Minimalistička prožimanja
Međunarodna naučna konferencija “Minimalistička prožimanja”, posvećena minimalističkoj muzici, biće održana od 29. maja do 2. juna u Beogradu, a uz panele i predavanja, obuhvata i okrugli sto, pet koncerata, kao i izložbu.
Reč je o devetoj bijenalnoj međunarodnoj konferenciji koja je prilika da se međunarodnoj naučnoj javnosti predstave dostignuća muzičkog minimalizma i srodnih pravaca (kao što su postminimalizam, nova jednostavnost, ili sveti minimalizam) u zemljama izvan anglo-američkog i zapadnoevropskog kulturnog kruga, uključujući zemlje centralne, istočne, južne i severne Evrope, ali i Japan, Brazil, Argentinu i Australiju.
Pored značajanog proširenja geografskog obima istraživanja i obuhvatanja različitih globalnih muzičkih praksi koje su prethodile i uticale na genezu i razvoj muzičkog minimalizma, konferencija će podstaći i proučavanje minimalističke muzike u kontekstu njenih različitih ukrštanja sa elektronskom muzikom, ambijentalnom muzikom, performansom, zvučnim instalacijama, primenjenom muzikom za film, pozorište, televiziju io video igre, između ostalog.
Na programu konferencije, koja će biti otvorena 29. maja u Svečanoj sali Srpske akademije nauka i umetnosti, biće i radovi koji se bave dijalektičkim odnosom minimalizma i drugih stilova 20. i 21. veka, uključujući novu kompleksnost i spektralizam.
Organizatori su međunarodno Društvo za minimalističku muziku sa sedištem u Kardifu (Velika Britanija), Srpska akademija nauka i umetnosti i Muzikološki institut SANU, u saradnji sa Centrom beogradskih festivala (Cebef) i Ustanovom kulture “Parobrod”, u kojoj posetioci mogu da obiđu do 3. juna izložbu “Počeci muzičkog minimalizma u Jugoslaviji”, koja predstavlja umetnike koji su pod okriljem beogradskog Studentskog kulturnog centra bili ključni nosioci začetka i razvoja muzičkog minimalizma na jugoslovenskom prostoru - Opus 4 i Ansambl za drugu novu muziku.
Ansambl za drugu novu muziku, inače, imaće dva koncerta u okviru konferencije “Minimalistička prožimanja” - 29. maja u Bioskopu Balkan i 31. maja u Parobrodu.
Podršku održavanju konferencije pružili su Ministarstvo kulture Srbije, Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije, Sekretarijat za kulturu Beograda, Organizacija muzičkih autora Srbije - Sokoj i Erazmus+.
*Program konferencije i knjiga apstrakata
(SEEcult.org)