• Search form

04.04.2019 | 12:19

Mangelos - manifesti, teze, projekti i beleške

Mangelos - manifesti, teze, projekti i beleške

Galerija Nova u Zagrebu predstavlja od 4. aprila poslednju dekadu rada umetnika i člana Gorgone Dimitrija Bašičevića Mangelosa (1921-1987), obeleženu manifestima, tezama, projektima i beleškama koje je pisao 70-ih godina na drvenim tablama i novinskim isečcima, globusima i u crno prebojenim štampanim knjižicama.

Izložba “Mangelos: Manifesti, teze, projekti i beleške” kustoskinje Branke Stipančić, koja će 9. aprila održati vođenje kroz postavku, ukazuje na širok raspon interesovanja i kritički stav Mangelosa koji je u manifestima vodio dijalog i sporio se sa svim što je proučavao - od filozofije i umetnosti do psihoanalize, biologije i fizike.

Humor i ironija bili su prisutni u načinu kojim je izlagao svoje misli: kritikovao je autoritete i kombinovao različite strane jezike u raskoraku između pretenciozne poruke i duhovite rečenice. Svestan da takvo pisanje nije odraz preciznosti funkcionalnog mišljenja za koje se zalagao, sažeo je svoje manifeste u kratke i jasne forme koje su stale na njemu važnu podlogu – globus.

Dimitrije Bašičević Mangelos, Budimo realni i zahtevajmo nemoguće, m. 8, 1971-1977.

Rođen u Šidu 1921. godine, a preminuo 1987. u Zagrebu, Dimitrije Bašičević bio je istoričar umetnosti, kritičar i kustos Galerije savremene umetnosti u Zagrebu. Poslednjih 30 godina života postupno je sticao svetsku slavu kao Mangelos noartist. Bio je član neoavangardne grupe Gorgona, aktivne u Zagrebu između 1959. i 1966. godine.

Samostalne izložbe imao je u prestižnim svetskim muzejima i galerijama, te učestvovao na mnogim grupnim izložbama. Njegova umetnička dela nalaze se u kolekcijama londonskog muzeja Tejt Modern, pariskog Muzeja Žorž Pompidu, njujorškog Muzeja moderne umetnosti (MoMa), picburškog Umetničkog muzeja Karnegi…

Monografije Mangelosa na engleskom, nemačkom, španskom i portugalskom jeziku objavljene su 2003. godine.

Dimitrije Bašičević Mangelos, Manifest o mišljenju no 1, c. 1977-1978.

Sin Ilije Bašičevića Bosilja (1895-1972), samoukog šidskog slikara koji je za života izlagao širom sveta, Dimitrije Bašičević uzeo je pseudonim Mangelos u znak sećanja na prijatelja iz Šida koji je umro za vreme Drugog svetskog rata.

Mangelosovim imenom nazvana je nagrada za mlade umetnike u Srbiji koja je deo međunarodne mreže YVAA (Young Visual Artists Awards), a ove godine biće dodeljena 18. put (konkurs je otvoren do 6. maja).

Izložba Mangelosa “Manifesti, teze, projekti i beleške” u Galeriji Nova, koju vodi kustoski kolektiv WHW, biće otvorena do 18. maja.

*Naslovna fotografija: Dimitrije Bašičević Mangelos, Rimbaud no. 1, c. 1977-1978 i Rimbaud no. 2, m. 8 1971-1977.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav