Konačno nova galerija Grafičkog kolektiva
Grafički kolektiv svečano će otvoriti 30. juna, nakon četvorogodišnjeg nomadsko-pandemijskog života, renovirani galerijski prostor u Ulici Dragoslava Jovanovića 11 - Majskom izložbom grafike i dodelom nagrade Veliki pečat.
Nakon četiri godine realizovanja izlagačkih i virtuelnih projekata u vanrednim uslovima, funkcionišući kao “galerija u pokretu”, Grafički kolektiv u novom, reprezentativnom prostoru od 350 metara kvadratnih u centru grada, obeležava Majskom izložbom grafike početak nove/druge faze delovanja i, kako je istakao tim povodom, u osnaženom izdanju nastavlja kontinuitet kulturne misije afirmisanja vizuelnih umetnosti sa novim programskim konceptom, stvaralačkom energijom i elanom.
Obiman poduhvat investicionog održavanja galerijskog prostora omogućen je zahvaljujući podršci Ministarstva kulture i informisanja Srbije. Od kada se iselio iz prostora na Obilićevom vencu, koji je vraćen prvobitnim vlasnicima u okviru procesa restitutcije, Grafički kolektiv dobio je u međuvremenu podršku velikog broja umetnika, prijatelja, publike, medija, kolega i ustanova.
“Grafički kolektiv je kulturna i moralna nacionalna baština i svojim delom predstavlja tradiciju za 21. vek, ili rečnikom današnjice, svojevrsni umetnički brend. Poznata Umetnica je insistirala da umetnik mora biti Lep, a danas, u post/kovidnom vremenu, i da umetnik mora biti Zdrav, a iz galerijske prakse sledi iskustveno da umetnik mora da ima i svoj Dom...”, navela je kustoskinja Ljiljana Ćinkul povodom Majske izložbe, koja je tokom proteklih sedam decenija menjala ime, ali ne i suštinu, jer afirmacija i podsticanje grafičkog stvaralaštva, promovisanje najnovije produkcije i održavanje kreativne tenzije su i danas njene osnovne formule...
Prva Majska izložba grafike otvorena je 1952. godine (28 izlagača), u Galeriji na Obilićevom vencu 27, a ovogodišnja, posle 70 godina, otvara se u novoj Galeriji Grafičkog kolektiva, uz dodelu nagrade “Veliki pečat” za 2022. godinu i diploma prethodnim laureatima tog relevantnog priznanja, ustanovljenog 1963. godine.
Žiri za 59. nagradu “Veliki pečat” Grafičkog kolektiva radi u sastavu: grafičarka Jelena Jocić, laureatkinja Velikog pečata 2021. godine, istoričar umetnosti Sava Ristović, i grafičar Vladimir Milanović.
Majska izložba grafike je od pokretanja do danas, kao godišnji pregled grafičke produkcije, bila i mesto najave i prohodnosti ideja za generacije umetnika koji stasavaju i prve radove promovišu upravo na toj manifestaciji. Izabranim delima pozicioniraju se i najavljuju nove stvaralačke refleksije, promovišu se pojedinci jakih kreativnih impulsa, a moguće je i hronološki pratiti liniju pojedinih stvaralačkih opusa. U isto vreme, Majska izložba grafike je i svedočanstvo o kontinuitetu Beogradske grafičke škole u kojoj se različite autorske pozicije dodiruju, nadovezuju, preklapaju, a povremeno hrabrije konfrontiraju i/ili provociraju ustaljene sheme i shvatanja.
“Istoriju pišu umetnici u svom matičnom Domu, sada i na novoj adresi sa imenom Dragoslava Jovanovića (1886-1939). Ovaj pravnički ekspert, bio je rektor Beogradskog univerziteta (1936–39), a njegov sin Bogoljub Boba Jovanović (1924-2021), jedan je od korifeja likovne scene druge polovine 20. veka u Srbiji. Posle prve izložbe u Grafičkom kolektivu 1953, Jovanović je ponovo izlagao u istoj galeriji 2006. godine, po povratku iz Njujorka. Nagradom ‘Stojan Ćelić’ 2014, kao i izložbom i monografijom u Muzeju Cepter 2016. godine, istorizovana je Jovanovićeva stvaralačka osobenost kao i dozirana prisutnost na likovnoj sceni. Sudbinski dodiri istorije i umetnosti”, navela je Ljiljana Ćinkul u partećem tekstu Majske izložbe grafike “Otisak vremena”, na kojoj će biti predstavljeni radovi čak 124 autora.
Grafički kolektiv dobio je krajem 2019. godine galerijski prostor u Dragoslava Jovanovića – godinu i po dana nakon što je u julu 2018. bio primoran da se iseli iz zgrade na Obilićevom vencu zbog restitucije. Novi izlagački prostor, međutim, nije bio u radnoh funkciji, odnosno zahtevao je obimnu rekonstrukciju, a timu Grafičkog kolektiva predstojalo je i savlađivanje zakonsko-pravne procedure oko investicionog održavanja.
Grafički kolektiv od jula 2018. godine nije imao stalni izlagački prostor, jer je bio primoran da se iseli iz zgrade na Obilićevom vencu zbog restitucije. Usledili su višestruki apeli gradskim i drugim nivoima vlasti, pokrenuta je onlajn peticija, GK je dobio snažnu podršku stručne i šire javnosti. Jubilej je obeležio najpre reprezentativnom monografskom izložbom “Otisak vremena 70/∞” u Galeriji SANU tokom leta 2019. U završnici izložbe “Otisak vremena – 70 godina GK” obnovljena je i nada da će GK dobiti stalan izlagački prostor, a ugledni istoričari umetnosti, autori studijskih tekstova u monografskoj publikaciji, istakli su da GK zaslužuje i muzejski status.
(SEEcult.org)