Mekvin predstavlja Britaniju u Veneciji
Britanski umetnik i filmski autor Stiv Mekvin (Steve McQueen), koji je za “Glad” o štrajku glađu pripadnika IRA Bobija Sendsa dobio Zlatnu palmu za debitantski film prošle godine u Kanu, predstavljaće Britaniju na 53. Bijenalu u Veneciji. Britanski savet saopštio je da sa oduševljenjem može da najavi samostalnu izložbu Mekvina u nacionalnom paviljonu u Veneciji od juna do novembra ove godine. Poznat po provokativnim radovima, Mekvin je izjavio britanskim medijima da je srećan što je izabran.
Britanski umetnik i filmski autor Stiv Mekvin (Steve McQueen), koji je za “Glad” o štrajku glađu pripadnika IRA Bobija Sendsa dobio Zlatnu palmu za debitantski film prošle godine u Kanu, predstavljaće Britaniju na 53. Bijenalu u Veneciji.
Britanski savet saopštio je da sa oduševljenjem može da najavi samostalnu izložbu Mekvina u nacionalnom paviljonu u Veneciji od juna do novembra ove godine.
Poznat po provokativnim radovima, Mekvin je izjavio britanskim medijima da je srećan što je izabran.
Rođen u Londonu 1969. godine, Mekvin je dobitnik niza nagrada, među kojima je i Tarnerova 1999.
Njegovi radovi nalaze se u kolekcijama muzeja širom sveta, a učestvovao je na niz značajnih grupnih i solo izložbi, uključujući 50. i 52. Bijenale u Veneciji i Dokumenta X i XI.
Imperijal muzej rata proglasio ga je 2003. godine zvaničnim umetnikom za rat u Iraku, a izazvao je pažnju jednim od retkih radova koji nisu u filmskom formatu “Queen and Country”.
Za debitantski igrani film “Glad” o poslednjim mesecima života aktiviste IRA Bobija Sendsa i njegovom štrajku glađu zbog tretmana u zatvoru u Severnoj Irskoj, dobio je, između ostalog, i nagradu Guči na Filmskom festivalu u Veneciji za otkriće 2008. godine, kao i novoustanovljenu nagradu za najbolji film na festivalu u Sidneju.
U filmu “Glad”, kojim je otvoren prošle godine Festival autorskog filma u Beogradu, zatvorenici iz ozloglašenog bloka H zatvora Mejz protestuju jer žele da budu priznati kao politički zatvorenici. Kako štrajk ne daje nikakve rezultate, jedan od zatočenih članova IRA, Bobi Sends, odlučuje da promeni kurs protesta otpočinjući štrajk glađu.
Mekvina predstavljaju galerije u Londonu (Thomas Dane Gallery), Njujorku i Parizu (Marian Goodman Gallery), a živi i radi u Amsterdamu i Londonu.
Predstavnika Britanije na Bijenalu u Veneciji bira od 1938. godine Britanski savet, u saradnji sa savetom koji čine vodeći profesionalci u oblasti umetnosti. Savet za 53. Bijenale osnovan je još u junu 2008.
Među umetnicima koji su predstavljali do sada Britaniju na Bijenalu u Veneciji su i Barbara Hepvort (Hepworth), Henri Mur (Henry Moore), Aniš Kapur (Anish Kapoor), Pol Neš (Paul Nash), Gilbert i Džordž (Gilbert & George) i Trejsi Emin (Tracey), koja je učestvovala na prošlom, 53. Bijenalu serijom konceptualnih radova intimne prirode.
Zgrada britanskog paviljona izgrađena je 1887. godine, prema rešenju Enrika Trevisanata, a prvobitno je bila restoran za međunarodnu izložbu umetnosti, koja je prethodila Bijenalu, osnovanom 1895. godine. Grupa dobročinitelja kupila je tu zgradu za Britaniju 1909. godine, a u galeriju ju je preuredio arhitekta Edvin Rikards (Edwin Rickards).
Sajt Britanskog saveta je www.britishcouncil.org, a Bijenala u Veneciji www.labiennale.org