Lažno hapšenje Benksija
Lažna vest o hapšenju britanskog strit-art umetnika Benksija (Banksy) i otkrivanju njegovog identiteta izazvala je pometnju na internetu, jer su pojedini onlajn mediji prihvatili zdravo-za-gotovo informaciju koja se pojavila na sajtu PRLog za objavljivanje saopštenja. Ubrzo je lažna informacija počela da kruži i društvenim mrežama, a mnogi obožavaoci Benksija, koji su poverovali, izrazili su žaljenje u komentarima što mediji “uvek sve pokvare”, jer ne žele ni da znaju zapravo ko je on.
Sajtovi poput Jezebel, Complex, Death and Taxes i mnogi drugi, preneli su 22. februara saopštenje sa sajta PRLog-a u kojem je navedeno da je Benksi uhapšen u Londonu, te da je reč o 39-godišnjaku iz Bristola koji se zove Pol Vilijem Horner.
Autori lažnog saopštenja pozvali su se i na CNN i BBC, citirajući navodno pojedine zvaničnike londonske policije, čija su imena pogrešno navedena.
I-mejl adresa sa koje je poslato saopštenje na domenu je malo poznatog humorističkog sajta, a ispostavilo se da je Pol Horner jedan od urednika sajta Super Official News koji je prvi i preneo lažno saopštenje i objavio pritom i fotografiju navodnog šefa londonske policije koji se “obraća novinarima povodom hapšenja Benksija”.
PRLog je uklonio link sa lažnim saopštenjem, ali se može pronaci u keširanoj verziji.
Sajtovi koji su objavili lažno saopštenje ispravili su grešku ili brisanjem te strane ili objavljivanjem nove vesti o “velikoj internet prevari”. Pojedini su ostavili u naslovima znak pitanja u vezi sa istinitošću cele priče.
Benksi je ovih dana u centru pažnje javnosti i zbog skandala u vezi sa jednim od njegovih najpoznatijih radova - muralom “Slave Labour” koji je nedavno volšebno uklonjen sa zida jedne prodavnice u severnom Londonu, a onda se pojavio u ponudi jedne aukcijske kuće u Majamiju, po početnoj ceni od 700.000 dolara.
Aukcionar tvrdi da nije reč o krađi i da je legalnost tog rada “proverena 150 odsto”, te da je prodavac, koji je zatražio da ostane anoniman, “vrlo poznat kolekcionar” koji nije Britanac.
Primarni motiv prodaje Benksijevog rada, prema tim tvrdnjama navodno je njegovo očuvanje, jer bi u suprotnom mogao vremenom da bude uništen.
(SEEcult.org)