• Search form

08.09.2019 | 14:36

LGBTIQ zajednica probila led i u BiH

LGBTIQ zajednica probila led i u BiH

Prva Povorka ponosa u Bosni i Hercegovini održana je 8. septembra u Sarajevu, uz zahteve za poštovanje ljudskih prava LGBTIQ osoba i antifašističke poruke, a učesnici su se mirno razišli posle šetnje centrom grada. Uz jako policijsko obezbeđenje i učešće ličnosti iz kulturnog i javnog života, skup je protekao bez incidenata, iako je prethodno održan i kontraprotest, takođe u prisustvu policije.

Organizatori prve Povorke ponosa u BiH, jedinoj zemlji u regionu u kojoj do sada nisu održavani javni skupovi LGBTIQ zajednice, zatražili su poštovanje postojećih zakona koji se tiču sloboda i prava svih građana, kao i donošenje novih kojima će biti obezbeđena ravnopravnost pripadnika istopolnih zajednica i pristup zdravstvu transrodnim osobama.

“Sigurnost svakog pojedinca i pojedinke, naš fizički, emocionalni i moralni integritet, pretpostavka su slobodnog društva utemeljenog na punom poštovanju ljudskih prava, njihove jednakosti i dostojanstva”, poručio je Branko Ćulibrk, jedan od organizatora Povorke ponosa koja je, pod sloganom “Ima izać!”, prošla Ulicom maršala Tita - od Vječne vatre do Trga BiH – sedišta državnih institucija BiH.

Foto: Fb lgbt.ba

Noseći transparente i zastave duginih boja, učesnici su tokom šetnje skandirali: “Za ljubav!”, “Za slobodu!”, “Za ravnopravost!”, a Ćulibrk je kratko obraćanje završio i porukom “Smrt fašizmu!”, koju su okupljeni snažno pozdravili.

“Mi se svakodnevno borimo za svoje postojanje, identitet i svoju ljubav, koje svakodnevno napadaju, ne prihvataju, omalovažavaju i tuku”, naveo je Ćulibrk, ukazujući da ne postoji institucionalna podrška LGBTIQ osobama, da ih pojedine institucije stigmatizuju, diskriminišu, odvode na prislino lečenje… da nema zakona o istopolnom partnerstvu, da transosobama nije omogućen pristup zdravstvu i vađenje ličnih dokumenata…

Ističući da je pravo na izražavanje jedno od osnovnih ljudskih prava koje je LGBTIQ osobama uskraćeno, Ćulibrk je rekao da je dužnost da je njihova dužnost da prkosno govore o diskriminisanosti i ruše sve predrasude.

Ujedno zahvaljujući svima koji su podržali Povorku ponosa i borbu za ostvarivanje jednakih prava svih građana u BiH, Ćulibrk je pozdravio i sve koji u strahu od nasilja, odbacivanja i diskriminacije nisu bili dovoljno hrabri da protestuju, a posebno je naglasio solidarnost LGBTIQ zajednice sa Romima, osobama za invaliditetom, radnicima i radnicama, demobilisanim borcima, migrantima i izbeglicama i svima onima koji su na bilo koji način stavljeni na marginu i diksrimnisani.

Lejla Huremović, takođe u ime organizatora, istakla je da je Povorka ponosa poruka da LGBTIQ osobe u Bosni i Hercegovini moraju prestaju biti nevidljive.

“Danas više nego ikada poručujemo da ćemo se hrabro i dostojanstveno boriti za naše živote koji, kao ni bilo koji drugi, ne mogu biti u četiri zida… Naša svakodnevnica je toliko nevidljiva da nas čak i porodice ignorišu, često još gore ako smo nevidljivi. Vrši se nasilje, teraju nas da ćutimo i da ne budemo to što jesmo. Isteruju nas iz kuća ili nas zaključavaju u njih… Oduzimaju nam lične dokumente. U školi ili na fakultetu ne možemo reći koga volimo. Ne smijemo se zalagati za prava LGBTIQ prava, jer profesori javno ističu mržnju. Na poslu, ako ga uopšte imamo,  primoravaju nas da ćutimo o našim životima. Da nema nasilja i da naši životi nisu ugroženi, ne bismo morali da budemo ovde i da ističemo seksualnu orijentaciju i rodni identitet, već bih se mogla posvetiti drugim problemaima kojih, nažalost u ovoj državi ima previše, a koji se tiču i nas”, navela je Lejla Huremović.

