao potpredsednica ADDOC-a, udruženja francuskih dokumentarista.

Šanjar je još sa 17 godina vodio Filmski klub Grenobl koji je imao najveći broj članova u Francuskoj. Sa 19 godina preselio se u Pariz, gde je studirao filozofiju na Sorboni. Radio je kao glavni urednik časopisa o televiziji i režirao dokumentarce za televiziju. Krajem 60-ih pridružio se hipi pokretu, putujući naredne četiri godine kroz Avganistan, Pakistan i Indiju. Bio je zainteresovan za teške uslove života seljaka u Brazilu, Africi i Bangladešu. Posvetio se režiranju dokumentarnih filmova 1977, a 1992. bio je jedan od osnivača i prvi predsednik ADDOC-a, udruženja francuskih dokumentarista.

Festival “7 veličanstvenih” svečano je otvoren 30. januara filmom “Novi Rejks muzej o mukotrpnoj rekonstrukciji Rejks muzeja u Amsterdamu, koji je podsetio na slične probleme godinama zatvorenih najvećih beogradskih muzeja.

Festival su otvorili direktor Zoran Popović, selektor Tue Stin Miler iz Danske i rediteljka filma “Novi Rejks muzejUke Hogendejk koja je rekla da nikada do sada nije prisustvovala projekciji svog filma pred tako mnogobrojnom publikom, pa čak ni na premijeri.

Publika 11. festivala "7 veličanstvenih" videla je i dokumentarce o borbi za zaštitu nacionalnog parka Virunga u Kongu, fudbalskoj zvezdi Mesiju, uspostavljanju ustavnih temelja demokratije u Zimbabveu, bolnici za duševno bolesne u Lisabonu i o ljubavi prema baštovanstvu.

     Tue Stin Miler i Zoran Popović uoči filma "Mesi"

Direktor Festivala opisao je selekciju Stin Milera kao izbor dokumentaraca koji se bore za dostojanstvo, kao jednu od zaboravljenih vrednosti u današnjem svetu.

“To je sedam veličanstvenih proglasa dostojanstva”, istakao je Popović. To je i borba za dostojanstvo kulture i umetnosti, i onih koji su mali i ponekad zaboravljeni, potisnuti na margine dešavanja svega u velikom umreženom svetu. Filmove na festivalu “7 veličanstvenih” povezuje i borba za dostojanstvo prirode i života na planeti, za slobode, mišljenja i dijaloga, dostojanstvo ljubavi i borbe da se ta ljubav održi, kao i za dostojanstvo ljudskih bića koja su gurnuta sa one strane normalnosti ili onoga što bismo nazvali uobičajenost. Filmovi na “7 veličanstvenih” bore se i za i dostojanstvo svih nas koji, suočeni sa savremenim svetom, osećamo da smo “gurnuti u pravila koja sve više pokušavaju da nas pretvore u ono što nismo i od nas zahtevaju da glumimo na svetskoj pozornici ono za šta naše unutrašnje biće nije spremno”, rekao je Popović, dodajući i da je reč o filmovima koji nas uče da budemo autentični u svetu o kojem svedoče svojom autentičnošću.

Posle svakog filma organizovani su razgovori sa autorima, a među gostima su i autori filma “Pravila igre”.

Sajt festivala je www.magnificent7festival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav