Kritičari nagradili Hanekea
Potresan i opominjući film o nasilju “Bela traka” austrijskog reditelja Mihaela Hanekea (Michael), jedan od 20 u konkurenciji za Zlatnu palmu, dobio je nagradu žirija Međunarodne federacije kritičara (FIPRESCI). Haneke je ranije već dobio u Kanu Gran pri za “Profesorku klavira” i Zlatnu palmu za režiju filma “Skriveno”, a radnja njegovog novog dela, za koje je dobio i specijalnu pohvalu ekumenskog žirija, događa se uoči Prvog svetskog rata u jednom selu u protestantskom delu severne Nemačke.
Potresan i opominjući film o nasilju “Bela traka” austrijskog reditelja Mihaela Hanekea (Michael), jedan od 20 u konkurenciji za Zlatnu palmu, dobio je nagradu žirija Međunarodne federacije kritičara (FIPRESCI).
Haneke je ranije već dobio u Kanu Gran pri za “Profesorku klavira” i Zlatnu palmu za režiju filma “Skriveno”, a radnja njegovog novog dela, za koje je dobio i specijalnu pohvalu ekumenskog žirija, događa se uoči Prvog svetskog rata u jednom selu u protestantskom delu severne Nemačke.
“Bela traka” je 145-minutni crno-beli film o neobičnom sledu nesreća u protestantskom selu, čiji je hroničar lokalni učitelj. Selo je uznemireno požarima, pogibijama, pretučenom decom i ženama.., a nije jasno ko stoji iza toga. Iako se događaju neobjašnjive stvari, koje poprimaju karakter ritualnog kažnjavanja, i dalje vlada stroga disciplina. I za neposlušnu školsku decu predviđene su teške batine, a Haneke ostavlja otvorenim mogućnost i učešća same dece u surovim nedelima, po ugledu na njihove roditelje.
Haneke je rekao u Kanu da je imao na umu taj projekat više od deset godina, a želeo je da ispriča priču o deci koja se drže vrednosti roditelja kao apsoluta, iako im ne mogu biti uvek uzori.
“Ako se neki apsolut vezuje za ideal, onda taj ideal, bilo da je politički ili religijski, postaje nehuman... To je koren svakog političkog terorizma, bilo da je levičarski ili desničarski”, rekao je Haneke, napominjući da je želeo da ispriča univerzalnu priču, a ne nešto što je vezano za samu Nemačku ili što predstavlja korene fašizma.
Haneke je rekao i da nasilja ima u svim njegovim filmovia, jer je tako i u savremenom društvu.
Hanekeov film dobio je i specijalno priznanje ekumenskog žirija, koji je glavnu nagradu dodelio filmu “Tražeći Erika” britanskog veterana Kena Louča (Loach), sa bivšom fudbalskom zvezdom Erikom Kantonom u glavnoj ulozi.
Kanski festival završava se 24. maja proglašenjem dobitnika Zlatne palme i ostalih glavnih nagrada, a iako ima favorita, nema manje neizvesnosti nego proteklih godina.
U trci za Zlatnu palmu je 20 filmova, uključujući nova ostvarenja dosadasnjih dobitnika Zlatne palme Kventina Tarantina (Quentin), Kena Louča, Džejn Kampion (Jane Campion) i Larsa fon Trira (Von Trier), čiji je “Antihrist” šokirao mnoge, a dobio je i neslavnu “anti-nagradu” ekumenskog žirija zbog mizoginije, koju je direktor Kanskog festivala Tjerija Fremoa (Thierry Fremaux) osudio kao pokušaj cenzure.
U konkurenciji za Zlatnu palmu su i filmovi Anga Lija (Lee), Pedra Almodovara, Džonija Toa (Johnny), Marka Belokija (Marco Bellochio), Elie Suleimana, Lua Jea (Lou Ye) i Parka Čan-vuka (Chan-wook) i četvorice francuskih reditelja, među kojima se kritici do sada najviše svideo “Prorok” Žaka Odijara (Jacques Audiard).
Sajt Kanskog festivala je www.festival-cannes.fr
(SEEcult.org)