Kuvada sindrom
Pojava fantomskih simptoma trudnoće među budućim očevima, poznata u nauci kao “Kuvada sindrom”, tema je izložbe Darka Stojkova u Galeriji Doma omladine Beograda, nastala kao rezultat svojevrsne introspekcije tog umetnika, koji je i sam nedavno postao otac.
Osnovni koncept izložbe ''Couvade'' čini analiza tog psihološkog fenomena.
Kompleksnom kompozicijom, Stojkov ukazuje na složenu prirodu tog emocionalnog stanja, dok asocijatvni i u trenucima duhoviti likovni citati prenose posmatraču njegove nesvakidašnje utiske o zagonetnom "Kuvada sindromu", naveo je Robert Seke u tekstu povodom izložbe.
“Kuvada sindrom” odnosi se na stanja koja prate trudnoću žene, kao što su jutarnja mučnina, vrtoglavice, povećanje telesne mase, želja za određenom vrstom hrane, pa čak i postnatalna depresija. Zabeleženi su i slučajevi u kojima je muškarac osetio porođajne bolove. U nekim kulturama tom sindromu “saosećajne trudnoće” pripada važno mesto u folkloru. Tako je u pojedinim afričkim tradicionalnim zajednicama “Kuvada sindrom” propraćen određenim ritualima radnjama, kojima otac deteta simulira porođaj, ne bi li na taj način zaštitio majku i dete od zlih sila.
Iako naučna istraživanja ukazuju na to da se tokom trudnoće i u telu budućeg oca dešavaju određene hormonske promene, smatra se da je ipak reč o jednom psihosomatskom stanju prouzrakovanom bliskim odnosom među partnerima.
Darko Stojkov, rođen 1979. u Kikindi, diplomirao je 2005. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na odseku za slikarstvo, u klasi Jovana Sivačkog.
Osnivač je udruženja Moba i Inex galerije, projekta Visibillty, rezidencijalnog programa Raj (B. Dubica), Belgrade art fair, član ULUS-a...
Izložba “Couvade” biće otvorena u Galeriji DOB-a do 27. juna.
(SEEcult.org)