• Search form

08.01.2009 | 15:06

Kritičari su izabrali 2009.

Izložba “Kritičari su izabrali”, kojom Kulturni centar Beograda (KCB) već više od četiri decenije počinje likovnu sezonu, biće otvorena 12. januara u Likovnoj galeriji, a predstaviće radove Radovana Kragulja, prema zamisli kritičara Zorana Gavrića, dobitnika prestižne nagrade “Lazar Trifunović” za 2006.

Kritičari su izabrali 2009.

Izložba “Kritičari su izabrali”, kojom Kulturni centar Beograda (KCB) već više od četiri decenije počinje likovnu sezonu, biće otvorena 12. januara u Likovnoj galeriji, a predstaviće radove Radovana Kragulja, prema zamisli kritičara Zorana Gavrića, dobitnika prestižne nagrade “Lazar Trifunović” za 2006.

Tom prilikom tradicionalno će biti proglašen i dobitnik tog priznanja za 2008. godinu, a svečana dodela nagrade "Lazar Trifunović", kao i priznanja Društva istoričara umetnosti Srbije za najbolju autorsku izložbu u 2008. godini biće 14. januara u Galeriji Artget.

Ovogodišnje izdanje izložbe “Kritičari su izabrali” - “Attention Cattle Crossing”, prema zamisli Gavrića, predstaviće prvi put beogradskoj javnosti materijal koji je Kragulj stvarao poslednjih 30-ak godina, koliko živi na relaciji London - Vels - Pariz.

Izložbu “Attention Cattle Crossing” čine Kraguljeve sveske, modeli skulptura, trodimenzionalni crteži i slike, projekcije video radova.

Reč je o vrlo ličnom materijalu, o sveskama koje ispunjavaju crteži, skice, kolaži, te beleške za instalacije, skulpture, performanse, koje je Kragulj do sada realizovao, a nastajali su ili u sveskama kupovanim po knjižarama ili u sveskama koje su za njega pravili njegovi prijatelji knjigovesci.

Kraguljevi radovi govore o potčinjavanju prirode čoveku i njegovom sve većem udaljavanju od životne sredine, povezivanju umetnosti i prirode, duha i materije. Takođe, obrađuju teme o ekologiji, vezi životinja i potrošačkog društva (zato su prisutne bale slame, perforirane kartonske kutije, upakovani predmeti). Motiv krave je najčešće obrađivan motiv - od hiperrealističke predstave cele životinje na početku, pa do njenog svođenja na gotovo apstraktnu šaru kravlje kože, koja je postala prepoznatljiv motiv tog umetnika.

Kragulj je umetnik koji se prevashodno bavi „izražavanjem celovitosti ideja“ (kako je okarakterisao čuveni engleski istoričar umetnosti Edvard Lusi-Smit), pa se stoga njegov rad smešta u područje konceptualne umetnosti.

Rođen 1936. godine u Prijedoru, Kragulj je studirao na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, a kao stipendista Britanskog saveta, 1962-1963. godine pohađao je Centralnu školu za umetnost i zanatske veštine u Londonu, da bi potom predavao u umetničkim školama u Engleskoj, Belgiji i Francuskoj.

Prve samostalne izložbe je priredio u Londonu na Institutu za savremenu umetnost i u galeriji Angela Flowers.

Među kasnijim samostalnim izložbama izdvajaju se one održane u Centru za savremenu umetnost Bemis (Omaha, SAD), Muzeju moderne umetnosti (Pariz), Muzeju moderne umetnosti (Ostende), Umetničkom centru Chapter (Kardif), Salonu Muzeja savremene umetnosti (Beograd).

Učestvovao je na više od 200 grupnih izložbi, a među važnijim zbirkama koje sadrže njegove radove su: Britanski Muzej i Muzej Viktorije i Alberta (London), Muzej moderne umetnosti (Njujork) i Nacionalna biblioteka (Pariz).

Izložba “Kritičari su izabrali” od 2001. godine je, u koncepcijskom smislu, modifikovana u autorsku izložbu laureata nagrade “Lazar Trifunović”, prestižnog priznanja za likovnu kritiku i kritičko pisanje o savremenoj umetničkoj sceni, koje se od 1992. dodeljuje u organizaciji KCB-a.

Prošle godine je nagradu “Lazar Trifunović” za najbolju likovnu kritiku 2007. dobila beogradska nezavisna kustoškinja Maja Ćirić, koja je na svečanom uručenju naglasila važnost promovisanja umetničkih konteksta van potrošačke kulture.

Maja Ćrić je nagrađena za tekst u katalogu izložbe “Reset” Mrđana Bajića u paviljonu Srbije na 52. Bijenalu u Veneciji.

Među dosadašnjim dobitnicima su i Milanka Todić, Darka Radosavljević, Mileta Prodanović, Ljiljana Ćinkul, Lidija Merenik, Branislav Dimitrijević, Jasmina Čubrilo, Stevan Vuković, Bojana Pejić, Jovan Despotović, Dragica Vukadinović, Branislava Anđelković i Svetlana Racanović.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r