• Search form

16.12.2020 | 18:16

Ljubav kao radikalizam u kapitalizmu

Ljubav kao radikalizam u kapitalizmu

Međunarodna izložba “Sva ljubav” (All the Love) u Muzeju savremene umetnosti u Skoplju predstavlja radove angažovanih umetnika iz Severne Makedonije i sveta, analizirajući stanja zajedništva  i solidarnosti u lokalnom i globalnom kapitalističkom kontekstu.

Cilj izložbe je da kroz analizu specifičnih umetničkih praksi istraži etiku, estetiku i politiku ljubavi kao radikalizma, navele su kustoskinje Mira Gaćina i Jovanka Popova, koje su odabrale umetničke instalacije i video radove 11 umetnika koji izlažu u vodećim centrima savremene umetnosti u svetu, uključujući Tejt, Bobur, Gugenhajm, MoMA...

Agnieszka Polska

Na izložbi “Sva ljubav” učestvuju: Keti Čukrov iz Rusije, Heder Djui Hagborg (SAD), Koko Fusko (Kuba), Karlos Mota (Kolumbija), Širin Nešat (Iran), Agnješka Polska (Poljska), Rena Redle i Vladan Jeremić (Srbija), Nora Turato (Hrvatska) i makedonski umetnici Vladimir Žernovski i Nikola Uzunovski.

Vladan Jeremić i Rena Rädle

Prema navodima kustoskinja, jedan od ciljeva skopskog MSU je da aktivno sarađuje i izlaže autore koje je danas moguće videti u vodećim umetničkim centrima širom sveta i koji su predvodnici aktuelne umetničke scene po otvaranju pitanja na angažovane teme. Tema na koju je fokusirana izložba posebno je važna zato što je povezana sa današnjim stanjem nesigurnosti i istovremeno traga za načinima na koje je moguće različitim umetničkim medijima predstaviti iskustvo doživljaja različitog, odnosno suočiti se sa idejom da je svet moguće doživeti iz ugla različitosti – iz perspektive drugog.

Coco Fusco

Diskurs ljubavi, počev od avangardne i radikalne politike proteklog veka, u centru je političkih i socijalnih promena vođenih ženskim pravima, pravima LGBT zajednice, različitim načinima borbe za građansko društvo... Otuda je izložba “Sva ljubav” fokusirana na radove koji manifestuju sposobnost da se probiju kroz najjača suprotstavljanja i radikalne podele, naveo je kustoski tim.

Nikola Uzunovski

Polazeći od ideje da kapitalizam neizbežno nameće potrebu fokusiranja na (samo)identitet, izložba otvara pitanja mogućnosti sveta kreiranog i življenog iz perspektive različitosti, a ne identiteta. Sa druge strane, dok se ljubav determiniše kroz dualnost, politika se manifestuje kroz kolektiv. Sledeći definiciju prema kojoj je politika mnoštvo, jedini način da se uspostavi značajna veza politike i ljubavi je da se razmisli o tome kako zajednički poredak može da preispita ljubav i omogući da se izgradi na nove načine koje kapitalizam onemogućava. Izložba stoga otvara pitanja mogućnosti stvaranja izvodljivih i pozitivnih alternativa za delovanje u domenu zajedničkog, na terenu između političkog i privatnog, sa novim vidovima organizacija, struktura i zajednice,

Nikola Uzunovski, Carlos Motta

Izložba “Sva ljubav” organizovana je u skladu sa zvaničnim protokolima za suzbijanje širenja korona virusa, a u to je imao priliku da se uveri 15. decembra na otvaranju i ministar zdravlja Severne Makedonije Venko Filipče, koji je obišao postavku.

Ministar zdravlja Venko Filipče pored rada Vladana Jeremića i Rena Rädle

Izložba je otvorena do februara 2021. godine, a iako je MSU otvoren od 10 sati svakog dana osim ponedeljka, kustoskinje sugerišu posetu od 16 do 20 časova, osim nedeljom, kada ju je moguće obići do 13 sati.

Izložba je finansijski podržana od Ministarstva kulture Severne Makedonije i Eurolink osiguranja,

*Foto: MSUS

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.