• Search form

02.05.2019 | 14:36

Ministarstvo čestita slobodu medija, udruženja kritikuju

Ministarstvo čestita slobodu medija, udruženja kritikuju

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije čestitalo je svim novinarima i medijskim radnicima Svetski dan slobode medija, 3. maj, uz poruku o neophodnosti “zajedničkih zalaganja i borbe svih relevantnih institucija i pojedinaca za ovo osnovno pravo. Novinarska i medijska udruženja, s druge strane, izrazila su u proglasima duboko nezadovoljstvo stanjem u toj oblasti, pozivajući ujedno sve kolege da se 3. maja u pet do 12 pridruže međunarodnoj simboličnoj akciji Pet minuta gromoglasne tišine.

Ministarstvo kulture istaklo je u saopštenju važnost slobode medija i ujedno podsetilo na obaveze novinara i osudilo pritiske, pretnje i sve oblike ugrožavanja njihove bezbednosti.

Ističući da je važno “neprekidno isticati vrednosti osnovnih principa slobode medija, jer medijski radnici izveštavaju o svim pojavama i dešavanjima u društvu zbog čega je njihova uloga od velikog značaja”, Ministarstvo je naglasilo da je novinarstvo “prvenstveno lojalno građanima, a novinari su obavezni da govore istinu i da pruže stanovništvu pouzdane i proverene informacije”. “Sloboda medija, kao jedan od načina izražavanja javnog mišljenja, predstavlja jedno od osnovnih ljudskih prava, koje ostaje neotuđivo i ključno za razvoj demokratije”, naveo je Sektor za informisanje i medije, napominjući da Ministarstvo najoštrije osuđuje sve pretnje, pritiske i ugrožavanje bezbednosti novinara i medijskih radnika i smatra nedopustivim zastrašivanje predstavnika medija i njihovih porodica zbog činjenice da obavljaju svoj posao.

Ministarstvo je ujedno odalo posebnu počast “svim novinarima u Srbiji i svetu koji su žrtvovali i žrtvuju svoje živote, slobodu ili ličnu dobrobit tražeći istinu i pravdu”.

“Ovaj dan ujedno predstavlja i priliku da se potvrdi snažna posvećenost Republike Srbije da unapređuje razvoj pozitivnog medijskog okruženja i ohrabruje razvojne inicijative svih zainteresovanih aktera u cilju unapređenja slobode izražavanja i medija”, saopštilo je Ministarstvo.

Tradicionalno, proglase povodom Svetskog dana slobode medija uputili su i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija “Nezavisnost”, a odvojeno i Udruženje novinara Srbije (UNS), podsećajući na kršenje medijskih sloboda i pozivajući kolege da se pridruže akciji Pet minuta gromoglasne tišine isključenjem tona i zamračivanjem ekrana.

Cilj te akcije, kako je navedeno u proglasu, jeste da se nadležna i najšira javnost još jednom upozore na katastrofalan položaj novinarske profesije, medija i medijskih radnika u Srbiji.

“Pozivamo medijske radnike da se zajedno suprotstavimo daljem unižavanju profesije i učinimo sve kako bi unapredili položaj i ugled novinarstva i vratili izgubljeno poverenje građana. Uloga i cilj novinara mora biti slobodno i odgovorno informisanje i doprinos kritičkom javnom dijalogu u društvu, a ne poslušničko ispunjavanje želja vlasti i političkih i ekonomskih moćnika”, poručili su u zajedničkom proglasu NUNS, NDNV i Sindikat “Nezavisnost”.

Optužujući vlast u Srbiji da guši kritičko izveštavanje, dok se različitim, posebno finansijskim pritiscima, narušava nezavisnost uređivačke politika medija, NUNS, NDNV i "Nezavisnost" istakli su u proglasu, koji je objavio Danas, da je vlast najodgovornija za zloupotrebe javnog novca, zastrašivanja, klevetanja i omalovažavanja novinara/ki i medija.

