• Search form

14.09.2022 | 21:33

Korak u raskorak Ateljea 212

Korak u raskorak Ateljea 212

Beogradsko pozorište Atelje 212 izvešće u novoj sezoni, ciji je moto "Korak u raskorak", sedam premijera, a sve su prema tekstovima savremenih domaćih i stranih pisaca i sve su prvi put na repertoaru u Srbiji.

"Ovo je već treća sezona u kojoj su nam u fokusu dramski tekstovi savremenih autora, evropskih, svetskih i naših. Nastavljamo tim tragom. Moto sezone je ’Korak u raskorak’. To je onaj korak koji je zapravo posrtanje, a da li ćemo pasti ili uspostaviti dobar ritam zavisi i od nas, ali i od ravnoteže koja nas okružuje. Vidimo da je, nažalost, čitav svet u raskoraku“, izjavio je direktor Ateljea 212 Novica Antić 14. septembra na konferenciji za novinare, pominjući rat u Ukrajini, pandemiju korone, klimatske promene.

Osim toga, rekao je Antić, taj moto je odabran i zato što "sve naše predstave govore o nekim ljudima i situacijama koje su u raskoraku, pred padom, u gubljenju ravnoteže, bilo da je raskorak u porodici, raskorak sa samim sobom, svojim umom, društvom, državom", rekao je Antić, koji je zajedno s dramaturgom Ateljea Dimitrijem Kokanovom predstavio repertoarski plan.

Već 16. septembra zvaničnu premijeru na sceni "Petar Kralj" imaće autorski projekat Olge Dimitrijević "Drama o kraju sveta". Ambijentalna verzija ove distopijske priče o pobuni i o raskoraku prirode i čoveka prikazana je u junu u okviru Beogradskog letnjeg festivala, u Botaničkoj bašti "Jevremovac". U predstavi igaju Dragana Đukić, Jelena Ilić, Marta Bjelica, Mihaela Stamenkvić, Ana Ćurčin i Milena Jančurić.

U oktobru sledi drama nama nepoznate, ali etablirane i nagrađivane američke autorke Sare Rul "Čista kuća", koju kao svoj master rad režira Andrea Pjević, takođe na maloj sceni.

"Saru Rul zovu američki Jonesko. U ovom komadu u kuću više američke klase dolazi kućna pomoćnica iz Brazila, koja ne voli da čisti, ali voli da priča viceve. Iz tog zapleta se rađaju pitanja raskoraka civilizacija i raskoraka emocija između brojnih ženskih likova", rekao je Antić. Uloge igraju Hana Selimović, Radmila Tomović, Dragana Đukić, Vlada Mihajlović i studentkinja glume Natalija Stepanović (Brazilka).

Dramu "Kao i sve slobodne djevojke" Tanje Šljivar za prvo izvođenje u Srbiji režira Selma Spahić. To je najizvođeniji tekst Tanje Šljivar, premijera je bila u Dojčes teatru u Berlinu, imao je više javnih čitanja u Americi, Italiji, Austriji, kao i u Narodnom pozorištu u Beogradu i regionu.

"Tekst se bavi slučajem u Republici Srpskoj kada se sedam 13-ogodišnjih devojčica vratilo sa ekskurzije u drugom stanju. To je tema koja je potresla zajednicu, mnogo se diskutovalo o položaju maloletnica, njihovoj seksualnosti i o tome šta je tu zadatak društva i države. Autorka duhovito i satirčki analizira poziciju društva i države kroz sedam monologa", rekao je Kokanov.

Predstavu će na velikoj sceni „Mira Trailović“ igrati Milica Mihajlović, Ana Mandić, Marta Bjelica, Jelena Stupljanin, Marko Grabež, Ermin Bravo i jedna devojčica, koja će biti izabrana na kastingu.

Do kraja godine na velikoj sceni biće izvedena, prvi put u regionu, drama britanske autorke Alis Berč "Pobuni se, rekla je, opet se pobuni", u režiji Jovane Tomić.

Prema rečima Kokanova, Alis Berč je britka feministička autorka drama i scenarija, inače saradnica britanske rediteljke Kejt Mičel, čiji ćemo rad takođe po prvi put videti na predstojećem Bitefu. Komad odabran za Atelje bavi se problemom jezika i pozicijom žene u jeziku, kao i meta-temom upotrebe jezika u pozorištu.

Krajem decembra počinju probe za dramu "Otac" francuskog umetnika Florijana Zelera u režiji Paola Mađelija, najavio je Antić, podsetivši da je Atelje već izveo Zelerovu dramu "Sin" i da namerava da zaokruži trilogiju predstavom "Majka".

Zeler je osvojio Oskara za scenario filma "Otac" (2020) sa koscenaristom Kristoferom Hemptonom, a Oskar je pripao i glavnom glumcu Entoniju Hopkinsu.

U Ateljeu će naslovni lik igrati Vojislav Brajović, uz Hanu Selimović, Draganu Varagić, Jovanu Gavrilović i Marka Grabeža. Premijera se očekuje u februaru naredne godine, na velikoj sceni.

Sledi komad ruskog pisca Ivana Viripajeva "NLO“ u režiji Isidore Goncić (na maloj sceni).

Viripajev je dobro poznat beogradskoj publici - igrani su njegovi "Pijani“, "Iluzije“ i "Teheranska konferencija". Antić je rekao da mu je "NLO" možda najdraži komad tog autora.

"On je vrlo vešt mistifikator. 'NLO' je navodno dokumentaristička priča o ljudima iz različitih delova sveta koji su imali susrete ili osetili prisustvo vanzemaljaca. Pitanje ili raskorak je u tome da li mi ne vidimo vanzemaljce ili ovi ljudi greše“, izjavio je Antić.

Poslednja premijera u sezoni biće "Govori naciji“ italijanskog pisca Askanija Čelestinija, u režiji Bojana Đorđeva na velikoj sceni.

Ovaj komad imao je uspeha u Italiji i Evropi, a reč je "o satiričnom tekstu koji je formalno uzbudljiv jer kombinuje različite mehanizme stend-apa, kabarea, monoloških tehnika i brzih dijaloških sekvenci, dok kritički i duhovito sagledava probleme savremenog duštva, pre svega u Italiji“, rekao je Kokanov, dodajući da je politički diskurs komada "lako primenljiv i čitljiv u svim evropskim društvima, pa samim tim i kod nas“.

Novica Antić je istakao da mu je kao književnom prevodiocu važno i to što, radeći tekstove savremenih stranih pisaca, Atelje 212 "dovodi književne i pozorišne prevodioce na mesto koje im pripada“, te naveo da su drame za ovu i prethodne dve sezone prevodili naši ugledni književni prevodioci kao što su Ivana Đurić Paunović, Radmila Radovanović, Ivana Dimić, Julijana Vučo, Đorđe Krivokapić...

Atelje 212 otvara u novoj sezoni i vrata Fakultetu primenjenih umetnosti - grafička i druga likovna rešenja studenata FPU biće prezentovana u Ateljeu 212, uz mentorstvo njihovih profesora.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav