• Search form

08.03.2021 | 10:12

Kritika na distanci

Kritika na distanci

Kritičarke i kritičari književnosti, vizuelnih i izvođačkih umetnosti iz regiona snimili su tokom prva dva talasa pandemije korona virusa video odgovore na novonastalu situaciju, od kojih se neki odnose na neizvesnost koja je 2020. godine okružila umetničke prakse i čitav kulturni sistem, a neki se pak direktnije nadovezuju na teme tekstova koje su autori/ke pisali za zbornike o kritici objavljene u okviru regionalnog projekta “Svet oko nas”.

Reč je o autorkama i autorima tekstova objavljenih u seriji “pojmovnika” o umetničkoj kritici u oblasti književnosti, vizuelnih i izvođačkih umetnosti, u izdanju udruženja Kurziv (Kulturpunkt.hr) i Kulturtreger (Booksa.hr) iz Zagreba, u saradnji sa organizacijama SEEcult.org iz Beograda, SCCA - Ljubljana i Kontrapunkt iz Skoplja.

Video serija Kritika na distanci, koji čini deset priloga, obuhvata opsežan Zoom dijalog snimljen za vreme prvog talasa pandemije, u kojem Mario Kikaš i Mila Pavičević govore o nužnosti izlaska iz "balončića" u koje su kultura i umetnost smeštene, te rastvaraju granice pozorišne i plesne scene u Zagrebu i Berlinu.

Na sužavanje društvenog dometa kritike vizuelnih umetnosti osvrnuli su se Vesna Milosavljević i Bojan Krištofić, ponudivši pesimičku i optimističku vizuru.

Kritičarka izvođačkih umetnosti Ana Fazekaš svoj ekran nakratko je pretvorila u prostor za prikaz razmišljanja o odnosu kritike i predloška. Njena performans-prezentacija mesto je susreta različitih eksperimentalnih izvođačkih i kritičkih praksi, a uključuje i neočekivane prodore stvarnosti.

Nezavisna kustoskinja i kritičarka Maja Ćirić u svom prilogu polazi od pitanja kako se kritika može postaviti spram dominantne ideologije, objašnjavajući zašto bi suptilnost mogla biti važna kritička strategija.

U videu o kritici na društvenim mrežama, Una Bauer i Dinko Kreho izložili su različite perspektive književnosti i pozorišta, dok je u prilogu posvećenom transformacijama umetnosti u kapitalizmu Kreho govorio uz kustoskinju i kritičarku Vesnu Vuković.

 

Na njihovu se diskusiju nadovezuje i snimak Kaje Kraner koja opisuje (post)tranzicione zaokrete i tendencije u slovenačkoj umetnosti i njenoj kritici.

Specifičnostima regionalnog književnog polja bavila se Nađa Bobičić, čiji prilog ističe važnost feminističke kritike, kao i Mirnes Sokolović u izlaganju odnosa novinskog i akademskog pisanja o književnosti.

 

O nešto pragmatičnijim upotrebama književnosti govorio je Luka Ostojić u demonstraciji literaturoterapijske metodologije koju je razvio u publikaciji Upomoć, pročitali smo knjigu! Klinički pojmovnik kritičkog čitanja.

Autor vizuelnog identiteta je Zoran Đukić, a priloge je montirao Kyril Rubenstein.

Pojmovnik kritike izvođačkih umetnosti “Nepotisnuta subjektivnost” sadrži tekstove Ane Fazekaš “Skriptiranje života: nevidljiva izvedba i nemoguća kritika”, te Ivana Medenice “Institucionalna kritika i ‘institucionalna kritika’: slučaj Bitef”, Nataše Govedić "Trajno stanje, neprestano zbivanje: kritika", Une Bauer "Dramski likovi na društvenim mrežama: proces proizvodnje online osobnosti u odnosu na (suvremenu) fikciju autentičnosti", Hane Sirovica "Kondicionalnost queer kritike (ili o gledateljskoj dosadi, kritičarskom oprezu i zamornom pisanju", Mile Pavićević "Plesna kritika, recepti za neuspeh" i Maria Kikaša "Kazališna kritika kao sekularna infrastruktura".

U Pojmovniku kritike vizuelnih umetnosti “Kritika u tranziciji” zastupljeni su tekstovi Kaje Kraner (Tekstualizacija: pozicije enuncijacije: opšti epistemološki teren polja savremene umetnosti u Sloveniji i integrisana kritika), Maje Ćirić (Poroznost kritike – Otelotvorenje institucije: od ne-drugog do subjekta), Vesne Vuković (O angažmanu u umetnosti – za klasnu perspektivu), Stanimira Panajotova (Život je institucija: kontingentni pogled na rod i seksualnost u savremenoj umetnosti Severne Makedonije), Bojana Krištofića (Uporno korak ispred, no ne preskačući: kritika i neformalno obrazovanje) i Vesne Milosavljević (Od umiranja medijske kritike do novog virtuelnog života).

Ranije je objavljen Pojmovnik književne kritike "Opasno čitanje", čiji su autori Nađa Bobičić, Katarina Luketić, Mirnes Sokolovič, Dinko Kreho, Miroslav Mićanović i Vladimir Arsenić, te zbirka tekstova Luke Ostojića "Upomoć, pročitali smo knjigu! Klinički pojmovnik kritičkog čitanja!", objavljenih na portalu Booksa.hr.

Štampana izdanja pojmovnika, objavljenih u okviru projekta “Svet oko nas – širenje kritičarskog dijaloga”, moguće je naći u knjižari Booksa u Zagrebu, a elektronske verzije (pdf) mogu se besplatno preuzeti sa linkova:

Pojmovnik kritike izvođačkih umetnosti Nepotisnuta subjektivnost

Pojmovnik kritike vizuelnih umetnosti Kritika u tranziciji

Pojmovnik književne kritike Opasno čitanje

Upomoć, pročitali smo knjigu! Klinički pojmovnik kritičkog čitanja

Projekat "Svet oko nas – širenje kritičarskog dijaloga" realizuje se uz podršku Zaklade Kultura nova.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r