Mir, mir, mir
Kulturni centar Beograda gostuje od 14. avgusta u galeriji Collegium Artisticum u Sarajevu izložbom “Mir, mir, mir” sa radovima grupe savremenih umetnika iz regiona, koja je deo šireg projekta “Put za Evropu – sa Principom ili bez njega” posvećenog preispitivanju tema principa, identiteta (ličnog i kolektivnog), odnosa političkog i ličnog, istorije i života u proteklih sto godina od početka Prvog svetskog rata.
Na izložbi učestvuju umetnici iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske: Radoš Antonijević, Edin Vejselović, Ivan Grubanov, Aleksandar Jestrović Jamesdin, Srđan Keča, Marko Lulić, Vladimir Miladinović, Vladimir Nikolić, Marko Timanić, Milica Tomić, Ibro Hasanović i Nemanja Cvijanović.
Izložba u Sarajevu deo je niza izložbi savremene umetnosti čiji se sadržaj i forma menjaju u zavisnosti od konteksta i prostora, s obzirom da nije reč o putujućoj izložbi, već o nizu “stanica” vizuelnog istraživanja na teme projekta “Put za Evropu” (Voyage to Europe) KCB-a.
Ivan Grubanov, Mrtve zastave, instalacija, 2013.
“Na prostoru gde prošlost preplavljuje istoriju, događaji se ocenjuju sami po sebi, bez racionalne provere, izvan kontrole povesnog uma”, reči su Predraga Matvejevića u tekstu “O mojoj melankoliji – Balkanu”, koje citiraju organizatori izložbe, podsećajući da je vek koji obeležavamo i “proslavljamo” ostavio za sobom niz ratova od kojih je svaki sa većim brojem žrtava od prethodnog, te da je vrednost ljudskog života devalvirana gotovo do besmisla.
Pitanje heroja i antiheroja doživelo je apsolutni trijumf partikularnog interesa. Sa istorijske tačke gledišta, taj vek je sada predmet preispitivanja, uglavnom pripada sećanju, a ono je itekako povezano sa ovim “sada” i “posle”, jer život i smrt podjednako pripadaju budućnosti naše egzistencije.
Radoš Antonijević, Krst, kavez i krevetac, instalacija, 2009-2012.
“I ukoliko pođemo od teze da je istorija zapravo savremena ‘storija’, ona koju živimo, potreba za stalnim vraćanjem na prošlost i preispitivanjem identiteta, pojašnjava nam Principe na osnovu kojih sada delamo ili ne, o čemu govore radovi srpskih i bosanskih umetnika. Suočavajući se sa ratovima na prostoru bivše Jugolavije devedesetih i odgovornošću, suočavamo se zapravo sa skoro istim pitanjima, a to su pitanja o osećaju stogodišnje nes(a)vršenosti, osujećenog progresa, vrednosne konfuzije i identiteta (ličnog i političkog). Gde pripadamo? Kako nas je ovaj vek ratova oblikovao i uticao na naše živote?”, navele su autorke projekta i kustoskinje Mia David i Zorana Đaković Minniti.
Vladimir Nikolić, Kraj sveta, video, 1' 34'', 2013.
Prva stanica projekta "Put za Evropu" bila je Beč, a potom je otvorena i izložba u Modernoj galeriji Likovni susret u Subotici, na kojoj su predstavljeni radovi koji su deo Kolekcije Oktobarskog salona KCB-a.
Izložba “Mir, mir, mir” (Peace, peace, peace…) u Sarajevu biće otvorena u galeriji Collegium Artisticum do 28. avgusta.
(SEEcult.org)