Koliko su slobode medija i javnog izražavanja ugrožene pokazuje lista medijskih sloboda Reportera bez granica za 2019. godinu, na kojoj se Srbija nalazi na 90. mestu od ukupno 180 zemalja, što je pad za 14 mesta u odnosu na 2018, naveli su NUNS, NDNV i Sindikat “Nezavisnost”, ukazujući i na sve dublje siromaštvo novinara i drugih medijskih profesionalaca koji svoj težak i odgovoran posao obavljaju nesigurni za svoju sigurnost i za ponižavajuće plate koje su na samom dnu lestvice među svim profesijama koje podrazumevaju visok nivo znanja i integriteta.

Udruženja podsećaju i da su vlast i država dužni da novinarima i medijima u Srbiji obezbede slobodan rad, bez diskriminacije, pritisaka i cenzure, kako bi se stvorili svi neophodni uslovi za slobodu informisanja, kao i za slobodnu i fer utakmicu na medijskom tržištu.

Povodom Dana slobode medija, NUNS, NDNV i “Nezavisnost” ponavljaju i zahtev da se do kraja rasvetle ubistva Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, te da se nalogodavci i počinioci zločina privedu pravdi.

“Zahtevamo i da se rasvetle i drugi napadi na medijske radnike, posebno da se unapredi zaštita novinara od sve češćih pretnji i pritisaka putem društvenih mreža”, navedeno je u proglasu povodom Svetskog dana slobode medija koji će biti obeležen i “Medijskim forumom” 3. maja u 10 sati u hotelu Zira u Beogradu.

Uoci Svetskog dana slobode medija, NUNS i NDNV, kao i ostale članice Koalicije medijskih i novinarskih udruženja (Asocijacija nezavisnih elektronskih medija, Lokal pres, Asocijacija onlajn medija i Asocijacija medija), posebno su izrazili zabrinutost za zdravlje vlasnice Kanala 9 Maje Pavlović, apelujući na državne organe i institucije da se hitno uključe u rešavanje njenog problema, a na nju samu da prestane sa drastičnim vidom štrajka zbog opasnosti da trajno naruši vlastito zdravlje. I Reporteri bez granica reagovali su povodom problema vlasnice Kanala 9 Maje Pavlović, pozivajući Vladu Srbije i premijerku Anu Brnabić da “odgovore na njene zahteve i iniciraju razgovore”.

UNS je u proglasu povodom Svetskog dana slobode medija ocenio da će novinari proteklih godinu dana pamtiti po paljenju kuće kolege Milana Jovanovića iz portala “Žig info”, pretnjama zatvorom za novinare zbog kršenja pretpostavke nevinosti, pritiscima i koncentraciji vlasništva u medijima, te po prvostepenoj presudi ubicama vlasnika i novinara “Evropljanina” i “Dnevnog telegrafa” Slavka Ćuruvije na koju se čekalo dve decenije, te po brzom podizanju optužnice protiv predsednika opštine Grocka Dragoljuba Simonovića za paljenje kuće Milana Jovanovića.

Ukazujući i da je u protekloj godini “nastavljen sunovrat projektnog sufinansiranja medijskog sadržaja”, UNS je naveo da je, osim lokalnih konkursa, i konkurs Ministarstva kulture i informisanja za televizije i produkcije prvi put s razlogom osporen od reprezentativnih novinarskih udruženja. “Sve više novca, suprotno propisima, dobili su provladini tabloidi koji otvoreno krše Kodeks novinara”, ocenio je UNS.

UNS je u proglasu posebno skrenuo pažnju i na štrajk glađu vlasnice Kanala 9 Maje Pavlović, kao i na nezakonito otpuštanje s posla novinarke “Politike” Svetlane Vasović Mekine 2018. i nepoštovanje sudske odluke da bude vraćena na posao, što država, kao suvlasnik “Politike”, toleriše.

