Ministarstvo kulture zahvalno na primedbama
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije zahvalilo je 4. decembra svima koji su na javnim raspravama u Beogradu, Novom Sadu i Nišu dali konstruktivne predloge i ukazali na neke nedoumice u tekstu Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi, čime su “dali veliki doprinos u izradi konačne verzije” tog zakona.
Budući da su raspravom održanom 3. decembra u Narodnoj biblioteci u Beogradu završene sve javne rasprave o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi, Ministarstvo kulture i informisanja poziva sve zainterosovane koji do sada nisu iskoristili mogućnost da aktivno učestvuju u kreiranju Nacrta zakona, da svoje predloge, sugestije i mišlјenja upute putem na adresu predrag.blagojevic@kultura.gov.rs ili redovnom poštom, najkasnije do 15. decembra.
Ministarstvo je navelo u saopštenju i da je “svrha institucije javne rasprave jeste da se razmenom mišlјenja i predloga predstavnika državnih organa, ustanova kulture i raznih udruženja, kao i umetnika i zainteresovanih građana, dođe do optimizacije regulisanja javnog interesa u sferi kulture”, te da je “dosadašnja praksa u svetu i kod nas pokazala je da su javne rasprave jedan od važnih faktora u razvoju demokratičnosti i tranparentnosti prilikom donošenja novih zakonskih rešenja”.
Po okončanju javne rasprave Ministarstvo kulture i informisanja sačiniće verziju Nacrta zakona o izmenama i dopunama zakona o kulturi koju će uputiti nadležnim ministarstvima na mišlјenje, kao i Evropskoj komisiji u Briselu zarad usklađivanja sa evropskom regulativom, nakon čega će biti dostavlјen Vladi na usvajanje i potom u dalјu skupšitnsku proceduru.
Na raspravi u NBS pravni tim Ministarstva kulture i informisanja Srbije imao je priliku da čuje 3. decembra niz primedbi stručne javnosti na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi, počev od dela koji opisuje kulturne delatnosti, među kojima se više ne pominju, na primer, kinematografija i balet. Nezadovoljstvo je izraženo i samom javnom raspravom, uz ocene da joj je prethodio netransparentan proces izrade zakonskog nacrta, da ponovo nije konsultovana struka i da nisu uvažene realne potrebe kulture.
Najviše primedbi izazvao je član 3. Nacrta, koji se odnosi na član 8. važećeg Zakona o kulturi, odnosno na spisak oblasti kulturnih delatnosti.
Posebno nezadovoljstvo izazvalo je izbacivanje pojma kinematografija kao oblasti kulturne delatnosti, zbog čega je Udruženje filmskih umetnika Srbije (UFUS) već javno protestovalo.
(SEEcult.org)