LGBTIQ zajednica, kako je naglasila, želi da gradi društvo nenasilja, solidarnosti, podrške i zajedništva, gde niko neće morati da skriva svoju ljubav i ograniči život u četiri zida, gde se neće plašiti da prijavi nasilje koje doživljava ili kojem svedoči. “Svesni smo da ova povorka neće promeniti svet, i da ima mnogo osoba koje neće smeti i dalje da kažu ni najbližima ko su, ali ova Povorka daje snagu i nadu da se može desiti promena”, poručila je ona.

“Tu smo, postojimo i nikoga ne ugrožavamo, deo smo društva i imamo pravo da budemo ravnorpavni građani i građanke. Neka se sloboda i ljubav šire! To je naš san – da živimo u društvu u kojem ćemo graditi porodicu i dom!”, poručila je Lejla Huremović.

Skup je završen nastupom Damira Imamovića, koji je otpevao sevdalinku "Snijeg pade na behar na voće" i antifašističku pesmu “Bella Ciao”, a učesnici su potom pozvani da odlože transparente kako bi ih pokupili volonteri.

Uoči protestne šetnje učesnicima su se pridružile mnogobrojne javne ličnosti, među kojima su, prema navodima sarajevskih medija, bili i Alban Ukaj, Damir Arnaut, Haris Pašović, Almir Kurt… američki ambasador u BiH Erik Nelson i britanski Metju Fild, te premijer Kantona Sarajevo Edin Forto, kao i pojedini poslanici parlamenta.

Američki ambasador je i preko Fejsbuka izrazio podršku ambasade SAD Povorci ponosa, ističući da je cilj tog skupa obezbeđivanje jednakih ljudskih prava za sve.

“Moj partner i ja cenimo dobrodošlicu i poštovanje koju su nam ukazali ovde. Učestvovaću u Povorci ponosa da bih dao podršku svim pripadnicima LGBTIQ zajednice i njihovim porodicama”, poručio je Nelson, koji živi sa partnerom Filipom Tatoni-Markozijem.

Povorku ponosa javno su podržali i Selma Spahić, Srđan Vuletić, Nenad Bogdanović, Selma Alispahić, Kristina Ljevak, Šejla Kamerić, Lamija Begagić, Enes Zlatar, Jasenko Pašić, Senad Pećanin,  Jasminko Halilović, Aleksandar Hemon, Faruk Šehić, Nihad Kreševljaković i druge ličnosti kulturnog i javnog života, ali su se javno oglašavali i oni koji su snažno protiv.

Popularni pevač sevdalinki Božo Vrećo podelio je sa mnogobrojnim pratiocima na društvenim mrežama radost i utiske sa prve Povorke ponosa u BiH.

Povorci ponosa prethodio je kontraprotest nekoliko stotina građana koji su se, u organizaciji Inicijative Iskorak, okupili na Mehremića trgu i prošetali do Alipašine džamije uz skandiranje: “Tekbir, Allahu ekber!” Razišli su se kada su stigli do prvog kordona policije, uz uvredljive poruke na račun pripadnika LGBTIQ zajednice i onih koji ih podržavaju.

Protiv Povorke ponosa izjasnilo se i udruženje Mladi muslimani koje je u proglasu pozvalo na neodržavanje tog skupa i ocenilo da je “nedopustivo da se LGBT osobe prikazuju kao normalne, obične i miroljubive”.

Dva dana uoči Povorke ponosa u svim džamijama u Bosni i Hercegovini vernicima je pročitan stav Veća muftija koje je poručilo da je, prema islamskom učenju, brak “ugovor o zajedničkom životu između muškarca i žene”, a da se “homoseksualizam kvalifikuje kao veliki greh i razvrat”.

Ipak, vernicima je poručeno i da “nijednom pojedincu, ma ko bio, nije dozvoljeno nasilje prema bilo kom čoveku zbog njegovog ličnog uverenja i orijentacije”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav