Lobi kulture - Balkan i EU
Lobi kulture - kolektivni portret teritorije Zapadnog Balkana u njenom približavanju Evropskoj uniji - proizvod je trogodišnjeg višemedijskog projekta Kiosk platforme za savremenu umetnost (Beograd), a biće predstavljen od 13. do 18. maja u Centru za kulturnu dekontaminaciju, uključujući izložbu i javnu debatu.
Lobi kulture - kolektivni portret teritorije Zapadnog Balkana u njenom približavanju Evropskoj uniji - proizvod je trogodišnjeg višemedijskog projekta Kiosk platforme za savremenu umetnost (Beograd), a biće predstavljen od 13. do 18. maja u Centru za kulturnu dekontaminaciju, uključujući izložbu i javnu debatu.
Osmišljen kao participativni arhiv koji ispituje proces evropske integracije Zapadnog Balkana, kreiran je od vizuelnog i audio materijala nastalog u procesu dokumentovanja odgovora građana na pitanje: “Šta mislite da će se promeniti ili nestati u vašem svakodnevnom životu kada vaša zemlja uđe u Evropsku uniju?”
Na izložbi u CZKD-u biće prikazan deo kreirane arhive (izbor fotografija sa odgovorima građana iz celog regiona), a taj izbor komponovao je umetnik Dorijan Kolundžija u formi instalacije.
U okviru Noći muzeja, 15. maja, građani će moći da učestvuju u projektu “Lobi kulture” tako što će ostavit svoj odgovor na pitanje: “Šta mislite da će se promeniti ili nestati u vašem svakodnevnom životu kada vaša zemlja uđe u Evropsku uniju?” Prikupljeni odgovori biće objavljeni na sajtu www.theculturelobby.com
Javna debata će biti održana 18. maja u CZKD-u, na temu “Kako građani regiona razmišljaju o procesu pristupanja Evropskoj uniji - kulturni modeli, identiteti, globalizacija”.
Prema navodima organizatora, okupljanjem eksperata iz različitih profesija žele da omoguće razgovor o procesu pridruživanja EU, ali baziran na direktnim rezultatima koji su dobijeni u okviru projekta Lobi
kulture.
Među pozvanim učesnicima debate su: direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević, šef delegacije Evropske unije u Srbiji
ambasador Vincent Degert, direktorka CZKD-a i dramaturg Borka Pavićević, direktorka Evropskog fonda za Balkan Hedvig Morvai-Horvat, direktor Balkanskog fonda za demokratiju Ivan Vejvoda, direktor Britanskog saveta u Beogradu i Podgorici Andrew Glass, umetnice Ana Adamović i Cindy Blažević, koja je i oautorka projekta “Lobi kulture”, istoričar umetnosti i kustos Marko Stamenković...
Moderator debate je istoričarka umetnosti i kustoskinja projekta “Lobi kulture” Milica Pekić.
Povodom projekta “Lobi kulture”, direktorka New Contemporaries iz Velike Britanije Rebecca Heald podsetila je da je Žak Derida 1995. u knjizi “Arćive Fever” sugerisao da je učešće u arhivu od suštinske važnosti za kontrolu pamćenja i efikasnu demokratizaciju društva.
“U poslednjih nekoliko godina, mnogi umetnici, od Tomasa Hiršhorna u njegovim razvijenim instalacijama, do Atlas grupe sa pročišćenim fotografskim prezentacijama, referišu na ideje vezane za arhiv sa ciljem da se preispita njegov pretpostavljeni autoritet i pravo na istinu. U saradnji sa drugim umetnicima oni kreraju riznice informacija, otvorene za dalje istraživanje, razotkrivnje, i najvažnije, ponovno preispitivanje od strane publike. Ideja projekta ‘Lobi kulture’ može se posmatrati u ovom svetlu; kroz praksu svih učesnika, prolaznika, radnika, potrošača, ali pre svega građana, uzima učešće u odnosu na novo razumevanje pojma arhive, sa ciljem da se svi uključe upisivanjem sopstvenih značenja u vezi sa onim pored čega su prošli, šta su videli, pročitali, govorili, o čemu su razmišljali....”, navela je Rebecca Heald.
Kiosk realizuje projekat “Lobi kulture” u saradnji s mrežom partnerskih organizacija: Centar za savremenu umetnost Sarajevo, G-MK / Galerija “Miroslav Kraljević” iz Zagreba, Kulturni centar Lindart iz Tirane, Laboratorija za vizuelnu umetnost / LAB iz Prištine, ProStory iz Podgorice, Elementi - Centar za savremenu umetnost u javnom prostoru iz Bitolje i Index on Censorship iz Londona.
Celokupna arhiva dostupna je od 10. maja za pretraživanje na www.theculturelobby.com
(SEEcult.org)