UNS zahteva da Vlada Srbije uspostavi dijalog sa novinarima i medijima, uvažavajući standarde novinarske profesije i potrebe građana za pravovremenim, istinitim, nepristrasnim i potpunim informisanjem; da do kraja godine omogući izradu medijskih zakona proizašlih iz Strategije razvoja sistema javnog informisanja (Medijska strategija); da u sprovođenju Medijske strategije predloži zakone kojima će podsticati poštovanje profesionalnih i etičkih standarda u medijima, kao i radna prava novinara i medijskih radnika, te da se izmenama medijskog zakonodavstva osigura obaveza lokalnih samouprava (osim gradova sa više od 300.000 stanovnika) da izdvajaju najmanje dva odsto budžeta za projektno sufinansiranje medijskog sadržaja uključujući i informativne programe.

UNS je zatražio i da do promene medijskog zakonodavstva Vlada Srbije, odnosno Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu i Ministarstvo kulture i informisanja jasno daju na znanje lokalnim samoupravama da neće tolerisati zloupotrebe u projektnom sufinansiranju medija. Zatraženo je i da organi na svim nivoima vlasti poštuju Zakon o slobodnom pristupu informacija od javnog značaja i odgovaraju na zahteve medija ne deleći ih na podobne i nepodobne, te da država dokle god je suvlasnik medija poštuje radna i profesionalna prava novinara i medijskih radnika. Od Vlade Srbije zatraženo je da pruži podršku Komisiji za istraživanje ubistava novinara kako bi što pre bila podignuta optužnica za ubistvo novinara Milana Pantića i bile rasvetljene okolnosti smrti Dade Vujasinović, a od Specijalnog tužilaštva za ratne zločine da “počne da radi svoj posao i kada su u pitanju sudbine više od 40 novinara i medijskih radnika srpskih redakcija ubijenih u građanskom ratu u bivšoj Jugoslaviji, tokom NATO agresije 1999. godine, kao i na Kosovu i Metohiji od 1998. do 2005. godine”.

Povodom Svetskog dana slobode medija, Sindikat novinara Srbije (SINOS) pozvao je sve novinare i medijske radnike da se organizuju u sindikate i zajedno zaštite svoja radna i profesionalna prava na način kako to čine njihove kolege u Evropskoj i Svetskoj federaciji novinara.

SINOS je u proglasu naveo da je Srbija među poslednjim zemljama u Evropi u kojoj poslodavci uz podršku države opstruišu uspostavljanje dijaloga u medijskoj delatnosti, dok se zaposlenima zabranjuje osnivanje sindikalnih organizacija pod pretnjom otkaza ili obrazloženjem da im sindikati nisu potrebni.

“Poslodavci u medijima, svejedno da li su bliži vlastima ili opoziciji, ne žele da osnuju svoju organizaciju i na taj način blokiraju uspostavljanje dijaloga”, naveo je SINOS, dodajući da država nije omogućila ambijent za razgovor predstavnika zaposlenih i poslodavaca u medijskom sektoru.

Većina novinarskih udruženja, ali i međunarodnih organizacija u Srbiji, nisu na jasan i nedvosmislen način podržali napore sindikalnih aktivista za pokretanje socijalno-ekonomskog dijaloga i potpisivanje granskog kolektivnog ugovora koji bi štitio sve zaposlene, ocenio je SINOS i upozorio da rad u “nesigurnim (prekarnim) uslovima za male plate, sa lako raskidivim ugovorima (ili bez njih) podstiče autocenzuru, favorizuje tabloidizaciju i urušava profesionalno novinarstvo”.

“Umesto javnog, novinari su prisiljeni da štite interese vlasnika”, naveo je SINOS, pozivajući sve kolege da se u skladu sa Ustavom, zakonima i međunarodnim konvencijama samoorganizuju i zaštite svoja radna prava i sačuvaju dostojanstvo profesije.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.